"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinnas kogunevad nõukogude ajaloo uurijad (0)
20. juuli 2015
Scanpix

Tallinna ülikoolis kogunevad sel ja järgmisel nädalal nõukogude kultuuri ja ajaloo uurijad, kes keskenduvad 1960-70ndate ühiskondlike protsesside uurimisele.

Reedest kuni 31. juulini Tallinna ülikoolis toimuva suvekursuse “Late Socialism (1956-85): The Forgotten Years between Stalinism and Perestroika” raames koguneb Eestisse üle 50 ajaloo, kultuuri- ja sotsiaalteaduste doktorandi kokku enam kui kümnest riigist. Ettekande teevad teiste hulgas mitmed tunnustatud teadlased Oxfordi ja Harvardi ülikoolidest.

Kursuse peakorraldaja, ajaloolase ja Eesti Humanitaarinstituudi teadur Uku Lemberi sõnul on kursuse eesmärgiks fookusesse tõsta seni teaduslikult vähe uuritud Hruštšovi ja Brežnevi valitsemise periood ehk aastad 1956-1982. „Hilise nõukogude aja käsitlemine on olnud enamasti seotud talle eelneva ja järgneva perioodi uurimisega, seda on nii teadlaste kui laiema avalikkuse poolt enamasti nähtud kas stalinismi leebema jätku või perestroika eelmänguna. Soovime seda kurssi muuta ja vaadata nn. sula ja stagnatsiooniaega nende endi terminites,“ selgitas Lember.

Suvekursus osutus erakordselt populaarseks, korraldajatele laekus üle saja tõsise osalemisavalduse, mistõttu oli kahjuks võimalik osalema kutsuda vaid pooled kandideerinud noorteadlased.

Kursusele eelneb kolmapäevast reedeni Kurtnas toimuv sümpoosion, mille keskmes on hilise nõukogude perioodi uurimise teoreetilised küsimused, rõhuasetusega nõukogude võimukeskuste ja ääremaade suhetele ja dünaamikale. „Valisime sümpoosioni toimumiskohaks autentselt säilinud Valve Pormeistri projekteeritud endise Kurtna Linnukasvatuse katsejaama peahoone. Lisaks tihedale akadeemilisele programmile pakutakse ka nõukogudehõngulist toitu ning proovitakse omaaegset sauna,“ kommenteeris Lember.

Suvekursuse käigus toimub kolm avalikku loengut, kuhu on oodatud kõik huvilised. Reedel kell 16 algab Tallinna ülikoolis avalik loeng, kus professor Catriona Kelly räägib post-sotsialistliku kogemuse ja mälupraktikate uurimisest ning nostalgia mõiste problemaatilisusest.

Juliane Fürsti avalik loeng “All you need is Love: How the Soviet Hippies lived through, with and despite Stagnation” toimub 27. juulil algusega kell 14 ja Polly Jones’i loeng “Should I stay or should I go? Finding a Niche in Late Soviet Literature” 30. juulil algusega kell 16. Kõik loengud toimuvad Tallinna Ülikooli Mare majas.

Kursus toimub Tallinna ülikooli rahvusvahelise suvekooli Tallinn Summer School raames. Kursuse ja sümpoosioni korraldamist on toetanud Eesti Kunstiakadeemia, Kultuuriteaduste ja Kunstide Doktorikool, Fritz Thysseni Fond.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.