"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Riik maksab kahe Kõue aarde leidjatele üle 90 000 euro preemiat (0)
16. juuli 2015
www.kau.ee

Valitsus eraldab 91 300 eurot muinsuskaitseametile kultuuriväärtusega leidude leidjatele tasude maksmiseks, leiutasu makstakse kahe hilisviikingiaegse hõbeaarde leiu eest Kõue ja Vahetüki külas ning Kõue kalme avastamise eest.

Valitsus pidi raha eraldamist arutama juba mais, kuid rahandusministri ettepanekul tema esitatud eelnõu valitsuse 28. mai istungil ei arutatud, teatas valitsuse pressiesindaja. Kõue esimene aare leiti 2013. aasta mais ning teine mullu kevadel. Kõue kalme avastati 2014. aasta suvel, vahendas BNS.

Kõue-Triigi mõisa omanik Eerik Niiles Kross ütles mais, et tegemist on niinimetatud Kõue esimese ja Kõue teise aardega. Aarded on leitud viimase kahe aasta jooksul Kõue-Triigi mõisa aladelt.

Kõue esimene aare sisaldas paarkümmend münti ning hõbeehteid. Kross märkis, et müntide vermimisaja järgi saab leitud ehteid määratleda varasemasse aega, kui seni arvati. Ka sisaldas esimene ehe Eestis valmistatud araabia müntide imitatsioone. Ligi tuhat münti sisaldanud Kõue teine aare on Krossi sõnul üks suuremaid Eestist leitud mündiaardeid.

Muinsuskaitseseaduse kohaselt kuuluvad kõik arheoloogilised leiud riigile, kuid kultuuriväärtusega leiu avastajal on õigus saada leiuautasu. Kui tasu on suurem muinsuskaitseameti eelarves ettenähtud summadest, esitab muinsuskaitseamet kultuuriministri kaudu taotluse vajaliku summa eraldamiseks valitsuse reservist.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.