"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Andres Herkel: 2016. aasta riigieelarve on tiksuv kellapomm (0)
21. oktoober 2015
Scanpix

Vabaerakonna esimehe Andres Herkeli sõnul on 2016. aasta riigieelarve pigem usul, kui loogikal põhinev dokument. Eriti taunitav on tema hinnangul see, et trahvid ja lõivud on muutunud riigikassa täitmise vahendiks ning ettevõtlus saab kannatada. Ka riigikogu Keskfraktsiooni esimees Kadri Simson oli eelarve suhtes kriitiline öeldes, et eelarve jätkab viimaste aastate vindumispoliitikat.

“Mõtlemine kipub minema müütide või imede valda, kui minister meie küsimustele vastates mitte ei ütle, kust tuleb optimistlik kasvuprognoos, vaid lõpetab diskussiooni sellega, et nõnda on eksperdid öelnud. Selline seletus, et “tark mees taskus ütles” ei ole meie jaoks ammendav. Ootame valitsuselt selgeid põhjendusi ja poliitilise vastutuse võtmist,” ütles Andres Herkel Riigikogus eelarvele pühendatud istungil.

Herkeli arvates jääb üles küsimus, kust tuleb kasv, kui meie ekspordi peamistes sihtriikides  kasvu ei ole näha ning tööhõivelise elanikkonna osakaal väheneb järjepidevalt.

“Karistustest ja lõivudest saadav raha ei peaks maksudega samasse loetellu kuuluma. Häda on selles, et neist on saanud eelarve täitmise vahend. Kui tõus on põhjendatud, siis tuleb trahvidele ja lõivudele koostada pikaajaline tõusugraafik, näiteks 1 protsent aastas, kuid 2,5-kordsed tõusud, nagu tulevaks aastaks ette nähakse, on kurjast,” lausus Herkel.

“Minnes Eesti konkurentsivõimet puudutavate küsimuste juurde, peame ütlema, et selle eelarve mõju on ettevõtlusele hoopis negatiivne. Kui majutusasutuste käibemaksu tõus mõjutab ühte sektorit, siis kütuseaktsiis kergitab kõiki energiahindu. Kui aga meil tõuseb diiselkütuse aktsiis 14 protsenti ja Lätis 2 protsenti, siis võib eeldada, et paljud autod, eriti kaugsõiduautod hakkavad tankima pigem Lätis ja sinna laekuvad ka maksud,” ütles ta.

Herkeli sõnul ei ole olulisi ettevõtlust ergutavaid meetmeid eelarves näha. “Räägitakse küll häälekalt tööjõumaksude vähendamisest, aga samal ajal tõuseb maksukoormus tervikuna 0,2 protsenti. Millegipärast ei võetud kuulda ettepanekut töötuskindlustusmakse vähendamiseks”, lisas ta.

“Kui peaminister Taavi Rõivas selle eelarve üle andis, siis nimetas Andres Ammas seda tiksumise eelarveks. Olles seda nüüd paari nädala jooksul uurinud ja ka eile mitte saades ministrilt ammendavaid vastuseid, on meil tekkinud kahtlus, ega siin äkki ei ole tegemist hoopis kellapommi tiksumisega,” lõpetas Vabaerakonna esimees. 

“Järgmise aasta eelarve jätkab sama vindumispoliitikat, mida Reformierakond on viimased aastad ajanud,” ütles Simson kolmapäeval parlamendis peetud eelarvearutelul. “Eelarve tegemise tuhinas on kahjuks kaduma läinud suurem pilt, mis peaks Eestis elu paremaks tegema ning võõrsilt vaadates positiivselt üllatuma panema. Me võime seda nimetada visiooniks või narratiiviks. Vahet ei ole. See on täna valitsusel igal juhul puudu.”

Lisaks visiooni puudumisele on Simsoni sõnul eelarve üks murekoht teatav segadus ja seda ennekõike haridus- ja teadusministeeriumi rahastamise osas.

“Tänases valitsuskoalitsioonis on kaks erakonda, kes lubasid tõsta õpetajate palgataseme 20 protsenti kõrgemaks riigi keskmisest palgast. Peaministri väitel on selle suunas liikumiseks ka rahalised vahendid olemas. Samas haridus- ja teadusministeeriumi valitsemisala eelarve koos haridustoetusega väheneb 2,9 protsenti. Minister Jürgen Ligi on õnnetu ja näitab oma rahulolematust eelarve osas suhteliselt avalikult välja. Kahjuks jäävad kannatajaks õpetajad ning laiemalt kogu haridusvaldkond. Lõpmatuseni ei suuda isegi Reformierakond meie riiki valitseda sisemiste ressursside arvelt tehtud raha ümberjagamisega,” rääkis Simson.

Tema sõnul on murekohti teisigi. “Just seetõttu esitab Keskerakonna fraktsioon 2016. aasta riigieelarve eelnõule ka omapoolsed muudatusettepanekud. Kuid tegelikult tuleb sihid seada oluliselt kõrgemale. Sest kui me ei tea, kuhu me tahame jõuda, siis on sihtpunkti saabumine ka võimatu. On aeg mõelda suuremalt,” lausus Simson.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.