„Kui on võimalik koos kolleegidega ühe autoga tööl käia või mõned asjad ostmata jätta, siis tuleks seda teha, et mitte väga palju kulutada.“

Peep Peterson, Ametiühingute Keskliidu esimees
KIIRUSTAGE! "Uus Põhjamaade moeillustratsioon II" (0)
19. august 2015
Erakogu

Näituse "Uus Põhjamaade moeillustratsioon II" raames saab Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi trepigaleriis viimaseid päevi, kuni 23. augustini näha kunstnike visandeid ja inspiratsioonimaterjale, mis eelnesid põhiväljapaneku tööde lõplikule valmimisele. Olete oodatud!

Alates 23. maist on Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis eksponeeritud näitus “Uus Põhjamaade moeillustratsioon II”, mis esitleb Eesti, Soome, Norra, Taani ja Rootsi moeillustraatorite enamuses just sellele näitusele valminud töid. Näituse kuraatoriks on tuntud moetoimetaja ja fotograaf Toomas Volkmann, kelle koostatud valikut Põhjamaade moeillustraatorite loomingust eksponeeritakse muuseumi I korrusel kuni 27. septembrini.

Näitus avab Eestile lähima regiooni – Põhjamaade – moeillustratsiooni kui kasvavat huvi koguvat nähtust, keskendudes tänasele päevale, värsketele suundadele ja tehnikatele, mida kunstnikud eneseväljenduseks kasutavad.

Moeillustratsioon on jõudsalt arenev, kuid põhjalikult läbi uurimata, aina enam tähelepanu pälviv kunstiliik, mille kaudsed juured ulatuvad aastasadade taha, klassikalise joonistamisoskuse ja graafika algusaegadesse. Laiemat tuntust kogusid moeillustratsioonid moeajakirjade kaante vahel, olles fotograafia eelsel ajastul moedisaini vahendajaks.

Viimasetel aastakümnetel on nihkunud fookus rõivaste edasiandmisest iseseisva eneseväljenduse poole, visuaalse, kaasakiskuva uue konteksti tekitamisele kaasajaga, isikupäraste maailmadega vaataja lummamisele, mis oma kordumatuses on leidnud laia kasutust moetööstuses, ajakirjades, poodide sisekujundustes ning moe- ja popkultuuri valdkondade kõige erinevamate brändide turundusstrateegiates. Moetööstuse kindlaks ja väljapaistvaks osaks kujunemine ja laialdane nähtavus on omakorda tekitanud suurema huvi žanri vastu kunstigaleriides ja muuseumides.

Ajaloost, kaasajast ja elustiilidest inspiratsiooni ammutavad illustraatorid valdavad kõige erinevamaid joonistamise ja maalitehnikaid, neile lisaks ka assamblaaži ja uuemaid digitehnikaid. Nende teoste piiramatus teemaderingis segunevad realistlikud inimproportsioonid ja ideaalid, geomeetria ja sürreaalsus, loodus ja mütoloogiad, poeesia ja argisus, fotograafia ja vabakäejoonistus. Just valdkonnasisene mitmetahulisus ja vastuolulisus muudavad žanri atraktiivseks väga laiale publikule.

 

Kunstnikud:

Eestist: Marju Tammik, Anu Samarüütel, Britt Samoson, Kätlin Kaljuvee

Soomest: Laura Laine, Annu Kilpeläinen, Riikka Sormunen, Jarno Kettunen

Rootsist: Cecilia Carlstedt, Stina Persson, Daniel Egneus, Sara Andreasson, Liselotte Watkins

Taanist: Naja Conrad-Hansen, Mia Marie Overgaard, Mads Berg, Lisa Grue

Norrast: Esra Roise, Natalie Foss, Magnus Voll Mathiassen, Hans Christian Oren

  

Näitusega kaasnevad ringkäigud kuraatori ja Eesti illustraatoritega, mis avavad kunstnike loomingu tagamaid.

 

Ringkäigud:

3. september, kell 16.00 – Anu Samarüütel
17. september, kell 16.00 – Marju Tammik
19. september, kell 14.00 – Britt Samoson

 

Näitusega kaasneb kataloog.

 

Muuseumi külastajatel on võimalik värvida kohapeal või kaasa võtta moeillustraatorite Kätlin Kaljuvee (EST), Natalie Foss-i (NOR) ja Liselotte Watkins-i (SWE) illustratsioonide kontuuridega töölehti. Värvitud pildid palume üles pildistada ja foto saata aadressil: info@exhibition.ee või haridus@etdm.ee

Kõikide osalejate vahel loositakse välja auhinnad!

 

Näituse peatoetajateks on Viru Keskus ja Nordic Culture Fund. Lisaks toetavad näitust Tallinna Kultuuriväärtuste Amet, Eesti Kultuurkapital, Hasartmängumaksu Nõukogu, Danish Arts Foundation, Rootsi Saatkond, Silberauto, Järsi, Eckerö Line Eesti, Nordic Hotel Forum, DHL, Hahnemühle, Orbital Vox Stuudiod, Skizze, Estonian Air, Arizona ja Mokai.
 

Kuraator ja näituse kujundaja: Toomas Volkmann 

Korraldaja: Helen Saluveer / MTÜ Kunstiloomus

Graafiline disainer: Tuuli Aule

Assistent: Birgita Silberg

 

Lisainfo:

http://exhibition.ee/

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.