"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Savisaar tahaks anda pressikonverentsi (0)
22. september 2015
Scanpix

Endiselt Lääne-Virumaal asuvas Hundisilma talus viibiv kuriteokahtlustuse saanud Tallinna linnapea ja Keskerakonna esimees Edgar Savisaar ütles talu aia taga ootavatele ajakirjanikele, et ta tahaks anda pressikonverentsi.

“Tahaksin teile pressikonverentsi anda, aga mul ei lubata,” ütles Savisaar teisipäeva õhtul talu aia taga ootavatele ajakirjanikele, kui kaitsepolitsei töötajad ta veidi enne kella 19 elumajast välja tõid ja abihoonesse viisid. Virumaa Teataja ajakirjaniku sõnul oli Savisaar heas tujus ja lehvitas.

Vahetult enne seda tuli Hundisilmale veel umbes seitse uut kaitsepolitsei töötajat. Neid on Virumaa Teataja sõnul Hundisilmal 10-15. Umbes kolm kapo töötajat on päeva jooksul ka vahetunud, vahendas BNS.

Riigi peaprokuröri Lavly Perlingu sõnul ei ole prokuratuuril plaanis taotleda korruptsioonikahtluse alla langenud Savisaare vahi alla võtmist.

Kokku on Savisaare kaasuses kahtlustuse saanud seitse inimest: lisaks Savisaarele veel Porto Franco OÜ suuromanik Hillar Teder, Tallinna linnavolikogu keskerakondlasest juht Kalev Kallo, Silikaat Grupi omanik Vello Kunman, tema nõunik, endine tipp-poliitik Villu Reiljan, ehituskontserni Rand & Tuulberg suuromanik Aivar Tuulberg ja ettevõtja Alexander Kofkin.

Meedias levinud spekulatsioon, et kahtlustuse on saanud ka Tallinna  abilinnapead Taavi Aas ja Eha Võrk, ei vasta riigiprokuratuuri kinnituse tõele. Ühtlasi ei ole veel kahtlusaluste hulgas juriidilise isikuna Keskerakond, kuigi riigiprokuratuuri kinnitusel sai erakond kahtlustuse järgi ebaseaduslikku hüve.

Perlingu sõnul alustas kaitsepolitsei korruptsioonijuhtumi uurimist juba mullu 17. juulil ning praeguseks andsid tõendid aluse kahtlustuste esitamiseks. “Kinnitame, et täna on Savisaarele esitatud kahtlustus, ta on kinni peetud. Teda kahtlustatakse korduvas altkäemaksu võtmises aastatel 2014.-1015. Räägime neljast episoodist,” ütles Perling teisipäeval ajakirjanikele.

Esimene puudutab rendilepingu põhjendamatut pikendamist ja selle eest hüve saamist, teine puuduva ehitusloaga ehitustööde jätkamist ja selle eest lubatud vara. Kolmas episood seisneb Perlingu sõnul kruntide vahetamises ja selle eest lubatud hüvitises. Neljas on hankemenetlusega seotud episood. “Vara sai Savisaar ise ja ka Keskerakond,” ütles Perling, lisades, et jutt käib nii sularahast kui muust hüvest.

Kui ärimehi kahtlustatakse altkäemaksu andmises, siis Savisaart selle võtmises, Kallot andmisele ja võtmisele kaasaaitamises ning Reiljani altkäemkasu vahendamises.

Perlingu sõnul pole praegu plaanis taotleda Savisaare vahi alla võtmist, nagu ka teiste kahtlusaluste puhul. Samas märkis Perling, et ei soovi selles küsimuses “ust lõplikult lukku lüüa”, kuna edasised otsused sõltuvad konkreetsete menetlustoimingute vajadusest.

Perlingu sõnul käsitlevad kahtlustuse episoodid aastaid 2014.-2015. ja ebaseadusliku hüve summa ulatus kokku paarisaja tuhande euroni.

Kas keegi on end juba ka süüdi tunnistanud, seda riigiprokuratuur kommenteerida ei soovinud.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.