"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Padar: riik peab leidma lisaraha seakasvatuse ja piimanduse toetuseks (1)
03. august 2015
Scanpix

Riigikogu maaelukomisjoni esimehe Ivari Padari sõnul peab valitsus 2016. aasta riigieelarvest leidma lisaraha ka seakasvatajate ja piimandussektori toetamiseks, sest vastasel juhul süveneb kriis Eesti põllumajanduse kahes juhtivas harus veelgi.

“Meie põllumajandus on üle elanud mitmeid keerulisi aegu, kuid praegune olukord on ülimalt murettekitav. Majanduslike probleemide, sealhulgas maailmaturu madalate hindade kõrval, survestavad piimalehma-ja sealihasektorit poliitilised põhjused ja seakatk,” lausus Padar pressiteates.

Padari sõnul peab valitsusel jätkuma arukust arvestada põllumeeste muredega peatselt algavatel läbirääkimistel nii koalitsioonileppe täiendamise kui järgmise aasta eelarve üle. “Ees ootab pingeline eelarvedebatt Riigikogus. Erakorralised olud nõuavad erakorralisi samme; riik ei käitu heaperemehelikult, kui ta laseb rasketel aegadel olulistel põllumajandusharudel allavoolu minna,” ütles Padar.

Padari hinnangul on mõistlik planeerida nii 2016 . kui 2017. aasta eelarvesse täiendavaid vahendeid Maaelu Edendamise Sihtasutuse tugevdamiseks ja piimalehma otsetoetusteks. “Lisasummad tuleb leida ka täiendavateks tõuaretustoetusteks ja Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Amet (PRIA) IT-süsteemide uuendamiseks,” ütles Padar.

Maaelukomisjoni esimees pidas väga vajalikuks, et 7. septembril Brüsselis toimuv Euroopa Liidu põllumajandusministrite nõukogu rahuldaks taotluse, mis võimaldab kriisiriikidel maksta siseriiklikult erakorralisi piimalehmatoetusi. “2015. aasta alguses jättis Eesti kahjuks selle võimaluse kasutamata,” tunnistas Padar.

Maaelukomisjon esimehena toetab Padar Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja, Eesti Põllumeeste Keskliidu, Eestimaa Talupidajate Keskliidu ja Eesti Piimaliidu tänast ühispöördumist valitsusele.

Riigikogu maaelukomisjon on oma istungitel erakorraliselt käsitlenud kriisiolukorda nii piima- kui lihasektoris.

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda, Eesti Põllumeeste Keskliit, Eestimaa Talupidajate Keskliit ja Eesti Piimaliit saatsid esmaspäeval valitsusele ja riigikogule ühispöördumise, kus nad kutsuvad üles rakendama piimandussektori toetuseks riigipoolseid kriisiabimeetmeid.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

ela või sure
3. aug. 2015 20:12
See ei vasta liberaalse turumajanduse põhimõtetele!