„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
Neljapäeval Kätlin Kaljuveega moeringkäigule! (0)
10. juuni 2015
Erakogu

11. juunil kell 16 toimub kohtumine kunstnik Kätlin Kaljuveega, näitusel "Uus Põhjamaade moeillustratsioon II" osaleva Eesti kunstnikuga.

Ringkäigul tutvustatakse näitust, kunstnik avab oma loomingu taustu ja mõtestab teda näitusel inspireerinud kunstnike loomingut.

Kätlin Kaljuvee on auhinnatud ja rahvusvaheliselt tunnustatud kunstnik, kelle loomingus on kesksel kohal looduse müütiline jõud ja elu oma mitmekesises kauniduses. Tema tindipliiatsiga käsitsi joonistatud siidikangale trükitud illustratsioonid on saanud ainest eesti kummituslikest metsadest ja ürgsest loodusest ning kannavad endas vaba ja hingestatud vaimu, tuues kaasa sõõmu värsket õnnepuhangut.
Kaljuvee loomingut on tellinud näiteks legendaarne Patti Smith, kelle muusikast kunstnik värvidega inspiratsiooni ammutab. Tema tindi ja vesivärvidega käsitsi illustreeritud töid on tellinud ka Givenchy, Rotring ja Samsung. Eesti klientuuri hulka kuulub kohalik poliitiline ja ühiskondlik eliit, lisaks veel JOIK, Swedbank, Starman, Ivo Nikkolo ja Baltika.

Toomas Volkmann (näituse kuraator)

Järgmised kohtumised näitusel osalevate Eesti kunstnikega:

3. september, kell 16.00 – Anu Samarüütel
17. september, kell 16.00 – Marju Tammik
19. september, kell 14.00 – Britt Samoson
*Pääs ringkäigule muuseumipiletiga. Ringkäike viib läbi Ketli Tiitsar

 

Muuseumi külastajatel on võimalik värvida kohapeal või kaasa võtta moeillustraatorite Kätlin Kaljuvee (EST), Natalie Foss’i (NOR) ja Liselotte Watkins’i (SWE) illustratsioonide kontuuridega töölehti. Värvitud pildid palume üles pildistada ja foto saata aadressil:info@exhibition.ee või haridus@etdm.ee. Kõikide osalejate vahel loositakse välja auhinnad!


Uus Põhjamaade moeillustratsioon II“

23.05.-27.09.2015

 

Alates 23. maist saab Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis vaadata näitust „Uus Põhjamaade moeillustratsioon II“, mis esitleb Eesti, Soome, Norra, Taani ja Rootsi moeillustraatorite enamuses just sellele näitusele valminud töid. Näituse kuraatoriks on tuntud moetoimetaja ja fotograaf Toomas Volkmann.

 

Näitus avab Eestile lähima regiooni – Põhjamaade – moeillustratsiooni kui kasvavat huvi koguvat nähtust, keskendudes tänasele päevale, värsketele suundadele ja tehnikatele, mida kunstnikud eneseväljenduseks kasutavad.

 

Moeillustratsioon on jõudsalt arenev, kuid põhjalikult läbi uurimata, aina enam tähelepanu pälviv kunstiliik, mille kaudsed juured ulatuvad aastasadade taha, klassikalise joonistamisoskuse ja graafika algusaegadesse. Laiemat tuntust kogusid moeillustratsioonid moeajakirjade kaante vahel, olles fotograafia eelsel ajastul moedisaini vahendajaks. Viimasetel aastakümnetel on nihkunud fookus rõivaste edasiandmisest iseseisva eneseväljenduse poole, visuaalse, kaasakiskuva uue konteksti tekitamisele kaasajaga, isikupäraste maailmadega vaataja lummamisele, mis oma kordumatuses on leidnud laia kasutust moetööstuses, ajakirjades, poodide sisekujundustes ning moe- ja popkultuuri valdkondade kõige erinevamate brändide turundusstrateegiates. Moetööstuse kindlaks ja väljapaistvaks osaks kujunemine ja laialdane nähtavus on omakorda tekitanud suurema huvi žanri vastu kunstigaleriides ja muuseumides.

Ajaloost, kaasajast ja elustiilidest inspiratsiooni ammutavad illustraatorid valdavad kõige erinevamaid joonistamise ja maalitehnikaid, neile lisaks ka assamblaaži ja uuemaid digitehnikaid. Nende teoste piiramatus teemaderingis segunevad realistlikud inimproportsioonid ja ideaalid, geomeetria ja sürreaalsus, loodus ja mütoloogiad, poeesia ja argisus, fotograafia ja vabakäejoonistus. Just valdkonnasisene mitmetahulisus ja vastuolulisus muudavad žanri atraktiivseks väga laiale publikule.

 

Toomas Volkmanni koostatud valikut Põhjamaade moeillustraatorite loomingust eksponeeritakse muuseumi I korrusel. Lisaks saab II korruse trepigaleriis näha kunstnike visandeid ja inspiratsioonimaterjale, mis eelnesid põhiväljapaneku tööde lõplikule valmimisele.

 

Näitusega kaasnevad ringkäigud kuraatori ja Eesti illustraatoritega, mis avavad kunstnike loomingu tagamaid.

Sarja esimene ringkäik näitusel toimub kuraator Toomas Volkmanniga 3. juunil kell 16.00.

Näitus jääb avatuks 27. septembrini. Sügisel saavad kõik soovijad nii Eesti kui välismaa illustraatorite käe all moeillustratsioone ise teha.

 

Näitusega kaasneb kataloog.

 

Kunstnikud:

Eestist: Marju Tammik, Anu Samarüütel, Britt Samoson, Kätlin Kaljuvee

Soomest: Laura Laine, Annu Kilpeläinen, Riikka Sormunen, Jarno Kettunen

Rootsist: Cecilia Carlstedt, Stina Persson, Daniel Egneus, Sara Andreasson, Liselotte Watkins

Taanist: Naja Conrad-Hansen, Mia Marie Overgaard, Mads Berg, Lisa Grue

Norrast: Esra Roise, Natalie Foss, Magnus Voll Mathiassen, Hans Christian Oren

 

Näituse peatoetajateks on Viru Keskus ja Nordic Culture Fund. Lisaks toetavad näitust Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, Danish Arts Foundation, Rootsi Saatkond, Silberauto, Järsi, Eckerö Line Eesti, Nordic Hotel Forum, DHL, Hahnemühle, Orbital Vox Stuudiod, Skizze, Estonian Air, Arizona ja Mokai.
 

Kuraator ja näituse kujundaja: Toomas Volkmann 

Korraldaja: Helen Saluveer / MTÜ Kunstiloomus

Graafiline disainer: Tuuli Aule

Assistent: Birgita Silberg

 

Lisainfo:

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.