"Tallinn on vinge koht, sest siin katsetatakse paljusid asju."

Jenni Partanen, Tallinna tehnikaülikooli tulevikulinna professor
VIDEO! Obama Oregoni koolitulistamisest: ainult palvetamisest ei piisa, vaja on karmimat relvakontrolli (0)
02. oktoober 2015
Ekraanitõmmis

Ameerika Ühendriikide president Barack Obama väljendas avalikus pöördumises, et Oregoni massitulistamine on valus näide tungivast vajadusest karmimate relvakontrolli seaduste järele.

Valge Maja pressiruumis avaliku pöördumise teinud Obama ütles mornil ilmel, et ainult palvetamisest ei ole kasu: “See on asi, millesse me peame poliitlisel tasemel sekkuma.” Obama sõnul on meedia ja poliitikute reaktsioon relvavägivallale muutunud tuimaks ning et põhiseadusele viitamine kui relvade omamise reguleerimine jutuks tuleb on alatu, sest mängus on inimeste elud.

“Kui ameeriklased surevad kaevandustes, siis teeme kaevandused turvalisemaks. Kui ameeriklased surevad üleujutustes ja orkaanides, siis me teeme elukeskondi turvalisemaks. Arusaam sellest, et relvavägivald eelnevast kuidagimoodi erineb, justkui meie vabadus ja põhiseaduslik õigus keelab kas või väiksemaidki piiranguid sellele, kuidas me kasutame surmavaid relvi. See lihtsalt ei ole loogiline,” lausus Obama.

USA-s Oregoni osariigis sai ülikooli territooriumil tulistamises surma 10 ja viga seitse inimest, 26-aastane tulistaja on surnud, teatasid võimud.

Tulistamine toimus Roseburgis Umpqua Community College’i rajatistes, vahendas BNS.

Tulistaja Chris Harper Mercer avas ühes kolledži klassiruumis tule ja liikus väidetavalt metoodiliselt tegutsedes ja ohvreid tulistades ühest klassiruumist teise.

“Praeguse seisuga saame kinnitada kümne inimese hukkumist, seitse sai viga,” ütles Douglase maakonna šerif John Hanlin. “Hetkeseisuga on see meile teadaolevalt täpseim informatsioon.” 

“Teame, et ohvrite arvust ringleb vastuolulisi teateid. See arv on parim, mis meil praegu on,” sõnas ta.

Üheksa ohvri kõrval on kümnes hukkunu Harper Mercer.

Oregoni justiitsminister Ellen Rosenblum teatas varem 13 inimese surmast.

Hanlini sõnul on tulistaja surnud. “Politsei tuvastas kohale jõudes tulistaja ühes hoonetest.” 

Korrakaitsjad alustasid tulistajaga tulevahetust, lisas Hanlin. Ta ei täpsustanud, kas ründaja hukkus tulevahetuses või võttis endalt ise elu.

Šerif kiitis korrakaitsjate tööd. Kaks ohvitseri reageeris veresaunale minutite jooksul ja alustas tulistajaga tulevahetust, sõnas ta.

Võimude sõnul leiti sündmuskohalt neli relva.

Kolledž suleti koheselt pärast tulistamist ning sündmuskohale kiirustasid politsei ja tuletõrje. Douglase maakonna tuletõrjeülema Ray Shoufleri sõnul evakueerisid tuletõrjujad kolledžist vähemalt 11 vigastatut, kellest kaks suri.

Kolledžis õpib ligi 3000 tudengit. Kolledži endise presidendi sõnul on ülikoolil vaid üks relvastamata turvamees.

Roseburg asub Portlandist ligi 200 kilomeetrit lõunas.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.