"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
PÕLLUMEHED NÕUAVAD 15 MILJONIT: Kas valitsus tahab kiiresti lahendada põllumajanduskriisi? (0)
19. oktoober 2015
Denes Kattago

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoja sõnul tuleks Euroopa Liidu erakorraline toetus ja riigi poolt lisatav kriisiabi suurusega 15,1 miljonit eurot Eesti loomakasvatussektorile välja maksta võimalikult kiiresti. "Vaid valitsuse kiire tegutsemine suudaks leevendada põllumajandusettevõtete kriitilist olukorda," ütles koja juht Roomet Sõrmus. Eesti põllumajandustootjad on ebavõrdses konkurentsiolukorras võrreldes naaberriikide tootjatega, sest jätkuvalt pole suudetud kokku leppida üleminekutoetuste maksmises.

“Olukord piimakarja- ja seakasvatuses on jätkuvalt äärmiselt keeruline, mistõttu tuleks kogu toetus 15,12 miljoni euro ulatuses välja maksta võimalikult kiiresti erakorralise kriisiabina. Sellest 10,56 miljonit eurot tuleks maksta veel sellel aastal ja ülejäänud 4,56 miljonit eurot tuleva aasta alguses,” sõnas Sõrmus.

Eesti Põllumeeste Keskliidu juhatuse esimees Vahur Tõnissoo leiab, et Eesti tootjatel on ka tulevikus keeruline olla edukas, kui valitsus pole valmis arvestama Euroopa Liidu ühisturu toimimise põhimõtetega ja jätab oma otsustega Eesti tootjad halvemasse konkurentsiolukorda. “Eesti põllumajandustootjad on ebavõrdses konkurentsiolukorras võrreldes naaberriikide tootjatega, sest jätkuvalt pole suudetud kokku leppida üleminekutoetuste maksmises. “Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda sõnul tuleks Euroopa Liidu erakorraline toetus ja riigi poolt lisatav kriisiabi suurusega 15,1 miljonit eurot Eesti loomakasvatussektorile välja maksta võimalikult kiiresti.

Tõnissoo ütles, et kriisiabi on praegu hädavajalik ja aitab mõneks ajaks leevendada piimatootjate ja seakasvatajate keerulist olukorda. “Leiame, et Eesti tootjatel on ka tulevikus keeruline olla edukas, kui valitsus pole valmis arvestama Euroopa Liidu ühisturu toimimise põhimõtetega ja jätab oma otsustega Eesti tootjad halvemasse konkurentsiolukorda. Eesti põllumajandustootjad on ebavõrdses konkurentsiolukorras võrreldes naaberriikide tootjatega, sest jätkuvalt pole suudetud kokku leppida üleminekutoetuste maksmises,” ütles Tõnissoo.

Euroopa Komisjon avaldas määruse, millega antakse loomakasvatussektori põllumajandusettevõtjatele ajutist erakorralist toetust. Komisjon otsustas Eesti loomakasvatussektori ettevõtjate toetamiseks eraldada 7,6 eurot, millele Eesti võib vastavalt reeglitele omalt poolt lisada sama suure summa. Valitsus on lubanud Euroopa Liidu erakorralise toetuse ja riigi poolt lisatavast kriisiabist 3 miljonit eurot välja maksta sel aastal ning ülejäänud 4,6 miljonit eurot tuleval aastal.

Ühtlasi kavandab maaeluministeerium veel enne selle aasta lõppu muuta Eesti maaelu arengukava 2007–2013, mille tulemusel väheneb arengukava Eesti poolse rahastamise vajadus kokku 856 063 euro võrra. Ka see on täiendav resurss, mida valitsus saaks kasutada põllumajandussektori kriisi leevendamiseks, leiab Põllumajandus-Kaubanduskoda.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.