"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Sester ja Ligi kemplevad õpetajate palgatõusuks eraldatava raha ümber (2)
20. oktoober 2015
Scanpix

Haridusministeeriumi eelnõu, millega kaotatakse ära senine koolide investeeringutoetus ja suunatakse sellest vabanevad 2,6 miljonit eurot õpetajate palgatõusuks, sai ainsana kooskõlastuse rahandusministeeriumilt, kes tahab enne haridusministeeriumilt analüüsi saada.

Haridusministeerium leiab, et omavalitsuste vahel jagatav iga-aastane investeeringuraha summas 2,6 miljonit eurot on olnud hääbuv ja ebatõhus instrument ja soovib hoopis anda raha EL-i vahenditest järgmisel kuuel aastal (keskmiselt enam kui 40 miljonit eurot aastas), vahendas ERR.

Rahandusministeeriumile ei meeldi, et haridusministeerium viitab eelnõus struktuurivahendite toetusmeetmele, sest see jätab eksliku mulje, et investeeringutoetuse äravõtmist ei toimu, vaid muudetakse toetusskeemi: struktuuritoetus on eraldiseisev rahastamisallikas, mis ei asenda kohaliku omavalitsuse üksuse haridustoetuse investeeringukomponenti, vaid on eelarves vaatamata teiste investeeringuid võimaldavate vahendite olemasolule.

Samuti heidab rahandusministeerium ette, et eelnõu algatamise ja jõustumise ajaline vahe on liiga lühike: omavalitsustel jääb 2016. aasta eelarvesse uute vahendite leidmiseks ja ümberkorralduste tegemiseks ebamõistlikult vähe aega.

“Ebaadekvaatselt lühike etteteatamise tähtaeg võimaldab omavalitsustel pöörduda kohtusse. Palume haridusministeeriumil kinnitada, et võimalike kohtuvaidluste kaotuse korral leitakse kate ministeeriumi valitsemisala eelarvest,” kirjutas rahandusminister Sven Sester Jürgen Ligile.

Rahandusministeerium ootab haridusministeeriumilt seega analüüsi, kuivõrd vähendab kavandatav muudatus KOV-ide võimekust rahastada koolide tugiteenuseid.

Eelnõu olid varem jätnud erinevatel põhjustel kooskõlastamata linnade liit, maaomavalitsuste liit ja justiitsministeerium.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Heli
20. okt. 2015 17:18
Mis seal ikka kembelda, migi raha ehk leitakse koolide sulgemise ja õpetajate arvu vähenemise arvelt. Aga rõõmustamiseks pole põhjust-see saab väga väike palgatõus olema, sest raha on mujale vaja. Ma ei mõista, kas valitsus ei oska või ei taha meie inimeste elatustaset tõsta.
Reet
20. okt. 2015 17:13
Sester on ju IRL-i liige ja kas tasub bossidega kembelda. Ei tea, kas kemplemise käigus jäi haridusminister ikka viisakuse piiridesse või kasutas ebatsensuurseid sõnu, kuna läks närvi. Lapsed ärge järgi tehke, sest see, mis on reformistidele lubatud on teistele keelatud.