"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Seafarmid peavad olema tarastatud septembri alguseks (0)
06. august 2015
Scanpix

Maaeluminister allkirjastas seoses sigade Aafrika katku levikuga määruse, mis alates septembrist keelab sigade väljaspidamise ning kohustab seakasvatajaid territooriumi tarastama.

Alates 10. augustist peab määruse järgi sigade sööt peab olema eelnevalt kuumtöödeldud või vähemalt kuu aega enne sigade andmist olema hoiustatud nii, et kõrvaliste inimeste või loomade juurdepääs söödale on välistatud. Samuti on keelatud sööda, allapanu ja inventari viimine ühest laudast teise.

Samuti on keelatud haljassööda ja metsseakorjuste toomine lauda territooriumile, transpordivahendid ning inimesed tohivad lauda alale siseneda vaid läbi desobarjääri. Samuti peab loomapidaja koostama farmis rakendatavate bioohutusmeetmete kohta koostama bioohutuskava ning seda täitma, teatas põllumajandusministeerium.

Jätkuvalt peab loomapidaja tagama, et enne loomakasvatushoonesse sisenemist ja pärast sealt lahkumist vahetatakse üleriided ja jalatsid ning pestakse ja desinfitseeritakse käed ja jalatsid. Loomapidaja peab selgitama rakendatavaid bioohutusmeetmeid kõigile loomapidamises osalevatele inimestele ning nõudma kõigilt töötajailt või pereliikmeilt täiendavate bioohutusnõuete järgimist peale metsas viibimist.

Loomakasvatushoone tarastamise nõue peab olema täidetud üleminekuajaga hiljemalt 1. septembriks. Samuti on 1. septembrini aega loomapidamise ümberkorraldamiseks siiani eriloa alusel sigu väljas pidavatel seakasvatajatel. Sigade Aafrika katku puhangu korral farmis võivad kompensatsiooni taotleda vaid need seakasvatajad, kes on täitnud kõiki kehtivaid bioohutusnõudeid.

Esimesed sigade Aafrika katku leiud kodusigadel avastati juuli keskpaigas Viljandimaal kahes farmis ja ühes Valgamaa majapidamiseks. Praeguseks on sigade Aafrika katku diagnoositud koduseafarmides Viljandi-, Valga-, Tartu-, Järva- ja Lääne-Virumaal.

Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioohutuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.