"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Prokuratuur kahtlustab Kiili miljonite ulatuses altkäemaksu võtmises (0)
28. august 2015
Scanpix

Allan Kiil võttis kahtlustuse kohaselt Tallinna Sadama juhatuse liikmena mitmeid miljoneid eurosid altkäemaksu, Ain Kaljurand mitmeid sadu tuhandeid, ütles riigiprokurör Laura Feldmanis reedel pressikonverentsil.

Feldmanise sõnul käivitus kriminaalmenetlus Kiili ja Kaljuranna tegevuse uurimiseks küll tänavu, kuid kogutud tõendid annavad alust arvata, et võimalikud korruptiivsed tehingud ulatuvad juba aastasse 2009.

Kahtlustuse keskne tehing on Feldmanise kinnitusel parvlaevahange ning uurimisandmetel tekitab kahtlusi laevade tellimine just Poolast, mitte Türgist.

Feldmanise sõnul lasub parvlaevatehingu asjus altkäemaksu võtmise kahtlustus vaid Kiilil, kusjuures ebaseadusliku hüve summad selle mehe osas võivad ulatuda mitme miljoni euroni. Feldmanis kinnitas, et osa rahast andis altkäemaksu andja Kiilile ka üle ja see jõudis kahtlusaluseni.

Kaljurand kahtlustuse järgi parvlaevahanke asjus altkäemaksu ei saanud, küll aga on ta kahtlustatav mitmes teises episoodis ja seda koos Kiiliga. Kaljuranna puhul ulatuvad altkäemkasu summad mitmesaja tuhande euroni, kinnitas Feldmanis.

Altkäemaksu andjatena tõi Feldmanis välja ESTEVE Terminali ja HTG Terminali, konkreetsetest isikutest kinnitas ta Emo Saare, Tõnis Pohla ja Üllar Raadi kahtluse all olemist. Samuti tõi prokurör välja, et altkäemaksu võtsid kahtlustatavad uurimisandmetel varjatult, kasutades selleks ka äriühinguid. Seetõttu on mõlemale esitatud kahtlustus ka rahapesus, samas süüepisoodide arvu Feldmanis välja ei toonud.

Feldmanis märkis, et tehingud, mille eest kahtlusalused altkäemaksu said, ei pruukinud iseenesest olla ebaseaduslikud.

Feldmanis märkis, et praegu ei saa kommenteerida, kas kahtlusaluste ring võib uurimise edenedes laieneda.

Samuti ei soovinud Feldmanis täpsustada, kui palju altkäemaksuraha jõudis reaalselt kahtlusalusteni ning kas praegu on juba arestitud uurimisaluste vara.

Kaitsepolitsei pidas Kiili ja Kaljuranna kinni kolmapäeval, reede hommikul võttis Harju maakohsu nad eeluurimise ajaks vahi alla. Kolmapäeval peeti kinni ka kolm altkäemaksu andmises ja kolm selle vahendamises kahtlustatavat. Nemad on reede keskpäevaks kõik taas vabadusse pääsenud.

Riigile kuuluv AS Tallinna Sadam on uute parvlaevade eest möödunud nädala seisuga tasunud ehitajatele osamakseid kokku 57,8 miljoni euro ulatuses; järgmise osamakse plaanitakse hilissügisel tasuda võetava pikaajalise laenuga.

Ühe parvlaeva maksumus on ligikaudu 30 miljonit eurot tükk ehk kokku lähevad neli ehitatavat parvlaeva ligikaudu 120 miljonit eurot. Laevad valmivad tuleva aasta sügisel.

Neli uut parvlaeva ehitatakse Poolas Gdánskis ja Türgis Altinovas/Yalovas asuvates tehastes.

Suures ulatuses altkäemaksu võtmises kahtlustatavana reedel Harju maakohtu määrusega vahi alla võetud Tallinna Sadama juhatuse endine liige Allan Kiil end süüdi ei tunnistanud.

Kiili kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilve sõnul tutvustati Kiilile neljapäeval kahtlustuse sisu ja temalt võeti esmased ütlused, mille käigus Kiil end süüdi ei tunnistanud. “Kahtlustuse sisu kohta mina kaitsjana ei saa kommentaare jagada, sest esiteks pole kahtlustust seni avanud ka riigiprokuratuur ning teiseks on kaitsjal kohtueelses menetluses konfidentsiaalsuskohustus,” ütls Pilv BNS-ile.

Ühtlasi lisas Pilv, et menetluse praeguses staadiumis puudub kaitsjatel igasugune ligipääs tõenditele, mille alusel on uurimisalustele kahtlustus esitatud.

Pilv märkis, et Harju maakohus otsustas reedel kõiki temale esitatud tõendeid kaaludes Kiili ja samuti korruptsioonikahtluse alla sattunud Tallinna Sadama juhatuse endise esimehe Ain Kaljuranna eeluurimise ajaks vahi alla võtta. “Kohus lähtus sellest, et vähemalt esialgu vajavad tõendite allikad uurimist ja tunnistajad ülekuulamist ning on vaja tagada objektiivne uurimine,” märkis Pilv.

Samas andis kohus Pilve sõnul mõista, et hiljem ei ole välistatud tõkendi muutmine. “Eks ma peab oma kaitsealusega nõu pidama, kas esitame vahistamismääruse peale kaebuse ringkonnakohtusse või taotleme mõnda muud tõkendit,” ütles Pilv.

Ülejäänud kuue uurimisaluse osas riigiprokuratuur vahistamist ei taotlenud. “Kuna nad peeti kinni kaks päeva tagasi 48 tunniks, siis hiljemalt reede hommikuks peavad nad vabad olema. Ei saa välistada, et osad neist said vabaks juba neljapäeval,” ütles Pilv.

Kaitsepolitseiameti töötajad pidasid Kaljuranna ja Kiili altkäemaksu võtmises kahtlustatavatena kinni kolmapäeval. Mõlemat meest kahtlustatakse suures ulatuses altkäemaksu võtmises mitme aasta jooksul. BNS-i andmetel on uurimise all tehingud alates 2009. aastast ning vähemalt osaliselt puudutab   Tallinna Sadama parvlaevatehingut Poola ettevõttega Remontowa Shipbuilding.

Altkäemaksu andmises kahtlustatavana peeti kinni kolm inimest ning sellele kaasaaitamises veel kolm inimest.


Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.