"Kiirabi tegeleb elutähtsate probleemidega, ta päästab elusid. Me ei tegele sisse kasvanud varbaküüntega, ei tegele nohuga, mis on kellelgi kolm päeva olnud."

Kiirabiõde Jaanus Tramberg
Politsei otsis läbi kolme MMS-i grupi eestvedaja kodud (0)
23. september 2015
Scanpix

Politseinikud otsisid teisipäeval läbi kloordioksiidi (MMS) grupi kolme eestvedaja kodud läbi, kemikaalid saadetakse ekspertiisi. Praeguseks peidetud grupist hangitud andmete põhjal tundub Eesti kloordioksiidi äri kese olevat Tallinnas.

“Tööpäeva lõpus saabusid politseinikud Kelvingi külla, kus elab [kloordioksiidi grupi üks eestvedaja Merili] Kukuškin. Paar tundi hiljem lahkusid nad suure kasti ja paberkottidega,” kirjeldas pealtnägija Kelvingi külast, vahendas BNS Eesti Päevalehte.

Põhja prefektuuri pressiesindaja kinnitas läbiotsimise toimumist. “Tänase päeva [teisipäeva] jooksul otsiti läbi kolm majapidamist. Leiti MMS-i, mille suuname ekspertiisi. Tegutseme, et võtta need inimesed vastutusele,” ütles prefektuuri pressiesindaja Helen  Uldrich.

Ajaleht kirjutab, et Facebooki kloordioksiidi grupis algas teisipäeva hommik jälgede peitmisega. “Kustutati jõhkramate näidetega postitusi ja peideti aine edasimüüjate andmeid. Grupi eestvedajad Merili Kukuškin ja Janika Veski hoidsid grupi vestlustest eemale. Soovijaile kinnitati privaatvestlustes, et MMS-i on siiski võimalik osta,” kirjutab leht.

Ajaleht kirjutab, et kloordioksiidiäri on ülemaailmse ulatusega, aga Eestis müüdavad pudelid kannavad eestikeelseid silte. Müügikomplektis võib olla kaks või kolm toodet. Kahetootelises komplektis on 100 ml pudelike naatriumkloritiga, millel on toote tegeliku sisu varjamiseks peal kiri „MMS Mineraalsed Veepuhastustilgad”. Peale selle on komplektis 100 ml pudelike sidrunhapet, peal täpsustus, et pudel sisaldab 50 protsenti sidrunhapet ja 50 protsenti destilleeritud vett. Kolmeosalises komplekis on veel pooleliitrine pudel DMSO-d ehk dimetüülsulfoksiidi, lahustit, mis aitab teistel ainetel – nt mürgisel kloordioksiidil – läbi naha tungida. Kolmeosaline komplekt maksab grupi liikmetest edasimüüjatelt ostes umbes 60 eurot.

Praeguseks peidetud grupist hangitud andmete põhjal tundub Eesti kloordioksiidi äri kese olevat Tallinnas, kus levitamisega tegelevad peamiselt Kukuškin ja Veski. Tallinnast liigub kloordioksiid kohalike edasimüüjate kaudu üle Eesti.

Võrgustikus on kümmekond inimest, kes tegelevad kemikaali edasimüügi või edasiandmisega. Kasutatud on ka postiga saatmist, sealhulgas välismaale. Kas ja kui palju vahendajad mürgise kemikaali pakkide edasiandmise pealt teenivad, pole ajalehe andmetel veel selge.

Leht kirjutab, et Tallinnas tegeleb kloordioksiidi edasimüügiga Ruta Pärnpuu-Reispass, kes on osanik mitmes ettevõttes. Tartus tegeleb kloordioksiidi levitamisega imetamisnõustaja Anu Roos. Saaremaal ja Tallinnas tegeleb kloordioksiidi levitamisega Merle Martinson, kes korraldab ka kemikaali tarvitamise koolitusi.

Leht kirjutab, et kloordioksiidi kultus hakkas Eestis levima juba hiljemalt 2010. aasta paiku. Siis korraldati esimesi koolitusi ja olemas on juhend, mis suunab ühest Soome ettevõttest naatriumkloritit tellima.

Leht kirjutab, et naatriumkloritit valmistatakse arengumaades, näiteks Indias ja Hiinas, kust naatriumkloritit müüakse tööstuslikuks kasutamiseks. Tonn 80 protsendillist naatriumkloritit maksab 1800–2000 dollarit ja kui leida tarnija, kes on nõus müüma väikest kogust, võib üks kilogramm kemikaalihelbeid maksta alla kahe euro. Seni pole selge, kas aine jõuab Eesti kloordioksiidi segajateni ilma vahendajateta arengumaadest või vahendajate kaudu Soomest või USA-st, pole teada. Kuna Eestis müüdav naatriumklorit on umbes 28 protsendiline, on võimalik, et Eestis tegeldakse ka kemikaali lahjendamisega.

Leht kirjutab, et Eesti MMS-i levitajate kulud sõltuvad nii sisseosturiigist kui ka sellest, kui suures ulatuses siin kemikaale kokku segatakse. Üldjoontes saab kolm kilo MMS-komplektide toorainet kätte vähem kui kümne euroga, samal ajal kui komplekte müüakse kuni 60 euroga.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.