"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Holsmer kahtleb MTA pädevuste laiendamise vajalikkuses (0)
21. juuli 2015
Scanpix

Maksu- ja tolliameti (MTA) pädevuste laiendamine ja täpsustamine eeldab arutelu ettevõtjatega ning peab olema väga selgelt põhjendatud; on ebaselge, kas täiendav regulatsioon on vajalik, ütles Reformierakonna liige ja riigikogu rahanduskomisjoni esimees Remo Holmser.

Maksukorralduse seaduse muutmisel järgitakse Holsmeri sõnul põhimõtet, et maksuameti õiguste täiendamine peab olema väga selgelt põhjendatud, vahendas BNS.

“Suhtun maksuametile täiendavate õiguste andmisesse teatud ettevaatlikkusega, need peavad olema põhjalikult kaalutletud. Poliitilisel tasandil kokkulepet eelnõus plaanitavate muudatuste üle ei ole ja minu hinnangul on tegemist toore lahendusega,” ütles Holsmer erakonna pressiteate vahendusel.

“Ettevõtetele kuuluvate vallasasjade vaatlemise õigus on maksuametil teatud juhtudel juba praegu olemas. Küsimus on, kas täiendav regulatsioon on üldse vajalik,” lisas ta.

“Eelnõu on esitatud valitsuse kooskõlastusringile. Pean oluliseks, et toimuksid täiendavad arutelud ministeeriumi ja ettevõtjate esindusorganisatsioonide vahel ning kõik üles kerkinud probleemid saaksid läbi räägitud. Enne pole võimalik selle eelnõuga edasi minna,” jäi Holsmer koalitsioonipartneri Isamaa ja Res Publica Liidu haldusalast tulnud eelnõu suhtes kriitiliseks.

Reedel kirjutas BNS, et rahandusministeerium on saatnud kooskõlastusringile eelnõu, mis annaks maksu- ja tolliametile (MTA) muuhulgas õiguse pärida klientide kohta andmeid sideettevõtetelt ning siseneda maksumenetluse raames maksukohustuslase kinnistule.

Maksurikkumiste tõhusamaks ennetamiseks ja ärahoidmiseks antaks maksuhaldurile õigus põhjendatud kahtluse korral läbi viia üksikjuhtumi kontroll. Samuti antakse maksuhaldurile õigus saada sideettevõtjatelt teavet klientide andmete kohta, selgub eelnõu seletuskirjast.

Muudatus ei võimalda maksuhalduril saada sideettevõtjalt sidega seonduvaid metaandmeid ega ligipääsu sidevõrgule. Seetõttu ei riiva teabe andmise kohustus rahandusministeeriumi kinnitusel sõnumisaladust. Sidevõrgule on maksuhalduril juurdepääs väärteomenetluse ja jälitusmenetluse läbiviimisel.

Eelnõuga sätestatakse ka MTA õigus saada maksurikkumise riski hindamiseks vajaminevaid andmeid teistelt riigi andmekogu vastutavatelt või volitatud töötlejatelt.

Samuti seisab eelnõus säte, mis annab MTA-le õiguse maksukohustuslase nõusolekuta vaadelda tema valduses olevat majandus- või kutsetegevusega seotud vallasasja, mis ei asu maatükil, ehitises või ruumides, kus toimub maksukohustuslase majandus- või kutsetegevus.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.