"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Avies pankrotiohtu ei näe ja hindab tegevust jätkusuutlikuks (0)
16. juuni 2015
Scanpix

Teisipäeval arutas kohus Rootsi ettevõtte Bromma Air Maintenance AB pankrotiavaldust Eesti lennufirma Avies AS-i vastu; lennufirma hindab läbi senise tegevuse ja kärbete saavutatud seisu hetkel jätkusuutlikuks.

“Hommikul oli istung ja otsus tehakse 26. juunil. Peame võimalikuks tegevuse jätkamist läbi võlausaldajatele suunatud kompromisspakkumise ja tervendamiskava ning sellise ettepaneku ajutine haldur kohtule ka tegi,” ütles Aviesi juht Allan Soll BNS-ile. “Hetkeolukorras on ettevõte jätkusuutlik ning jätkame riigihankeliinide täitmist,” lisas ta.

Solli sõnul teeb kohus 26. juunil otsuse, kas menetlus lõpetada või jätkata. “Kui otsustatakse menetlust jätkata, siis selle raames tehakse kompromissotsus, kus on kindlad tähtajad. Haldur peab selgeks saama, kui palju kellele võlgu ollakse, ja siis tuleb vaadata, kuidas edasi minnakse,” märkis ta.

“Pankrotil on kaks võimalust, üks on likvideerimine, kuid seda otsust meie täna tulemas ei näe. Teine osa on pankrotimenetlus, mille käigus toimub tervendamine,” rääkis lennufirma juht.

“Mingil hetkel taastub ettevõte oma normaalsele tegevusele, kuid seni, kuni kreeditoridega pole saavutatud kompromissettepanekut, kasutame selle menetluse kaitset; seni siin midagi väga juhtuda ei saa,” rääkis Soll.

Solli sõnul on ettevõtte hetkelaekumised ja -tegevus jätkusuutlikud. “Ses suhtes on väljavaade meie jaoks positiivne. Ettevõte on nüüdseks läbi teinud kõik muutused, nii eelarvelised kui personalialased; 100 inimesest on järele jäänud alla 20, oleme kolinud väiksemale pinnale, on antud lennukeid tagasi ja antakse lennukeid tagasi,” selgitas Soll.

“Oletame, et stabiliseerimisprogramm lõpeb septembriks. Siis oleme jällegi tavalises ärirütmis ja hakkame uusi väljakutseid otsima,” ütles ta.

Kas selleks ajaks loodab ettevõte kõikidest kohustustest vabaneda, ei saa Solli hinnangul veel öelda. “See, kuidas kompromiss sõlmitakse, on omamoodi protseduur ja meil kogemus puudub. Kõik on praegu konstruktiivsed ja selle poolt, et liinidega jätkatakse. Reisijatele see situatsioon mingeid ärajäämishirme ei tohiks tekitada, kõik liinid toimivad,” lisas ta.

Rootsi ettevõtted Swedewings AB ja Bromma Air Maintenance AB nõuavad kohtus Eesti lennufirma Avies AS-i pankrotti. “Siin on tegemist eriarvamustega ja väikekreeditoridega, oleme proovinud kokkuleppeni jõuda, aga pole jõudnud, nii et nad kasutasid seda väga ootamatult. Oleme tõesti kõik endast sõltuva teinud, et seda lahendada,” ütles Allan Soll mai algul BNS-ile.  

Rootsi  transpordiamet lõpetas tänavu märtsi alguses päevapealt Aviesiga sõlmitud kolm teeninduslepingut ega sõlmi lennufirmaga enam uusi. Lennufirmale heidetakse ette lendude ärajäämist, hilinemist ja põhjendamatut ebatäpsust.

Lisaks vallandas Avies eelmise aasta lõpus paarkümmend pilooti, kes pöördusid kohtusse, et nõuda endiselt tööandjalt mitme kuu eest saamata tasu.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.