"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Aita lastekliinikule uus aparaat soetada! (0)
28. august 2015
Scanpix

SA TÜ Kliinikumi Lastefond palub annetajate tuge, et soetada TÜ Kliinikumi lastekliinikule tipptehnoloogiline neurorehabilitatsiooniseade - puutetundlik laud Diamond Touch.

Seade võimaldab uudse tehnoloogia abil treenida ning õpetada närvisüsteemi kahjustuse ja õpiraskustega lapsi olles esimene seesugune Eestis.

Lastekliiniku neuroloogia osakonna vanemarst-õppejõud doktor Anneli Kolk selgitas, et tegemist on uue rehabilitatsioonitehnoloogiaga, mille abil saab lahendada erinevate neuroloogiliste ja psühhiaatriliste haigustega kaasnevaid probleeme. Aastas saaksid antud tehnikast abi ligi 250 TÜ Kliinikumi lastekliiniku haiglapatsienti ning umbes 500 ambulatoorsel vastuvõtul käivat patsienti.

“Diamond Touch puutetundlik laud on abiks näiteks õpiraskuste, tähelepanuhäirete, käitumis- ja suhtlemiseraskuste ja epilepsiaga laste treenimisel ja õpetamisel ning see on Eestis esimene võimalus laste sotsiaalse suhtlemise, koostöö ja kognitiivse poole ühtseks treeninguks,” rääkis Kolk. 

Treening, mis seisneb väljatöötatud mängude kaudu keeruliste situatsioonide ja raskete olukordade virtuaalses lahendamises, aitab lastel koguda sotsiaalseid oskuseid ning arendada koostööd ja planeerimisoskuseid.

Puutetundlik laud võimaldab üheaegselt treenida nelja last eristades samal ajal täpselt, kes mida teeb ehk kes treenitavatest mis eesmärgil on lauda puudutanud. Süsteem arvestab liigutustepõhist sisendit ja võimaldab registreerida ülesande täitmist ja koostööpõhist tegevust ja efektiivsust.

“Just tegevuse planeerimine ja jagamine ning sellel põhineva koostöö õppimine on neurorehabilitatsioonis leidnud aina olulisema koha, seda ka laste puhul. Nimetatud uus tehnoloogia ongi selleks arendatud ja välja töötatud. See võimaldab teaduspõhiselt treenida valdkonda, mis on seni puudulikult rehabiliteeritud ja jäänud tähelepanu alt välja,” rõhutas Kolk.

Lastefondi tegevjuht Sandra Liiv peab oluliseks annetajate abiga ka uudsemate aparaatide soetamist kliinikumile, et üheskoos aidata veelgi paremini ning efektiivsemalt kaasa laste ravile. “Tänapäeval, mil infotehnoloogial on meie elus niivõrd suur roll, tuleks leida võimalusi, et seda järjest enam ka inimeste abistamiseks ja toetamiseks kasutada. Ning seda me antud juhul teha püüamegi,” märkis ta. 

Puutetundlik laud Diamond Touch maksab pea 14 000 eurot, millest ligi 6000 eurot tasub TÜ Kliinikum. Ülejäänud 8000 euroga toetab uudse tipptehnoloogilise seadme soetamist Lastefond, paludeski abi annetajatelt.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.