"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Toll sai kätte rekordkoguse "korgijoogi" lähteainet (0)
28. september 2015
Scanpix

Septembri keskel pidasid maksu- ja tolliameti (MTA) töötajad Mõisaküla piiripunktis Eestisse sisenemisel kinni väikekaubiku, mille kontrollimise käigus avastati kokku 20 kanistrit ehk 200 liitrit narkootilist ainet GBL, mis on korgijoogina tuntud GHB lähteaine.

Kriminaalmenetlust alustati kahe kohapeal kinnipeetud mehe suhtes, kes võeti Harju maakohtu määrusega vahi alla, teatas MTA BNS-ile.

Meestele on esitatud kahtlustus narkootilise aine suures koguses ja grupiviisilises ebaseaduslikus käitlemises.

MTA narkotalituse juhataja Raul Koppelmaa sõnul oleks kinnipeetud kogusest saanud valmistada umbes 350 liitrit GHB-d, mida tuntakse ka korgijoogi nime all.

“Eeldatavalt oleks saanud sellest tekitada ohtliku narkojoobe enam kui sajale tuhandele inimesele,” märkis Koppelmaa. Kui narkootilist ainet oleks jõutud töötlemata kujul tarbijatele müüa, ulatunuks kriminaaltulu kuni veerand miljoni euroni.

GBL kuulub Eestis narkootiliste ainete nimekirja alates ülemöödunud aastast. GBL-ist valmistatakse GHB-d, ent seda tarvitatakse ka ilma täiendavalt töötlemata. Kohtutoksikoloogide sõnul muutub GBL inimorganismis ainevahetuse käigus GHB-ks.

“Sellisel juhul piisab narkojoobe tekitamiseks juba ligi grammist GBL-st, mis on GHB-st veelgi mürgisem ja suurema koguse juures ka surmavalt ohtlik,” ütles menetlust juhtiv riigiprokurör Vahur Verte. “Seda, kui mürgise ainega on tegu, näitab tõsiasi, et keemiatööstuses kasutatakse GBL-i näiteks veljepuhastusvahendite olulise koostisosana.”

Kohtus süüdimõistmisel võidakse kahte meest karistada kolme- kuni viieteistaastase vangistusega.

Kriminaalasja kohtueelset menetlust viib läbi maksu- ja tolliamet ning juhib riigiprokuratuur.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.