"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Pevkur: Eesti on valmis vabatahtlikult vastu võtma 84 kuni 156 põgenikku (0)
26. juuni 2015
Scanpix

Siseminister Hanno Pevkur ütles, et Eesti on vabatahtlikkuse alusel valmis vastu võtma 84 kuni 156 põgenikku, mis vastab Eesti suurusele ja võimekusele. Enamaks puudub Eesti valitsusel läbirääkimistel põgenikekvoodi üle riigikogu mandaat.

Eilsel Euroopa ülemkogul võeti vastu põhimõtteline otsus, et 40 000 põgeniku ümberpaigutus ja 20 000 pagulase ümberasustamine ehk kokku 60 000 põgeniku ümberjagamine peab Euroopas toimuma vabatahtlikult ja konsensuslikult, st iga riik peab olema selle jaotusega nõus. Siseminister Hanno Pevkur peab selle põhimõtte vastuvõtmist oluliseks läbimurdeks olukorra lahendamisel.

„Eesti seisukoht on jätkuvalt, et lähtuma peab riikide suurusest ja võimekusest. Selle ettepaneku ma Euroopa Komisjoni volinikule kaks nädalat tagasi ka tegin,“ selgitas Pevkur ERR-i uudisteportaalile. „Me saame arvesse võtta kas oma SKT-d või rahvaarvu või nende kahe kombinatsiooni, aga see on mandaat, mis mul on ja selle mandaadiga ma läbirääkimistele lähen,“ ütles Pevkur, viidates riigikogu EL-i asjade komisjonis kinnitatud otsusele.

Eesti sisemajanduse kogutoodang (SKT) moodustab 0,14% EL-i SKT-st ning Eesti rahvaarv on 0,26% EL-i rahvastikust. Kuna lahendada tuleb 60 000 põgeniku ümberjaotamise probleem, jääb neid kahte komponenti arvesse võttes Eesti vabatahtlikult vastu võetav põgenike määr vahemikku 84 (SKT põhjal) kuni 156 (rahvaarvu põhjal) inimest.

„Mul ei ole põhjust minna läbirääkimistele ühe kindla numbriga. Ma lähen selle mandaadiga, mis mul on ja see jääb sellesse vahemikku, mis annab mulle läbirääkimisteks vajalikku paindlikkust,“ selgitas Pevkur.

Pevkur leiab, et alul välja pakutud 1064 põgeniku asemel on see vahemik Eesti võimetele vastav ning see hulk on võimalik kohalike omavalitsuste vahel Eestis ka laiali jagada. Omavalitsuste suhtes, kes keelduvad pagulasi vastu võtmast, nagu teatas nädala algul Saku vallavolikogu, on Pevkur kriitiline.

„Omavalitsused saavad ju ka EL-i vahenditest toetusi. Ei saa olla nii, et võtame toetused küll vastu, kuid omalt poolt millegagi panustada ei taha. Peab lähtuma ikka sellest, et oleme koos nii heas kui ka halvas,“ leidis Pevkur. „Pealegi oleme me ilma Vahemere kriisitagi tänavu juba 110 põgenikku vastu võtnud, nii et see vahemik oleks proportsioonis meie võimekusega,“ ütles Pevkur, rõhutades, et jutt käib kahe aasta peale jaotatavast ja vastu võetavast põgenike arvust.

Läbirääkimised põgenike ümberjagamiseks jätkuvad saadikute ja siseministrite tasandil 9. juulil Luxembourgis, kus Eesti seisukohti kaitseb Hanno Pevkur. Ka vabatahtlikkuse alusel tuleb lahendus leida kõigi 60 000 põgeniku ümberjaotamiseks.

Loe ka:

UURING: ligi pooled Eesti elanikest on immigrantide vastu

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.