"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Adamson-Ericu muuseumis tulekul Jaapani kunstniku Torii Rei maalinäitus (0)
03. november 2015
Torii Rei. Uji sild. Seeriast "Pühapaigad"

Neljapäeval, 5. novembril avatakse Adamson-Ericu muuseumis näitus "Jumalate jälgedes. Jaapani kunstniku Torii Rei maalid". Näituse avamisel osaleb ka silmapaistev nihonga kunstnik ise, kes kahel järgmisel päeval esineb samas ka loengu ja maaliprotsessi demonstratsiooniga.

Näitus “Jumalate jälgedes. Jaapani kunstniku Torii Rei maalid” on valminud Adamson-Ericu muuseumi ja ühingu Ars Orientalis koostöös.

Jaapani klassikalisi maalitehnikaid meisterlikult kasutava kunstniku Torii Rei (1952) hõrgu esteetikaga tööd keskenduvad iidse omakultuuri, mütoloogia ja aastatuhandeid kestnud traditsioonide uurimisele ja kajastamisele.

Kunstnikku paelub eriti ajastu, mil Jaapanisse ei olnud veel jõudnud budism, Hiina kirjamärgid ega konfutsianism. Ta on inspiratsiooni leidnud nii Jōmoni perioodi keraamika (14 000 aastat e.m.a) väänlevatest kujunditest kui ka Heiani perioodi (794–1185) klassikalise Jaapani maalikunsti (yamato-e) maalidest.

Torii Rei tööd on jaapaniliku elutunnetuse ja vaimsuse tänapäevased peegeldused. Oma loomingust rääkides on kunstnik öelnud, et Jaapani varajasele kunstile ja jaapanlaste kultuuritraditsioonile toetudes peab ta oluliseks otsida uusi loomingulisi võimalusi inimkesksuse ületamiseks ning inimese ja looduse ühtsuse väljendamiseks.

Kunstnikku paeluv rikkalik mütoloogiline pärand ja eriti selle loodususundiline tagapõhi – milles väljendub sügav austus loodusjõudude vastu ning püüd leida kooskõla inimese ja kõiksuse vahel – annab põhjust otsida sarnasusi jaapanlaste ja eestlaste mõttemaailmas.

Näituse keskmes olevad maalid on seotud Jaapani kõige olulisema shintō pühamu – Ise pühamu – enam kui tuhandeaastase traditsiooniga ehitada pühamu uuesti üles iga 20 aasta järel. Lisaks usundiloolisele tähendusele väljendub selles traditsioonis sügav lugupidamine kultuuripärandisse ning soov hoida elus eelnevate põlvkondade meistrioskusi.

Torii Rei on pühamu erinevaid rituaale kujutanud suure sisemise pühendumusega. Ise pühamu 2013. aastal lõppenud 62. taasehitamise auks telliti kunstnikult 30 maali, mida eksponeeritakse püsivalt Sengū muuseumis ja millest 14 tööd saab nüüd vaadata ka Eestis. Ise pühamu Sengū muuseumist tööde väljalaenutamine on üldse esmakordne.

Kunstniku äärmiselt kõrgelt austatud positsiooni shintō kunsti maailmas näitab seegi, et ta oli kaasatud Ise pühamu taasehitamise kõige olulisema rituaalis – jumaluse ümberasustamise tseremoonia protsessioonis – koos keisri saadikute ja peapreestritega.

Torii Rei suuremõõtmelised teosed kaunistavad paljude teistegi Jaapani pühamute ja templite interjööre (Suwa Taisha Kamisha pühamu, Daienji tempel, Okuni pühamu, Mishima Taisha pühamu jt) ning avalike hoonete pidulikke saale. Tema tööd on eksponeeritud ka mitmetes shintō muuseumides.

Väljapanekuga kaasneb rikkalikult illustreeritud kataloog. Et avada Eesti publikule veidi avaramalt Jaapani traditsioonilise kultuuri, rahvusliku identiteedi ja shintō kui algupärase usundi rahvapärimuslikke tagamaid ja rituaalide kujunemist, on kataloogis ära toodud ka Taimi Pavesi poolt eesti keelde tõlgitud ja kommentaaridega varustatud valik vanadest kroonikatest „Kojiki” ja „Nihon Shoki” pärit Jaapani loomismüüte ja legende.

Lisaks näitusele on võimalik vaadata filme Ise pühamu taasehitamise tseremooniatest ja rituaalidest ning kunstniku loomingust. Näitusega kaasnevad Jaapani kultuuri eri valdkondi tutvustavad üritused. Lastele ja koolinoortele toimuvad kogu näituse vältel muuseumitunnid.

Projekti on toetanud: Jaapani Fond, EU-Japan Fest Japan Committee, Ise pühamu Sengū muuseum, Okuni pühamu, Shintō Pühamute Assotsiatsioon, Jaapani Suursaatkond Eestis, Eesti Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital ja Toyota Baltic AS.

Kohtumine kunstnik Torii Reiga ja ringkäik näitusel toimub reedel, 6. novembril kell 16 (osalemine muuseumipiletiga). Kohtumine kunstnikuga ja maali demonstratsioon toimub laupäeval, 7. novembril kell 12–16 (osalemine muuseumipiletiga). Kohtumisi tõlgib Taimi Paves.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.