"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Eesti Kodukaitse Ajaloo Seltsilt ilmus raamat "Leegitseval piiril" (0)
19. august 2015
TallinnaTV

Eesti Kodukaitse Ajaloo Selts on välja andnud raamatu "Leegitseval piiril", milles mustvalgel näha ja kirjas 25 aasta tagused sündmused ja ootamatud pöörded Eestis ajaloos.

25 aasta tagused sündmused lõppesid meie jaoks veretult ning seda aega tähistav graniitmonument ei märgi õnneks ühtegi ohvrit. Eile meenutasid möödanikku 20. augusti monumendi juures kolm, tollal otseselt Toompeal toimunuga seotud meest.

Eesti Kodukaitse Ajaloo Seltsi juhatuse liige Enn Viidu rääkis järgnevat: “15.märts oli omamoodi traagiline, aga võib olla ajaloo jaoks ka õnnelik päev. Toompea lossi väljakule kogunenud interrinde miitingulised murdsid Toompea lossi sisehoovija ja tollane valitsusjuht Edgar Savisaar pöördus raadio teel rahva poole, kutsudes rahvast appi valitsust kaitsma. Veel samal õhtul ja öösel võeti vastu otsus, selleks, et tagada kodanike julgeolek, turvalisus ja rahu, moodustada organisatsioon Eesti Kodukaitse.”

Eesti Kodukaitse loomist juhtinud,  Eesti Kodukaitse Ajaloo Seltsi juhatuse liikmel Henn Karitsal on Komandandi  majaga väga otsene side: “Kui Kodukaiste moodustati, oli vaja ka staapi. Komandandi majja saime kaks ruumi. Kõige tähtsam, et Kodukaitse alustas augustis ning kutsusime Toompeale, valitsusjuhiga kohtuma malevate juhid üle Eesti ning tegime ettepaneku, et  meil on 10 000 meest, paneme selle väe lõuna ja ida piirile. Peaminister teatas seejärel Eesti rahvale, et kodukaitse läheb Eesti ida ja lõuna piirile majanduspiiri nime all reaalset Eestit impeeriumist lahti lõikama.”

1991. aastal valitsuse salajast sidekeskust juhtinud, Eesti Kodukaitse Ajaloo Seltsi juhatuse liikmel Aadu Jõgiaasal oli meenutada nii mõndagi, millest varem juttu pole olnud: “Pika Hermanni tornis oli televisiooni tagavara saatja, vist 9ndal kanalil. Nii et, kui oleks Teletorn äravõetud, saated oleksid ikkagi jätkunud. Lisaks olid Eesti raadiol ja TV-l konspiratiivgrupid, kellede jaoks olid saadete edastamiseks valmisseatud korterid, samuti saadete kõllid ja klipid. Inimesed olid selliseks tööks valmis. Nii et, Teletorn ehk praegune Eesti vabaduse sümbol, ei omanud side ärakaotamise poolelt mitte mingisugust tähtsust. Tollest ajast on väga palju, millest ajakirjandus pole kunagi kirjutanud  ja pole ka küsitud. Endal ei tule ka kõik kohe pähe, mis kõik juhtus. Juttu ajades meenub, et peaministri jaoks oli valmis pandud põgenemispakike, milles oli väike tasku raadiojaam koos isikute nimekirjaga, keda võib Eesti riigis usaldada, kelle poole ta võib pöörduda, kellelt saab sidevahendid.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.