"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Justiitsministeerium leidis võrdse kohtlemise eelnõust rea puudusi (0)
12. august 2015
Scanpix

Justiitsministeerium ei kooskõlasta sotsiaalministeeriumi algatatud võrdse kohtlemise seaduse muutmise eelnõu väljatöötamiskavatsust, kuna leidis sellest hulga juriidilisi vasturääkivusi.

Seaduse väljatöötamiskavatsuses kirjeldab sotsiaalministeerium vajadust suurendada võrdõigusvoliniku pädevust, andes talle õiguse pöörduda kohtusse mitte diskrimineeritud isiku, vaid enda nimel. Seaduse muutmise kavatsuses viidatakse tsiviilkohtumenetluse seadustikule, mis võimaldab isikul pöörduda kohtusse teise isiku või avalikkuse eeldatava seadusega kaitstud õiguse või huvi kaitseks, vahendas BNS.

Justiitsministeerium suhtub aga ettevaatlikult ettepanekusse, mille kohaselt saaks volinik osaleda kohtumenetluses enda nimel, esitades diskrimineeritu nõude. “Hagimenetluses enda nimel teise isiku õiguste kaitseks kohtumenetluses osalemine ei ole Eesti õiguskorrale omane. Üksnes seaduses sätestatud erandjuhtudel on võimalik, et isiku õiguste kaitseks pöördub kohtusse keegi teine, kuid senised instrumendid on teistsuguse iseloomuga, kui võib eeldada volinikule anda soovitavast õigusest,” märkis justiitsministeerium.

Justiitsministeeriumi kinnitusel võib sotsiaalministeeriumi seadusemuudatuse ettepanekuid arvestades tulevikus diskrimineerija rolli sattuda ka haldusorgan, näiteks ametiasutus tööandjana, kohalik omavalitsus ligipääsu mittekorraldanud isikuna ja nii edasi. “Seega võib diskrimineeritud isikul tekkida vajadus pöörduda oma õiguste kaitseks ka halduskohtusse. Samas tekib küsimus, kas plaanitakse anda võrdõigusvolinikule ka pädevus pöörduda halduskohtusse teise isiku või avaliku huvi kaitseks. Justiitsministeerium seda ideed ei toeta,” märkis ministeerium.

Ministeeriumi kinnitusel lähtub kogu halduskohtumenetlus põhimõttest, et halduskohtusse pöördub isik omaenda rikutud õiguste kaitseks ning populaarkaebused ei ole lubatud.

Justiitsministeerium on seisukohal, et populaarkaebuse esitamine saab ka edaspidi olla võimalik vaid väga kitsas valdkonnas äärmiselt põhjendatud juhtudel, kui tavapärasel viisil – ehk oma õiguste kaitseks ‒ kohase õiguskaitse saamine ei ole võimalik. Võrdse kohtlemise seduse kontekstis seda põhjendatuks pidada ei pea. Seetõttu ei toeta justiitsministeerium võrdõigusvolinikule populaarkaebuse andmise õigust.

“Mis puudutab halduskohtusse pöördumist enda nimel, kuid teise isiku kaitseks, siis kehtivas õiguses ei ole ühtki sellist konstruktsiooni ette nähtud,” lisas 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.