"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
TRADITSIOON: Tallinna jõulukuusk jõudis Raekoja platsile (1)
11. november 2015
Ragne Jõerand

Täna pärastlõunal kl 16 jõudis pärast 80 km teekonda Kose vallast Raekoja platsile Tallinna tänavune jõulupuu. Linnakeskkonna spetsialisti Külly Annuse sõnul on selle aasta kuusk suurem ja tihedam kui eelmine ning seda ehivad professionaalid. Ehted saavad puu külge Jõululaada alguseks 20. novembril, tuled süüdatakse 1. advendil, 29. novembril.

“Tänavune kuusk peaks olema suurem ja tihedam kui eelmine. Sel aastal loodame jõulupuu kujundajalt professionaalsemat tulemust, sest konkursi võitja MK Illumination Baltic AS-i puhul on tegu dekoreerimisele spetsialiseerunud ettevõttega,” rääkis kesklinna valitsuse linnakeskkonna osakonna peaspetsialist Külly Annus, kelle tööks on muu hulgas korraldada jõulukuuse ja -kaunistuste paigaldamist ja kujundamist.

Vaata galeriid (17)

Väljavalitud puud käis Külly Annus Pala külas Nõmme talu maadel vaatamas kaks korda. Seekordne kuusk on tema sõnul u 20 m kõrge, tihe, ühtlane ja kitsas puu. “Iga kord valime pakutavatest kuuskedest välja kõige ilusama. Seekord oli valida 20 puu vahel. Mõnel juhul tundus, et pakkuja ise pole suutnud kriitiliselt hinnata, kas tema kuusk Raekoja platsile üldse võiks sobida.”

Sama kuuske püüti Tallinnasse jõulupuuks tuua juba ka viis aastat tagasi, aga vihmase sügise tõttu vajus kraanajuht teelt ära kõhuni mudasse ja polnudki muud võimalust, kui kiirelt varuplaanina teine kuusk tuua, meenutas Külly Annus. Tänagi viibis jõulupuu saabumine, sest pikk veok jäi vahepeal kinni ja pääses metsast välja tänu kohalikule abivalmis traktoristile. Veel eelmisel õhtul oli linnakeskkonna osakonna juhataja Aigar Palsner kuuse teekonna läbi sõitnud ja palunud traktoristil igaks juhuks valmis olla.

Igaks juhuks ootel olnud varukuusk läheb käiku järgmisel aastal, kui vahepeal ei pakuta mõnd veel ilusamat puud. Kõige uhkem jõulupuu kandidaat kasvab Põhja-Kõrvemaal, aga sellises kohas, et sealt saaks selle kätte ainult helikopteriga, kahetses Külly Annus.

Jõulupuu hind pole aastate jooksul muutunud – kui krooni ajal maksis see 10 000 krooni, siis nüüd 600 eurot. “Pakkujad on küsinud aga ka 2000–3000 eurot. Samas on mõned lahked inimesed tahtnud kuuske linnale annetada, kuid need pole olnud nii ilusad puud,” märkis Külly Annus.

Kuuse ehtimiseks kasutatakse käesoleval aastal olemasolevaid dekoratsioone, uusi ei ole tellitud. Jõulupuud ootavad kaunistused:
1. 120 LED-lambiga valgustäpikeste vanikud (55 komplekti)
2. 25 cm läbimõõduga valged kuulid (50 tk)
3. 20 cm läbimõõduga šampanjavärvi kuulid (50 tk)
4. metallkarkassil värvipusad, nn siilikesed (50 tk)
5. 50 cm läbimõõduga lumehelbed, 2 eri sorti (40 tk)
6. ladvatäht

Külly Annuse sõnul peavad nad silmas ka teiste linnade jõulupuid, kuid lihtsalt vaatamise pärast, mitte konkurentsi mõttes. “Tallinna kuusk ei saa olla väga kirev ja erilise kujuga, sest see peab sobima Jõuluturu üldpilti. Jõululava seal lähedal on isegi värviline, samuti müügiputkad, seetõttu eelistame tagasihoidlikku, sooja valgusega klassikalist jõulupuud.”

Kuuse saabumine pakkus suurt elevust

Keskealine Läti proua Riiast säras rõõmust, kui jõulupuud vedanud auto kabiinist välja astunud Jõuluvanalt kommi sai. “See ei muutu kunagi, niisugune asi teeb sind ikka lapseks,” oli ta liigutatud.

Koos isaga kuuse saabumist pikalt ootama pidanud väike tüdruk katsus auto peal lebava kuuse latva ja uuris, kas platsil rahvast tervitav punases kostüümis valge habemega mees on ikka päris. “Ükskord ma nägin sellist Jõuluvana, kes oli võlts!”

Jõulupuu saabumine erutas ka turiste. Hong-Kongist pärit neiu kinnitas, et näeb nii suure jõulupuu püstitamist linnaväljakule esimest korda. “Meie ehime jõulude ajal kunstkuuski.”

Ka noored austerlannad olid heas tujus ja rääkisid, kuidas Tallinn neile meeldib ja kui tore oli juhtuda siia just sellisel hetkel.

Brasiilia turistid ootasid oma aega, et Jõuluvanaga koos pilti teha. Nende kodumaal satuvad jõulud alati väga palavale ajale, jõulupuud tähistab aga sümboolne koonusekujuline ehitud punutis.

Puu tõi ülekabariidiliste veoste loaga Jõulumees

Jõulukuuse saabumise Raekoja platsile muutis eriliseks sündmuseks, et veoauto roolis istus Jõuluvana ise. Aega viitmata asus ta kohe rahvaga suhtlema ja kõigile korvist kommi pakkuma. Kostüümi ja võltshabeme taga varjas end Andrus Eerits, kes on tuntud ka kui isamees ja õhtujuht.

Andrus Eerits on Tallinna jõulupuud vedanud ligi kümme aastat. “Esimene kord ma Jõuluvana riideid ei kandnud, aga kuna ma esinen ka Jõuluvanana, siis järgmistel kordadel panin need enne linna jõudmist selga.”

Seekordse kuuseveo asjaolude kohta ütles ta ainult, et on olnud keerulisemaid juhtumeid. “Töötan pikamaasõidu autojuhina. Jõulukuusk on tavaline ülekabariidiline veos. Vajadusel oleksin võinud sellega Portugali välja sõita.”

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

W.
12. nov. 2015 06:05
Tere tulemast! Aga tuli suure hilinemisega, alles kell 16. Pidi aga tulema kella kahe/poole kolme paiku. Kell 15:20 lahkusin Raekoja platsilt. Muide, ma ei pahanda, mõistan kohaletoimetamise raskusi. Aga näha oleks tahtnud küll!