"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
LASTEHAIGLA PSÜHHIAATER: Anoreksia kimbutab juba väikseid lapsi (0)
23. oktoober 2015
Scanpix

"Kui ema peab dieeti ja isa teeb naiste kehakaalu kohta märkusi, siis on see suur surve tütre söömisharjumustele," ütles Tallinna lastehaigla söömishäirete meeskonna juht, psühhiaater Ere Vasli. Anoreksia kimbutab lapsi järjest nooremas eas.

Ajal, kui ülekaalulisus on kasvav probleem, kasvab ka nende hulk, kes üritavad end dieetide ning muude võtetega ideaalvormi saada.

Saleneda soovivad ka inimesed, kellel kaaluprobleemi tegelikult ei ole, nende seas aina enam lapsed, kelle puhul kehaga eksperimenteerimine võib eriti kurvalt lõppeda. Äärmuslik dieeditamine toob kaasa tõsised tervisehädad ja mõjutab psüühikat.

Eri heaoluriikide statistika näitab, et noorte söömishäired sagenevad. Briti uuringu järgi on salenemise eesmärgil oma söögisedelit piiranud 39% 14-aastastest tüdrukutest ning 12% poistest. Selgus, et 5% kaheksa-aastastest tüdrukutest ei olnud oma kehaga rahul.

Mõni aasta tagasi Rootsis tehtud uuringud näitasid, et isegi 40% seitsmeaastastest lastest on proovinud ennast näljutada, sest ema peab kodus dieeti ning räägib pidevalt kaalulangetamisest.

 

Toortoitujast anorektikuks

Ühelt poolt surub lapsi end näljutama kõhnuseihalus, soov saada endale ühiskonnas normiks olev ülisale keha. Teiselt poolt on ohuks pere harjumus süüa ainult väga tervislikku toitu.

Tallinna laste vaimse tervise keskuse juhi, dr Anne Kleinbergi sõnul on ülemaailmne trend, et anorektikud muutuvad aina nooremaks ning lastehaigla psühhiaatriaosakonda satub juba 10-11-aastaseid lapsi, kes on nii füüsilise kui ka psüühilise tervise näljutamisega tuksi keeranud.

“Nad on varaküpsed, omandanud massimeediast kindla ettekujutuse, milline on iluideaal,” rääkis Kleinberg. “Lisaks pressitakse meedias peale ülitervislikke eluviise.”

Söömishäirete veebilehe eriline.ee loonud Sandra Morgen kinnitab, et tervislik ei ole alati tervisele kasulik. “On olnud näiteks juhtumeid, kus toortoitumine on viinud söömishäireni,” tõdes ta. “Ka ema kinnisidee pakkuda lapsele ainult väga tervislikku toitu võib lõppeda anoreksia või buliimiaga.”

Kodune ülitervislikkuse paine on ainult üks pool probleemist. Veelgi hullem on Morgeni sõnul ühiskonna surve: “Maailm surub oma ideaali peale.”

 

Targad ja tublid kõhnujad

“Kui 12-13-aastane hakkab ülitervislikult toituma, on selle taga ikkagi kõhnumisihalus,” kinnitas ka Tallinna laste vaimse tervise keskuse söömishäirete osakonna juht, psühhiaater Ere Vasli, kelle sõnul võivad esialgu süütuna tunduvad menüümuudatused päädida psüühikahäirega. “Sellepärast, muuseas, peetaksegi taimetoitlust laste puhul riskiteguriks.”

Dr Vasli sõnul on tihti oma pereliikmed-sõbrad-tuttavad need, kes söömishäirele tuld annavad. “Kui olid paksuke, siis inimesed reeglina kiidavad kaalulangust,” tõdes ta. “Ema, kes peab dieeti, ja isa, kes teeb naiste kehakaalu kohta märkusi, võivad ise seda soovimata ja teadvustamata põhjustada lapse söömishäire.”

“Teismeline tunneb, et tema peale vaadatakse viltu, sest ta ei ole samasuguse kehaga kui teised,” lisas dr Kleinberg. Kes ei tahaks olla ilus ja sale, mis siis, et iluideaaliks on loomuvastaselt alakaaluline keha, ja nii hakkavadki tüdrukud – kuid järjest sagedamini ka poisid – äärmuslikult kaloritarbimist piirama. Et mõju oleks veelgi kiirem, lisatakse dieedile tihti ka üsna ekstreemne trenn. “Pärast söömist minnakse ja joostakse kiiresti 20 kilomeetrit otsa või tehakse pidurdamatult muid trenne ja võimlemisharjutusi,” mainis Kleinberg.

