"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Briti valitsus protesteerib Assange'i Londoni asüüli pärast (0)
13. august 2015
Scanpix

Londoni Ecuadori suursaatkonnas end varjava WikiLeaksi asutaja Julian Assange'i vastu Rootsis esitatud neljast süüdistusest kaks aegusid täna ja üks aegub 18. augustil. Suurbritannia saatis protestinoodi.

Austraallane Julian Assange redutab alates 2012. aasta juunist väljasaatmishirmus Londoni Ecuadori saatkonnas.

Kaks talle Rootsis esitatud neljast süüdistusest aegusid viie aasta järel. Üks süüdistuspunkt puudutab seksuaalset kallaletungi ja teine ebaseaduslikku sundi. Kolmas süüdistus seksuaalses ahistamises aegub 18. augustil.

WikiLeaksi asutaja üle on endiselt võimalik õigust mõista tõsisema vägistamissüüdistuse alusel, mis kehtib kümme aastat, aegudes aastal 2020.

Kaks rootslannat süüdistasid 2010. aastal Assange’i seksuaalkuritegudes. Rootsi seaduste alusel tuleb kahtlusalust küsitleda viie aasta jooksul, vastasel juhul süüdistus aegub ning nende üle ei saa enam kohut mõista.

Austraallane lükkas tõrjub oma süüd

Assange on süüdistused tagasi lükanud ning väidab, et seksuaalvahekorrad toimusid ühisel nõusolekul. “Olen ääretult pettunud. Kõigeks selleks pole olnud mingit vajadust. Olen süüta.”

“Nüüd, kus teatud rikkumiste asjus hagi aegus, siis olen sunnitud lõpetama osa juurdlusest,” ütles prokurör Marianne Ny, lisades, et soovib jätkuvalt küsitleda Assange vägistamissüüdistuse asjus.

Assange’i hinnangul on Ny “rohkem kui ebakompetentne”, sest ei suutnud pöörduda Ecuadori suursaatkonna poole tema ütluste võtmiseks ega lubama, et teda ei anta Ühendriikidele välja.

Assange’i ühe advokaadi Helena Kennedy sõnul “poleks tõendid püsinud jalgel üheskis kohtus, mis on oma nime vääriline”. Kennedy hinnangul “viivad ülejäänud süüdistused süüdimõistva otsuseni sama ebatõenäoliselt”.

Prokurörid on üritanud saada ligipääsu saatkonnale

Rootsi prokuratuuri sõnul pole neil õnnestunud pääseda Ecuadori saatkonda, et Assange’i üle kuulata.

Esialgu nõudsid nad, et Assange ilmuks küsitlemiseks Rootsi. 44-aastane austraallane lükkas selle tagasi kartuses, et Stockholm võib ta välja anda USA võimudele, kes võivad ta kohtu alla anda 750 000 salastatud sõjalise ja diplomaatilise dokumendi lekitamise eest 2010. aastal.

Prokurörid tegid seejärel märtsis ettepaneku küsitleda Assange’i Ecuadori Londoni saatkonnas. Suursaatkonna sõnul pole nemad protseduurilistel põhjustel näinud, et Ecuador oleks palve heaks kiitnud. Kriitikud arvasid seejärel, et Quito üritab viivitada.

Assange’i advokaatide sõnul on viivitamise kahtlus alusetu.

“Rootsi taotlus jõudis pärale hilja ja Ecuador menetleb seda. Riik kiidab selle pärast oma protseduuride täitmist kindlasti heaks,” ütles Assange’i rootslasest advokaat Per Samuelsson augusti algul AFP-le.

Assange’i suhtes on väljastatud Euroopa vahistamismäärus ning Suurbritannia on lubanud ta saatkonnast lahkumise korral kinni pidada.

London saatis Ecuadorile ametliku protestinoodi

Välisminister Hugo Swire kutsus Assange’i viibimist Ecuadori saatkonnas Londonis “diplomaatiliste suhete kuritarvitamiseks”.

Suurbritannia on lubanud pidada Assange kinni, kui ta saatkonnast väljub.

“Ecuador peab mõistma, et selle otsus varjata härra Assange’i üle kolme aasta tagasi on tõkestanud korrektset õigusmenetlust,” sõnas Swire avalduses.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.