"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Autorollo protsess jätkub septembri teises pooles (0)
10. september 2015
Scanpix

Tallinnas asuvas Harju maakohtus neljapäeval alguse saanud Autorollo kriminaalasja arutamine jätkub septembri teises pooles.

Kohus jõudis avaistungil kuulata prokuröri kokkuvõtet süüdistusaktist, samuti said lühidalt sõna kaitsjad. Kohtualused Väino Pentus ja Siim Roode end süüdi ei tunnistanud. Kohus jätkub 21. septembril tõendite uurimisega.

Põhja ringkonnaprokuröri Vallo Karileri sõnul on püsiva maksejõuetuse tekkimine Autorollis tõendatud muuhulgas finantsekspertiiside aktidega, pankrotihalduri aruandega, samuti võlausaldajate avaldustega. Siim Roode tegevus Autorollo sisulise juhina on aga prokuröri väitel tõendatud nii tunnistajate ütlustega kui ka e-kirjadega, milles Roode on väidetavalt andnud otseseid korraldusi Autorollo asjade ajamiseks.

Dokumenid võltimine on prokuratuuri kinnitusel tõendatud tunnistajate Hillar Taltsi ja Roman Moissejevi ütlustega, kes kinnitavad, et pole tegelikult Autorollo vahendite arvelt laenu saanud. Seda kinnitab Moissejevi osas ka ekspertiisiakt, mille järgi on tema allkiri laenulepingul võltsitud, märkis prokurör kohtus. Algselt pidi Moissejev tulema kohtusse ütluseid andma juba neljapäeval, kuid tal tekkisid Eestisse sõitmiseks rahalised raskused ning ta tuleb istungile hiljem.

Raamatupidamisnõuete rikkumine on prokuratuuri kinnitusel tõendatud erinevate dokumentide ja ekspertsiisiaktidega, omastamine aga maanteeameti väljavõtte ning tunnistaja ütlustega.

Põhja ringkonnaprokuratuuri ettepanekul asub kohus kirjalikke tõendeid uurima 21. septembril ning kannatanud saavad sõna 29. septembril. Alates 1. oktoobrist tulevad kohtusse tunnistajad, nende hulgas Reformierakonna tipp-poliitik Rain Rosimannus 21. oktoobril ja tema abikaasa, endide välisminister ja praegune riigikogu liige Keit Pentus-Rosimannus 26. oktoobril.

Roodet ja Pentust süüdistatakse ettevõtte maksevõime olulises vähenemises ja püsiva maksejõuetuse süvendamises ning võltsitud dokumentide kasutamises ning Pentusele on esitatud süüdistus ka raamatupidamise kohustuse rikkumises ja omastamises.

Pentus oli alates 28. juulist 2008 OÜ Autorollo ainuosanik ja juhatuse liige ning 26. aprillil 2010 sai ettevõtte ainuomanikuks ja sisuliseks juhiks Roode. Süüdistuse kohaselt oli omanikuvahetuse ajaks ettevõtte majanduslik olukord väga halb ning Roode korraldas koos Pentusega vara väljaviimise ettevõttest, et vältida vara müüki võlausaldajate nõuete katteks ja vabastada Pentus võlgade isiklikust käendusest. Peamiselt puudutasid need tehingud nelja veoki ja 11 haagise väljaviimist OÜ Autorollo põhivara hulgast.

Süüdistuse kohaselt kaotas OÜ Autorollo omandiõiguse varale väärtusega vähemalt 2,36 miljonit krooni, kuid vabanes kohustustest ainult 0,88 miljoni ulatuses. Seega tekitasid Pentus ja Roode ettevõttele ligi 1,5 miljonit krooni ehk 94 000 eurot kahju.

Samuti kasutasid Roode ja välisminister Keit Pentus-Rosimannuse isa Väino Pentus süüdistuse kohaselt OÜ Autorollo raamatupidamises võltsitud laenulepinguid, et katta näiliselt kassapuudujääki ja vabastada Pentus võimalikest tsiviilõiguslikest nõuetest.

Pentusele esitati süüdistus ka ettevõttele kuulunud sõiduauto Ford Tourneo müügist saadud raha omastamises ning raamatupidamise kohustuse rikkumises. Nimelt oli OÜ Autorollo raamatupidamine eksperdi hinnangul korraldatud ebausaldusväärselt ning seetõttu oli oluliselt raskendatud ülevaate saamine ettevõtte varalisest seisust aastail 2009–2010.

Kriminaalasja kohtueelse uurimise viis läbi keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo ja menetlust juhtis Põhja ringkonnaprokuratuur.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.