"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Rajangu: kuupõhise võrgutasuga tahab valitsus riigieelarvele lisa (0)
14. oktoober 2015
Scanpix

Majandusteaduste doktor Väino Rajangu selgitas, et  Eesti Energia tütarfirma Elektrilevi soov muuta võrgutasud kuupõhiseks tähendab seda, et võrgutasu tuleks maksta iga kuu sõltumata elektri tarbimisest. Selle skeemi taga on valitsuse tahe kasvatada riigieelarvet.

“Elekter on meil sisuliselt muutunud riigieelarve üheks olulisemaks nähtuseks, sest nii Elektrilevist, Eleringist kui Eesti Energiast võtab riik välja suuri dividende ehk omanikutulu, millega riigieelarvet täita. Kuupõhise võrgutasuga on leitud uus skeem, kuidas maksumaksjalt raha veelgi rohkem kätte saada,” ütles Rajangu TTV saates Täna+.

Rajangu märkis, et kuna kuupõhisele tariifile üleminekuga kaasneb hinnatõus, toob see võrguettevõttele täiendavat tulu ja on nende mõistes efektiivsus. Samas unustatakse, mida see samm tähendab Eesti tarbijale või alustavale ettevõttele. “Riigi vaatenurgast ei saa siin rääkida efektiivsusest, vaid hoopis ettevõtluse ja majanduse arengu pidurist. Täna puudub meil ka ülevaade, milline on seniste võrgutasude efektiivsus. Kogu andmestik on muudetud ärisaladuseks, millele üldsusel ligipääsu pole.”

Rajangu lisas, et elektritarbijaid, kelle majapidamisse, suvilasse või ettevõttesse tuleb alajaamast omaette, aastaringselt kasutamata liin, on ääretult vähe. Põhjendada selle najal vajadust kuupõhiseks võrgutasuks on Rajangu hinnangul imelik.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.