"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
EL-i siseministritelt ei usuta põgenikekriisis läbimurret (1)
14. september 2015
Scanpix

Esmaspäeval Brüsselis toimuvalt Euroopa Liidu (EL) siseministrite kohtumiselt ei usuta läbimurret põgenikekriisi lahendamisel.

Ministrite otsused ette valmistama pidanud liikmesriikide suursaadikute kohtumine (Coreper) pühapäeval tulemusi ei andnud ning esmaspäeva hommikul kogunesid saadikud taas, vahendas BNS.

“Pole vist vaja lisada, et õhkkond ka nii professionaalses seltskonnas kui Coreper oli tavalisest mõnevõrra pingelisem,” kommenteeris pühapäevast koosolekut Eesti alaline esindaja Euroopa Liidu juures Matti Maasikas. “Homsest ministrite omast ei taha mõeldagi,” lisas suursaadik Maasikas pühapäeva õhtul oma blogipostituses.

EL-i siseministritel oodatakse esmaspäeva õhtuks seisukohta eelmisel nädalal Euroopa Komisjoni esitatud rändekavade, sealhulgas 120 000 põgeniku ümberpaigutamise osas. Erimeelsused riikide vahel on aga nii suured, et tõenäoliselt lükkub otsuste tegemine siseministrite järgmisele kohtumisele 9. oktoobril, kirjutas EL-teemadele keskendunud veebiväljaanne EurActiv.com esmaspäeval.

Meedia teatel oli Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker pidanud pühapäeval telefonikõnelusi Ungari, Tšehhi ja Slovakkia, aga ka Läti liidritega, kelle riigid on ühed suurimad oponendid komisjoni pakutud kavadele.

Eesti saadiku hinnangul tuleb nõukogus lahendada kolm suurt teemadekimpu. Esiteks peab Euroopa Liit jätma mulje, et tegeleb ka muude asjadega lisaks konkreetsete pagulastenumbrite ärajagamisele. Maasikas nimetab siinkohal majanduspõgenike kiiret tagasisaatmist  ja välispiiride valvamist.

Teiseks oodatakse siseministritelt positsiooni Euroopa Komisjoni kolmapäevase rändepaketi osas, kus kõige olulisem on kokkulepe alalises kriisimehanismis tulevaste rändekriiside korral.

Kolmas, seni kõige rohkem avalikkuse tähelepanu saanud teema on komisjoni pakutud 120 000 pagulase laialijagamise teema, mille osas Maasikas kahtleb, kas seda üldse jõutakse esmaspäeval käsitleda. “Kas homme üldse minnakse (komisjoni pakutud 120 000 ümberpaigutatavat omavahel laiali jagama)?” küsib Maasikas ning lisas, et tema seda pühapäevase koosoleku põhjal küll lubada ei julgeks. “Õige mitmel liikmesriigil on ühene positsioon: praegu ei saa nõustuda enamate pagulaste vastuvõtmisega, punkt,” kirjaldab Maasikas arvamustevahetust Coreperis.

Ajalehe Financial Times andmeil oli ministritele ette valmistatud dokumendist 120 000 põgeniku ümberjagamise osas juba kadunud igasugused viited kohustuslikkusele, nagu seda oli soovinud Euroopa Komisjon oma eelmise nädala ettepanekus. See võiks tagada ka kõikide riikide toetuse paketile, kuid lehe väitel võib kogu paketi siiski vaidlustada Ungari, ehkki riik oleks üks kolmest, mis saaks otseselt kasu pagulaste ümberjagamisest.

Lisaks 120 000 põgeniku teemale tuleb ministritel veel lõplikult kinnitada ka 40 000 pagulase ümberpaigutamine, milles põhimõtteliselt lepiti kokku juba suvel, ehkki siis suudeti vabatahtlikkuse alusel koht leida ainult 32 000 Kreekasse ja Itaaliasse saabunud põgenikule.

Kui kokkulepeid esmaspäevale ei saavutata, on Euroopa Ülemkogu president Donald Tusk lubanud kokku kutsuda erakorralise ülemkogu, kus teemad jäetakse valitsusjuhtide otsustada.

Euroopa Liidu siseministrite kohtumine algab Brüsselis alles pärastlõunal.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

W.
14. sept. 2015 16:15
Ei saagi olla ega tulla kuna tegeletakse tagajärgedega, mitte põhjustega. Vabandust, aga mind ajavad need lugupeetud iiveldama.