Dr Vasli sõnul kipuvad söömishäired tabama eeskätt väga tublisid ja tarku tüdrukuid. “Perfektsionism, liigne püüdlikkus ja enesepiitsutamine on ohutegurid,” ütles ta. “Tihtipeale on klassi viielised ja muidu väga tublid ja aktiivsed tüdrukud need, kes ennast näljutama hakkavad.”
Pole kiiks, vaid haigus

Kui inimene peaks päevas tarbima keskeltläbi 2000 kilokalorit, siis anorektikud püsivad 500 või veelgi vähema kilokalori juures. Mida noor menüüst välja jätab – õigemini, mida ta menüüsse jätab – , on varieeruv. “Leidub neid, kes sisuliselt söövadki ainult juurvilja ja libledega keedetud vett, välistades igasuguse rasva. Nad viivad kaloraaži nii madalale, kui üldse võimalik,” rääkis dr Kleinberg. “Aga on ka selliseid, kes söövad peamiselt magusat, näiteks šokolaadi, aga nii väikestes kogustes, et kalorinormi täis ei saa. Keerukate juhtumite puhul inimene praktiliselt enam ei söögi.”

Sageli on anorektikud ise suurepärased kokad. “Paljudele meeldib väga süüa teha. Nad teevad perele häid sööke, aga ise ei söö,” ütles dr Kleinberg. “Nad teavad väga palju toitumisest, toiduainete koostisest, lisaainetest, suudavad kõigi toiduainete kalorid käigupealt kokku arvestada.”

Söömishäireid ei teadvustata ränga haigusena. Anoreksiat peetakse pigemini tütarlaste kiiksuks, arengufaasiks, millest ülesaamiseks peab noor lihtsalt korralikult sööma hakkama. Ent tegelikult on anoreksia ja buliimia taga tõsine psüühikahäire, mille ravi kestab kuid või isegi aastaid. Vähe sellest, et kannatab psüühika, söömishäired mõjutavad mitmel moel ka füüsilist tervist.

 

Liiga palju dieedijuttu pole hea

“Kui sa oled kogu aeg näljas, siis su elu ongi teistsugune,” lausus dr Vasli. “Kui mõjutad ekstreemsete meetoditega oma keha, siis mõjutad ka psüühikat. Nälgiva inimese elu ongi teistsugune. Söömishäired muudavad inimese emotsionaalselt jäigemaks, apaatsemaks. Tundeelu häiretele lisanduvad igasugu kehalised probleemid – nahk muutub kuivaks, küüned hapraks, hambad hakkavad lagunema, kasvamine võib pidurduda. Näljutamine põhjustab ka südamepuudulikkust.”

5% anorektikutest sureb. “Pooled surevad näljutamisest tingitud südamepuudulikkuse tõttu, pooled teevad suitsiidi,” nentis dr Vasli.
“Lapsed on igasugustele dieetidele ja tervisliku toitumise moevooludele avatumad kui täiskasvanud – neil puudub kriitikameel,” ütles dr Kleinberg. “Nad imetlevad suurte maailma ju täiesti kompromissitult, ei vaidlusta nippe, mida modellid jagavad – laste jaoks on need puhas kuld.”

Eks ongi väga lihtne uskuda, et näiteks toortoit on hea, kui inimesed, kes sellest räägivad, näivad nii ilusad, saledad ja terved. Üks meie endine Playboy modellgi toituvat nüüd vaid mahlast ja kastepiiskadest ning on kaunim kui kunagi varem, lisaks on mõnes meediaväljaandes saanud temast ka tervisliku eluviisi arvamusliider.

Dr Kleinberg lisas, et iga täiskasvanu, kes meedias oma elustiili kohta sõna võtab, peaks mõtlema ka sellele, kuidas ta võib mõjutada lapsi. “Täiskasvanule võib ju äärmuslikkus toitumises sobida. Kuid lapsele ja noorukile see ei sobi, nemad ei tohiks üldse dieeti pidada. Õigupoolest tasuks ka täiskasvanutel enne järjekordse dieedi alustamist pisut järele mõelda.” Väidetavalt peab mingil eluetapil dieeti 80% naistest, püsiva tulemuse saavutavad neist vähesed.

 

Dieeditööstus on suur äri

Dr Vasli nentis, et kõhnumisest on tehtud kaubaartikkel. “Dieeditööstus on suur äri. Sellega, et inimesele antakse lootust kaunimale kehale, teenitakse kopsakat kasumit,” sõnas ta. Ja isegi kui dieet ei kujune söömishäireks, on seda seostatud hilisema depressiooniga.

Dr Vasli sõnul pole söömishäireid võimalik sajaprotsendiliselt ära hoida, kuid palju saab teha selleks, et riski vähendada. “Kõik saab alguse kodust ja perekonnast. Laps ei saa hoida head enesetaju, kui ta pere teda ei toeta. Aga kui kodus on kõik korras – peresuhted on head, last kuulatakse ja kuuldakse, õhtusöök on regulaarselt laual, siis juba see on hea algus.”

Septembris uksed avanud Tallinna laste vaimse tervise keskuses on viis haiglakohta söömishäiretega laste tarvis. Enne pidi neid ravima ambulatoorselt või eriti raskete juhtumite korral suunama ravile Tartusse. Söömishäirete ravi on väga pikaajaline, kuid mida varem sellega alustatakse, seda parem on tulemus.

60% anorektikutest paraneb ravi tulemusel täielikult, 20% paraneb osaliselt ning 20% ei paranegi.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.