Venemaa propaganda edu selles seisnebki, et valesid tambitakse järjekindlalt, seal ainult jaburused ongi. Kõige krooniks on aga ütlemine, et Venemaa pole kunagi kellelegi kallale tunginud.

Toomas Alatalu, väliskommentaator
Kadri Simson: valitsuse esitatud kobareelnõu on ebapraktiline ja halvendab seaduste kvaliteeti (0)
29. mai 2015
Scanpix

Kobareelnõus on koos alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seadus, sotsiaalmaksuseadus, tulumaksuseadus, Eesti Haigekassaseaduse muutmine ja tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmine, mistõttu ei saa hääletada ühe seaduse poolt ja teise vastu. Kadri Simsoni sõnul näitab valitsus kobareelnõuga lihtsalt enda võimu ja üleolevust parlamendisaadikute suhtes.

Riigikogu Keskerakonna fraktsioon edastas täna parlamendi esimehele Eiki Nestorile kirja, milles väljendati nördimust, et valitsusel on järjekordselt lubatud esitada Riigikogule menetlemiseks ebapraktiline kobareelnõu, mis toob endaga kaasa palju segadust ning võib halvendada vastuvõetavate seaduste kvaliteeti.

Simsoni hinnangul on esmaspäeval menetlusse antud maksupakett lähemal uurimisel tõeline segapundar. Kobareelnõusse on kokku pandud alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seadus, sotsiaalmaksuseadus, tulumaksuseadus, Eesti Haigekassaseaduse muutmine ja tervishoiuteenuste korraldamise seaduse muutmine. “Sisuliselt võib öelda, et ühe eelnõuna on vaja menetleda õlleaktsiisi tõstmist ja haigekassa vahendite tagamist.”

Simson rääkis, et valitsuse eelnõude infosüsteemi järgi saadeti 8. mail 2015 ministeeriumite kooskõlastusringile kolm eraldiseisvat eelnõud. Jääb arusaamatuks, mis põhjusel otsustas valitsus ise arutada maksumuudatusi korrektselt kolme erineva seadusena, aga Riigikogule edastada eelnõud liidetuna üheks kobareelnõuks.

“Taolise kobareelnõu vastu on võidelnud varasemalt näiteks endine Riigikogu esimees Ene Ergma, president Toomas Hendrik Ilves aga ka tänane spiiker Eiki Nestor, kes on sõnanud, et kobareelnõud on tihti arusaamatult ja ebapraktiliselt koostatud ning toovad kaasa segadust ja ebapädeva menetluse komisjonides. Oleks huvitav kuulda, mida ütleb Nestor tänase kobareelnõu kohta, millega tahetakse lihtsalt opositsioonist üle sõita,” sõnas Simson.

“Opositsioonilt võetakse ju kokku pandud eelnõuga sisuliselt ära võimalus hääletada näiteks tulumaksuvaba miinimumi tõstmise poolt, sest selle poolt hääle andmine tähendaks automaatselt ka kütuseaktsiisi tõusu poolt olemist. Riigikogu kodukord näeb ette, et kui seadus läbib esimese lugemise, siis on riigikogu liikmetel ja fraktsioonidel õigus kümne tööpäeva jooksul esitada omapoolseid muudatusettepanekuid. Seekord aga otsustati kümne päeva asemel anda ainult kolm,” nentis saadik pettumusega.

“Ma mõistan, et tänase segaduse ja kiirustamise on tinginud valitsuse vajadus maksumuudatused enne esimest juulit läbi suruda, kuid taoline kiirkorras tegemine on praagi tootmine, mille käigus lihtsalt sõidetakse opositsioonist üle,” lisas Simson.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.