"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Edgar Savisaar: sotsid ei kavatse Keskerakonda valitsusse lasta, ükskõik, kes on esimees (1)
14. november 2015
Scanpix

"Sotsiaaldemokraat Marju Lauristin andis selgelt teada, et valimiste-vahelisel ajal uute ohtude ajastul koalitsioone ei muudeta," rääkis täna Põltsamaal toimuval Keskerakonna volikogu istungil erakonna esimees Edgar Savisaar, "tõlgin – sotsid ei kavatse ise sellest valitsusest lahkuda, ega kavatse sinna lasta ka Keskerakonda, sõltumata, kes on Keskerakonna esimees."  

Täna Põltsamaal toimuval Keskerakonna volikogu istungil poliitilise ettekande pidanud erakonna esimees Edgar Savisaar rõhutas, et Keskerakond peab vaatamata konkurentide survele oma poliitikale kindlaks jääma.

“Keskerakonnalt nõutakse riigivõimu juurde laskmise eeltingimusena kaht asja: loobuge Savisaarest ja muutke poliitikat. Ettevaatlikumad hoiatavad, et see võib tähendada Tallinnas ja mujal võimu kaotust. Kusjuures päris pikaks ajaks. Ei välista, et neil on õigus,” rääkis Savisaar, “poliitika muutmine tähendab aga loobumist kõigest, mille poolest Keskerakond teistest erineb. Astmelisest tulumaksust, tasuta ühistranspordist, regionaalsest tasakaalust ning kodurahust. Loobumist pensionilisast ja ka põhimõttest, et üks tööaasta peab võrduma ühe pensioniaastaga.”

Keskerakonna esimees nentis, et kui kurdetakse, et Keskerakond pole 8 aastat võimul olnud, siis ei tohi unustada, et USA demokraadid olid opositsioonis 12 aastat ja Inglise leboristid 18 aastat. “Iga hinna eest võimule saamise printsiip pole kunagi olnud Keskerakonna sisu ega stiil. See stiil on pigem sotsidel, kes on valitsusse minekul oma põhimõtteid muutnud kolmel korral. Iga kord on nad pärast seda kaotanud valimised, pidanud vahetama esimeest, mõnikord ka erakonna nime.”

Ei maksa imestada reformierakondlase Jürgen Ligi kuulutuse peale, et lisaks Savisaare skalbile on vaja välja vahetada kogu Keskerakond. Ja seejärel muidugi kogu meie valijaskond, keda ’ligide’ meelest ei peaks üldse olemas olema. Lapsesuu Urmas Reinsalu IRL-ist on jõudnud juba rõõmustada, et Keskerakonnas segaduse tekitamisega õnnestub erakonna võim Tallinnas lagundada. Sotsiaaldemokraat Marju Lauristin andis selgelt teada, et valimiste-vahelisel ajal uute ohtude ajastul koalitsioone ei muudeta,” rääkis Edgar Savisaar, “tõlgin – sotsid ei kavatse ise sellest valitsusest lahkuda, ega kavatse sinna lasta ka Keskerakonda, sõltumata, kes on Keskerakonna esimees.”

“Järelikult on ainult üks võimalus Keskerakonnal valitsusse tõusmiseks – võita selgelt järgmised Riigikogu valimised. Koalitsioonikõnelusi oskame me kõik pidada. Küsimus erakonna esimehest on niisiis küsimus sellest, kellega ja kelle juhtimisel õnnestub saada rohkem hääli,” rõhutas Savisaar.

 

Vaid Keskerakond seisab avatud Eesti eest

“Valitsusparteid pole avatud ja võrdset Eestit suutnud luua. Reformierakond ja IRL on korruptsiooni küüsis Tallinna Sadama, autorollotajate, Tautside poliitfirmade ning muude sarnaste juhtumite tõttu. Valitsuse korrumpeerituse aste on ka põhjus, miks Reformierakond ise eesotsas Michali, Rosimannuste ja Rõivasega ei saa isegi arutada koalitsiooni muutmist,” rääkis Savisaar.

