"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tiit Vähi: Eestis valitseb brežnevlik stagnatsioon (5)
22. mai 2015
Scanpix

"Eesti tänane probleem on see, et seitsme aasta jooksul pole majandus jooksevhindades kasvanud ühtegi protsenti – kiidetakse ennast, kuid tegelikkus on brežnevlik stagnatsioon ja toimub Exceli tabeli põhjal vaesuse ümberjagamine," ütles suurettevõtja ning endine peaminister Tiit Vähi.

Vähi esines möödunud nädalal Ida-Virumaa ärikonverentsil Narva-Jõesuus. «Rääkisin põhimõtteliselt sama juttu, mis aasta tagasi, sest erilisi muutusi pole aastaga toimunud – majandus ei arene, perspektiivid pole avardunud,» ütles Vähi. «Mõned muutused siiski on: mullu ütlesin, et vahetus koalitsioon, nüüd vahetus valitsus. Poliitikute retoorika on sama, kuid teod on konkreetsemad – tõsteti nii makse kui ka trahve. Mitte sõnagi ettevõtluse ehk majanduse arendamisest.» 

Midagi pole muutunud
Vähi hinnangul on Eesti tänane probleem see, et seitsme aasta jooksul pole majandus jooksevhindades kasvanud ühtegi protsenti – kiidetakse ennast, kuid tegelikkus on brežnevlik stagnatsioon ja toimub Exceli tabeli põhjal vaesuse ümberjagamine. «Brežnevlik stagnatsioon algas kümme aastat tagasi Ansipi ajal ja seda tunnistas ka varasem peaminister Mart Laar,» rääkis Vähi. «Täna ütleb kõrgem võim, et Eesti valmistub sõjaks, et riik võetakse üle nelja tunniga. Loomulikult pole siis mõtet investeerida, loomulikult pole sellise perspektiivi puhul mõtet isegi koduaeda õunapuud istutada, sest õunu hakkab õunapuu kandma alles 4-5 aasta pärast.»

Sanktsioonid meie vastu
Vähi rääkis oma ettekandes ka sanktsioonide kehtestamisest Venemaale, mis toovad tema sõnul rohkem kahju Venemaa piiririikidele kui suurele naabrile endale. «Kõige rohkem kahjustavad sanktsioonid väikesi piiriäärseid riike nagu Leedu, Läti ja Eesti,» lausus ta. «Seepärast imestan, kui meie poliitikud ja president alati veel karmimaid sanktsioone nõuavad. Need töötavad ju kõige otsesemalt meie enda vastu. Sanktsioonide tõttu  kaotajad riigid on Eesti, Läti ja Leedu. Meenutame kaubakäibe langust Tallinna Sadamas ja Eesti Raudteel, suuri raskusi on oma kauba turustamisega põllumeestel. Isegi kruiisituristide arv on tänavu kaks korda langenud, sest äkki venelased tulevad! Kõik ju räägivad!»
Vähi mainis Eesti probleemkohtadena veel ka transporti, põllumajandust, turismi ja ehitust. «Meie hädad ja probleemid on alguse saanud ikka juhtimisest,» leidis ta. «Kiidame nagu heas muinasjutus kuningate poliitilisi riideid, kuid sisuliselt on meie kuningad oma poliitikas  alasti ja tulenevalt sellest on alasti ka riik.»

Kommentaarid (5)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Sots-närv
24. mai 2015 09:28
Minu melest räägib autor õiget juttu. Valitsus on saamatu ja oskab ainult vaesust ümber jagada ja võõrpankadele meelejärele olla. Kommunismofoobiat ei ole kommenteerijal vaja põdeda - asi pole ideoloogiates vaid isiksuse omadustes. Ahned demagoogid rikuvad ära mistahes supi.
globalist
23. mai 2015 15:03
http://www.whatdoesitmean.com/ Huvitavat lugemist.
oPossum
22. mai 2015 12:47
Ampellmannide reich! Paraku tuleb ainult ise selles reichis elada, nii et tegelikult on asjad naljast ikka üsna kaugel.
tiit
22. mai 2015 12:46
tiit peaks aru adma, et oma kõhurasva võlgneb ta just tänu breznevile ja tänu punaminevikule, ta on puhas kommar, kes peaks hoopis moka maas hoidma ja nagu bill gates´ki pool varandusest hopsti heategevuseks annetama alustame Sillamäest näiteks siis ma usun, et Tiit on aus ja siiras kommunist ja aus inimene respect
Ehh
25. mai 2015 06:52
Nii palju sa teadki, Sillamäe tehas on ammu amidele meie valitsejate poolt maha parseldatud, see sadamatükk ongi veel Vähi hallata.