"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Riik loobus plaanist keelata vanglates suitsetamine (1)
13. oktoober 2015
Scanpix

Kuigi sotsiaalministeerium soovis vanglad ja nende territooriumid täielikult suitsuvabaks muuta, on see ettepanek praeguseks eelnõust välja jäetud.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski saatis valitsusele aruteluks tubakaseaduse muutmise seaduse eelnõu, mille ühe peamise muudatusena karmistuvad vastavalt Euroopa Liidu õigusele tubakatoodete pakendamise ja märgistamise nõuded, teatas sotsiaalministeerium BNS-ile.

Vanglaterritooriumite suitsuvabaks muutmise ettepanek on ministeeriumi teatel eelnõust välja jäetud. Eelnevalt oli õiguskantsler Ülle Madise hinnanud, et soov keelata vanglates täielikult suitsetamine võib olla vastuolus põhiseadusega, kuna suitsetamine on põhiõigus.

Eelnõuga keelatakse alates 2017. aastast ka sellised hoonetes asuvad suitsetamisalad, millel pole seinu. Ventileeritud piirideta suitsetamisalasid ei tohi siseruumides enam olla alates 2017. aasta 1. juunist.

Eelnõuga muutuvad ka suitsupakkide hoiatuspildid, mille kasutamine on kohustuslik sigarettide ja suitsetamistubaka, sealhulgas vesipiibu tubaka pakenditel. Uued pilthoiatused võetakse kasutusele alates järgmise aasta 20. maist.

„Suitsetamine on üks enim tervist kahjustavaid pahesid ja tubakasuits ohustab tõsiselt inimeste tervist. Tervise Arengu Instituudi andmetel võib suitsetamisest olla põhjustatud umbes viiendik kõigist surmajuhtumitest. Samuti on suitsetamine absoluutse enamiku kopsuvähijuhtumite põhjuseks ja põhiline krooniliste kopsuhaiguste riskitegur. Ligi poolt neist haigustest saaks ennetada, kui tubakat mitte tarvitada,“ ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski. „Tubakatoodete hinda on Eestis järjepidevalt tõstetud. Samal ajal tuleb inimestele jõuliselt ja järjekindlalt teadvustada suitsetamise kahjulikke mõjusid,“ lisas minister.

Eelnõu keelab samuti tubakatoodetes lisandina vitamiinide, kofeiini või tauriini ning muude stimulaatorite kasutamise. Samuti ei tohi kasutada aineid, mis annavad värvuse eralduvatele ainetele ning ained, mis hõlbustavad nikotiini omastamist. Tubakatoodete filtrid, paberid, pakendid või kapslid ei tohi edaspidi sisaldada maitse- ja lõhnaaineid, tubakat ega nikotiini.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

oPossum
13. okt. 2015 15:29
Aru ma ei saa, kui suitsetamine on Ülle Madise sõnul põhiseadusest tulenevalt põhiõigus, siis peaks seda olema samast loogikast lähtuvalt ka kõigi ülejäänud narkootiliste ainete manustamine ja mitte ainult vanglas. Kas me aga ei lähe sedasi oma näilises seaduslikkuse taotluses vahel lihtsalt liiale ehk teisisõnu ei kaota silmist hoopis põhiseaduse tegelikku eesmärki ja mõtet?