Keskerakonna esimees nentis, et sotsid on oma peasponsori, esimehe isa, Oleg Ossinovski kaudu sama Reformierakonna lõa otsas. “Mäletate, pruukis Jevgenil vaid ilmuda arutelule valitsuse muutuse teemal Poska majja kui tuligi ära uudis, kuidas tema isa on andnud suures ulatuses altkäemaksu Läti raudtee juhile… Ja nii ongi lõksu astunud sotside osaks ainult kärajate korraldamine. Poliitikat teevad teised.”

“Kinnistub ka mulje, et Keskerakonna inimeste vastu prokuratuuri poolt üles klopitud juhtumid on mõeldud ainult selleks, et valitsusparteide tõepoolest süsteemset korruptsiooni varjata,” rõhutas Savisaar.

 

Poliitilise elu tempo muutub üha kiiremaks

“Eesti poliitilise elu süda lööb aina kiirenevas tempos ning meie valijad tajuvad seda samuti – mõelge, millise kiirusega õnnestus meie noortel koguda minu toetuseks ligi poolsada tuhat allkirja või kui palju inimesi tuli Hundisilma avatud uste päevadele,” ütles Savisaar, “ühiskonnas on ootus selle järele, et tegeleksime aktiivselt ja jõuliselt majandus- ja rahvusküsimustega.”

“Teravalt tuleb püstitada erastamise küsimus, mille uue laine ettevalmistamine käib täistuuridel.
Estonian Air on juba laostatud, platsis on need, kes korraldavad aktivate üleminekut, ja jätavad võlad maha. Arvake ära, miks Eesti Post kannab võõrast nime Omniva? Väga ettenägelikul põhjusel, sest Eesti Posti kaitseks astuks rahvas välja, aga mingi Omniva müüki ei panda tähelegi. Mida võõrapärasem nimi riigile kuuluval äriühingul on, seda suurema tõenäosusega see kaaperdamiseks sobib,” rääkis Keskerakonna esimees, “ja veelgi enam, läheb ka koolide sulgemiseks, seda ei salga mitte keegi. Koolide, riigi ja rahva vara ja omavalitsuste rüüstamisele peab Keskerakond vastu seisma kõigi vahenditega, mis meil opositsioonina on. Konkurendid süüdistavad meid siis vabaturumajanduse vastu minemises, kuid asume hoopis selle kaitsele.”

Savisaar rõhutas, et julgemini tuleb vastu hakata ka vene kaardile, mida Keskerakonna vastu püütakse mängida. “See, et me ei tee vahet rahvuste põhjal, on meie unikaalne tugevus. Just kõigi siin elavate inimeste kaasamine on julgeoleku garantii, nende tõrjumine ja marginaliseerimine aga julgeolekuoht. Me ühendame Eesti inimesi kõigist rahvustest, kes on praeguse establishmenti vastu ja kelle vastu on establishment.”

“Meie ülesanne on ühendada Eesti rahva enamust, kes on täna Reformierakonna poolt kõrvale tõrjutud, kelle huvidega ei arvestata ja kes maksavad kinni kitsi eliidi ärihuvid ja rikastumise. Meie võitlus keskklassi eest on endiselt meie tähtsaim roll eesti ühiskonnas, see ei ole muutunud Keskerakonna asutamisest peale,” ütles Edgar Savisaar, “kui me seda rolli ei suuda täita, siis olemegi nõrgad ja meid tõrjutakse kõrvale. Kõik need elavad fantaasiamaailmas, kes usuvad, et on võimalik olemasolevate erakondade vahel leida mingi nišš, jäädes ühtlasi omanäoliseks ja samas astudes Reformierakonna, IRL-i ja sotside ühte ritta.”

“Kui Keskerakond oma rollist lahti laseb, siis näeme kiirelt, kuidas meie toetus sulab, sest keda me nii esindaksime. Ja miks mitte kujutada järgmisena ette, kuidas kirjanik Kaur Kender ja poliitik Indrek Tarand näiteks teevadki ära kolmanda tee erakonna, mis võtab Keskerakonna koha kui parempoolse establishmenti vastane partei. Kuid meile selline saatus ei sobi, me väärime paremat!” rõhutas Keskerakonna esimees Edgar Savisaar.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Peeter Meeter
15. nov. 2015 16:19
Siis jäätegi opositsiooni. Kellele teist kasu on?