"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Haridustöötajad: palgatõusuta sureb õpetajaskond välja (1)
07. oktoober 2015
Scanpix

"Sõnades räägitakse küll, kui tähtis on haridus ja õpetaja palk, kuid reaalseid samme ja tegusid pole kuskil näha. Tuleb võtta vastu poliitiline otsus ja vastutus. Haridus on prioriteet ja ilma selleta ei tule mingit majanduskasvu," oli Eesti Haridustöötajate Liidu (EHL) esimehe Reemo Voltri kindel arvamus, et valitsus peab õpetajate rahastamise ja palgapoliitika üle vaatama.

“Õpetaja palk peab olema 120% keskmisest palgast. Pole järgmise aasta palganumbreid näinud, aga kuuldavasti on ka järgmine aasta ikaldus. Võrreldes selle aastaga me liigume sellest 120% hoopis eemale. Järgmisel aastal tuleb see tõsta 900 eurolt 1100 euroni, lisaks 20% motivatsioonipaketti,” pakkus Voltri lahenduseks praegusele kiratsevale olukorrale.

“See on küll suur tõus, aga see oleks väga selge sõnum ja signaal, et midagi reaalselt tehakse. Õpetaja palgamiinimumi tuleb hoida keskmise palgaga võrdsena,” on Voltri veendunud.

EHL-i juhi sõnul aitaks see ka õpetajate kurba statistikat paremaks muuta. “Küll hakkavad siis ka need numbrid ilusamaks minema – nii õpetajate vanuseline kui ka sooline suhtarv. Muidu sureb meie õpetajaskond välja ja mingit kava meil praegu selle vastu ei ole,” rõhutas ta.

Voltri sõnul on haridusministeeriumi info kohaselt viimase nelja-viie aasta tendents pigem see, et meesõpetajate arv väheneb, mitte ei suurene. Ta märkis, et kogu Euroopas on praegu jutuks õpetajate kõrge vanus, kuid kurb on see, et Eestis on see Euroopa keskmisest veel viie aasta võrra suurem.

“Tekib küsimus – miks see on nii? Üheks põhjuseks on meie päritolu – oleme endine idabloki riik, kus õpetaja oli naiste amet ja meil pole midagi väga tehtud selleks, et see muutuks. Eriti kui arvestada haridustaset, mida nõuab õpetajaamet, siis on õpetaja palk väike. Siin ei olegi mingit tuumateadust taga,” selgitas ta.

Tema sõnul on Eestis kombeks olnud, et mees peab oma pere ära toitma, kuid praegu pakutav palk ei ole see, millest ta unistaks. “Ainult entusiasmist ära ei ela,” arvas Voltri. “Paljud noormehed võiksid õpetajaks saada, kuid mingi hetk pragmaatiline kaalutlus ütleb, et pere tahab rohkem kui leiba lauale saada.”

“Eestis saab õpetaja olla inimene, kellel on magistritasemega haridus. Selle tasemega spetsialisti palk on vähemalt 20% kõrgem riigi keskmisest palgast. Meil on sel aastal õpetaja miinimumtöötasu 900 eurot ja keskmine tasu umbes 1040 eurot. Sealt hakkabki kõik peale,” oli Voltri nördinud, sest viieaastase õppe järel ei suudeta väärikat palka maksta.

“Kui ma lõpetan magistri ära, siis miks ma peaks üldse seda tööd tegema ja minema õppima asja, kus töötasu on sellise haridusega inimestega ja isegi Eesti riigi keskmisega võrreldes tunduvalt madalam. Pluss on ka imagoloogilised tegurid: on kuvand, et õpetaja töö on raske, mis on õige,” sõnas EHL-i juht.

Tema sõnul on oluline, et õpetaja töötasu oleks proportsioonis, sest enamikule õpetajatest oma töö meeldib. “Väga tore on noorte inimestega koos töötada, eriti kui saad neile oma teadmisi edasi anda. Kui sellega ei käi kaasas piisav töötasu, siis noored lihtsalt ei tule õpetajaks.”

Voltri tõi lisaks haridusministeeriumi andmetele välja ka OECD uuringu, mis näitab, et Eestis pole ainult kõige femiinsem, vaid on liikmesriikidest ka kõige vanem õpetajaskond. “Lühidalt öeldes on vanad naised eesti õpetajad,” oli ta sarkastiline.

Eurostati andmeil on Eestis vaid iga kaheksas õpetaja mees, mis on EL-i kõige madalam näitaja.

Naisõpetajate kõrge osakaaluga paistavad 2013. aasta andmetele tuginedes Eesti kõrval (88,2%) silma ka ülejäänud kaks Balti riiki. Lätis on naisõpetajate osakaal 83,2% ning Leedus 81,2%

Kreekas, Hispaanias, Saksamaal, Hollandis on aga iga kolmas õpetaja mees ehk naisõpetajate osakaal on neis riikides ligi 65%.

Eesti elukestva õppe strateegia aastani 2020 seab muu hulgas eesmärgiks jõuda tasemeni, kus naisi oleks õpetajate hulgas 3/4 ja mehi 1/4.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Ivo
7. okt. 2015 11:08
Selle valitsuse ajal surevad paljud valdkonnad välja. Valitsust huvitab vaid võim ja selle säilitamiseks mõtlevad nad välja kõiki võimalikke alatuid mooduseid, et mõjutada rahvast.