"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kõrgema riskiga pensionifondid kaotasid kogu tänavuse tulu (0)
31. august 2015
Scanpix

Progressiivse riskitasemega pensionifondid on börside languse tõttu kaotanud kogu tänavuse tulu ja enamgi veel

“Kõrgema riskiga fondide suvekuud on möödunud vägagi heitlikult. Kevadisele optimismilainele järgnes finantsturgudel sündmusterohke suvi – esmalt euroala Kreeka küsimus ning seejärel Hiina aktsiaturu kukkumine. Vastavatele fondidele tähendab see suures plaanis paraku, et suvel on kaotatud aasta esimese viie kuuga teenitud tõus,” rääkis SEB Varahalduse juhatuse liige Sven Kunsing.

Hiinast alguse saanud globaalse börside languse tõttu on kannatanud kõikide pankade aktsiatele panustavad pensionifondid, kus paikneb suurema osa eestlaste pensioniraha. Aprilli keskpaigas tipu teinud kogumispensionifondide üldindeks EPI sööstis augusti lõpus kiiresti alla.

Ainsana on selles olukorras veidi paremini läinud LHV-l, mis on olnud aktsiaturgude suhtes väga pessimistlik. “Ma olen positsioneerinud LHV fondid vägagi konservatiivselt. Kui turud tõusid, siis meie tootlused olid konkurentidest nõrgemad. Nüüd, kus turud langevad, on LHV pensionifondid eduseisus,” rääkis  LHV pensionifondide juhil Andres Viisemann.

Viimasel ajal on hakanud riske vähendama ka teised pensionifondide juhid. Swedbank Investeerimisfondid AS-i fondijuhi Katrin Rahe sõnul muutus aktsiaturgude taktikaline väljavaade tugevalt negatiivsek  juba augusti alguses. “Seetõttu vähendasime augusti esimeses pooles ehk juba enne suuri muutusi märkimisväärselt investeeringuid aktsiaturgudele,” rääkis ta.

Suvekuudel vähendasid aktsiainvesteeringute osakaalu oma pensionifondides ka Danske pensionifondide fondijuhid Martin Hendre ja Märten Kress. Täiendavat müüki nad aga ei plaani ning kavatsevad hoopis odavaks muutunud aktsiaid sügisel juurde soetada.

Kunsingu sõnul on võlakirjafondide jaoks suurim murekoht paljude riikide jätkuvalt ülisuur võlakoorem ning oht, et mõni keskpank asub rahapoliitikat karmistama liiga vara või liiga kiires tempos. Siiski lisas ta, et viimaste aegade arengud finantsturgudel on liigkiire intressimäärade tõusu ohtu vähendanud.

Ka Nordea pensionifondide fondijuht Olli Enqvist peab praegu suurimaks väljakutseks intressimäärasid ehk seda, kuidas leida atraktiivseid võlakirjainvesteeringuid ülimadalate intresside keskkonnas.

Kuigi olukord pole kaugeltki roosiline, siis uut finantskrahhi pensionifondide juhid siiski tulemas ei näe. Pigem peab suurem osa neist praegust aktsiaturgude korrektsiooni normaalseks nähtuseks.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.