"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Enn Eesmaa: Keskerakond vajab kestmiseks õigeid otsuseid (7)
16. november 2015
Scanpix

"Keskerakond on teelahkmel, ja seda mitmeski mõttes. Erakonna XV juubelikongressi eel on meil võimalus ja ka kohustus vaadata peeglisse ning mõelda, kas oleme erakonnana teel, mida soovime jätkata," kirjutab Eesti Keskerakonna aseesimees Enn Eesmaa Pealinna arvamusloos.

Üheks valesti valitud teeks on kahtlemata erakonnakaaslaste inetu solvamine. Reaalsus on see, et meie ees on kaks veidi erinevat, kuid siiski väga tugevat samadest põhitõdedest ja ideoloogiast lähtuvat kandidaati, kelle mustamine meid paremaks ei tee. Tunnen, et oleme täna seisus, kus selliste väljendusviisidega edasi minna ei saa. Tulgu kongressil mistahes tulemus, meie peame jätkama ühtsena.

Edukat organisatsiooni defineerib oskus teha õigel ajal õigeid otsuseid – seda isegi juhul, kui astutav samm tundub võõras ning veidi kummastav. 

Edgar Savisaar on olnud Keskerakonna sisuline liider kogu erakonna eksistentsi vältel ning keegi ei saa vaielda, et tehtud on hea töö. Keskerakond on Eestimaa suurim partei ning meil on vaieldamatult stabiilseim valijaskond. Paraku pole me viimase kaheksa aasta jooksul valitsusvastutust kanda saanud ning see on tõsine murekoht, mis sunnib peeglisse vaatama.

 

Soodne foon

Sest aeg ja foon Keskerakonna tõusuks ei ole saanud olla soodsam, kui ta on olnud viimastel aastatel. Majanduslik stagnatsioon, kõrge väljaränne ning inimeste üldine rahulolematus näitavad ju kisendavat vajadust parempoolse poliitika alternatiivi järele. Ometi valivad need samad inimesed, kes kiruvad väikeseid toetusi ning pensioneid, endiselt Reformierakonda, kes märtsikuistel valimistel taas valimisvõidu võttis.

Ka Soomes peeti sel kevadel parlamendivalimisi ning seal võttis selge võidu neli aastat opositsioonis olnud Keskusta – meie sõsarpartnerid Soome poliitikas. Keskusta suutis keerulise ühiskondliku olukorra enda kasuks pöörata ning valimiste järgselt saadi valitsust moodustama hakata. Aga mida tegi siis Keskusta Eesti Keskerakonnast erinevat?

Mulle tundub, et ebaedu peapõhjuseid tuleb otsida Keskerakonna liigses pealinnakesksuses. Tallinn on selgelt Eesti säravaim majakas ning seda on hästi juhitud. Linna juhid eesotsas Edgar Savisaarega on linnas rakendanud mitmeid kadestusväärseid innovatsioone. Paraku on tegemist nii ajamahuka ülesandega, mis tõmbab ka võimekaima inimese ressursid nulli lähedale.

 

Piirkonnad vajavad abi

Liigselt linnale keskendudes on minu hinnangul Edgar Savisaarel võimatu rakendada kogu oma jõudu ning oskusi Keskerakonna arendamisele. Piirkonnad on jäänud seetõttu hooleta ning vajavad tõsist abi. Isegi enne oma rasket haigust käis erakonna esimees üliharva Keskerakonna fraktsioonis riigikogus, kooskõlastamaks me taktikat ja strateegiat riigi tasandil.

Kui soovime, et Keskerakond muutuks taas tugevaks üle kogu Eesti, peab meil olema juht, kes panustaks kogu oma ressursi ühele missioonile. Just seetõttu ootangi ma täna kandidaatide programme ning mõtteid, et kuulda, kuidas näevad nemad erakonna tulevikku. Praegu pole esmatähtis mitte see, mida meie esimehe kandidaatidest arvame, vaid see, mida nemad meist ja meie tulevikust arvavad.

Erakonna käekäik ja tulevik on kahtlemata oluline meile kõigile. Ma loodan siiralt, et Keskerakond kestab veel aastakümneid ning seda ka pärast Eesmaad, Ratast, Karilaidi, Savisaart ja Simsonit. Selleks aga vajame tõsist ja asjatundlikku arutelu erakonna tänase ja homse suuna üle, et pärast kongressi ühiselt uue hooga toimetama asuda. Me vajame teatepulga demokraatlikku üleandmist, mitte olukorda, kus teatepulk vahetusalas enne vahetust maha kukub.

Kommentaarid (7)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Ott
22. dets. 2015 20:57
Savisaar ja tema pooldajad teevad kõige paremaid otsuseid. Eesmaa ja Simson oskavad vaid rääkida. Tahaks teada, mis õigeid otsuseid on Eesmaa ja Simson teinud olles esimehe asetäitjad ja Simson lausa esimees Savisaare haiguse ajal. Ainult arvustada oskavad.
Mauno Märjamaalt
25. nov. 2015 11:40
Tere! Oskab keegi mulle selgitada, miks on selline irrelevantne uudis Tallinna linna lehes? Ajuvaba koht!
IRW
23. nov. 2015 17:32
Naised saunas rääkisid,et Eesmaa ja Simson pidid peale esimehe valimisi hakkama memuaare kirjutama.
Marko
23. nov. 2015 10:09
Mõttetu ätt see Eesmaa! Pole kahtlust, et Keskerakond vajab esimeest, kes on poliitik. Mingi võimuahne tibi, kes oskab ainult intrigeerida, ei oska olla Eesti suurima partei juht. Kuulsad on ju selle Simsoni õelad välja ütlemised oma erakonnakaaslaste kohta, kes on temaga ühes valimisnimekirjas olnud. Seda näitab ka ntx viimane valimine, kus Simson korjas Pärnus kõik hääled endale ja mitte keegi teine ei saanud mingit mandaati. Seetõttu pole tal omas piirkonnas isegi asendusliiget. Tark poliitik nii ei toimi.
sisutühi
18. nov. 2015 09:01
Räägib tunde, kuid jutt on täitsa sisutühi mull!
Arvo
16. nov. 2015 22:03
Ilma Savisaare esimeheks olemiseta jääb Keskerakond ilma paljudest häältest. Jube ikka mõelda, et esimehe asetäitjad tahava esimeest ametist kõrvale tõugata nagu vaenlased.
Rein
16. nov. 2015 21:33
Praegu on ainuõige otsus Savisaare valimine Keskerakonna esimeheks. Simsonistid peaksid edaspidi Savisaarest eemale hoidma.