"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Õmblus: puudulik riigikontroll turumajanduses on toonud kaasa kulude kasvu ja tulude stagnatsiooni (1)
09. juuni 2015
Scanpix

Majandusekspert Jaan Õmbluse sõnul on Eesti häda selles, et me pole suutnud majanduspiirkonda panna toimima, kulud on meil küll Euroopa tasemel, kuid tulud pole järgi jõudnud.

Eesti Päevaleht kirjutas riigikontrolli värsket auditist selgunud tõsiasjast, et suureneva tööjõupuuduse leevendamiseks pole teist võimalust kui välismaalt töökäsi juurde saada, sest muidu hakkab olukord pärssima Eesti majanduse arengut. 

Õmbluse sõnul on negatiivne, et meie omad lähevad ära ja teised peavad siia tulema.

“See näitab, et ei suudeta tagada palgakorraldust ja tulude kasvu, et saaksime Euroopa palka ja tagajärg ongi, et inimesed lähevad ära. Omad lähevad Euroopa palka otsima ja teised tulevad Euroopa poolt palka otsima meilt, sest nad saavad siin rohkem kui sealt, kust nad pärit on,” sõnas Õmblus.

“Turumajanduses on halb riigikontroll. Kui üritada ellu viia rakendusi poliitikas, mis pidurdaksid kulude kasvu ja annakasime aega palkade tõusuks, siis inimesed ei peaks lahkuma. Kui aga laseme kulud liiga kiirelt vabaks, siis on raske saavutada palgakontrolli, kergem oleks kulusid alla viia,” leidis Õmblus.

Konkreetse võimalusena, kuidas kulusid vähendada, tõi Õmblus välja aktsiisid.

“Aktsiisid näiteks kütavad inflatsiooni, inflatsioon on hindade tõus ja sellega kulude kasv. See on sama teema, mille nimel Keskerakond ööistungeid korraldas. Samuti rääkis Keskerakond valimistel 1000-eurosest miinimumpalgast. Peaksime saama tõsta palku nii, et ettevõtjad ei jääks kruustangide vahele ega peaks oma ettevõtteid sulgema,” rääkis Õmblus.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Juku
9. juuni 2015 19:58
miks meil küll kõik tehakse valesti. Võimul on saamatud ja tahtejõuetud inimesed. Mis nad ronivad pukki kui mitte millegagi hakkama ei saa. Targemate inimeste arvamusi ja nõuandeid kuulda ei võeta.