"Hea nali on siis, kui sa ei pea selle järel ütlema, et ma tegin nalja. Kui sa seda juba pead ütlema, siis järelikult polnudki tegu naljaga."

Tõnis Niinemets, näitleja ja koomik
Eesti pensionifondid on 4,7-protsendilise tootlusega OECD kehvemaid (1)
17. november 2015
Scanpix

Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) raporti kohaselt oli Eesti pensionifondide keskmine netotootlus eelmisel aastal 4,7 protsenti, OECD keskmine on 6,8 protsenti.

Eesti pensionifondide keskmine tootlus jääb selgelt maha OECD keskmisest, mis oli 6,8 protsenti. OECD riikide pensionifondide kaalutud keskmine oli eelmisel aastal aga 5,0 protsenti, mis tähendab, et Eesti oli keskmisele suhteliselt lähedal, märgib Postimees.

Aruandes on toodud samas ka mitme OECD-sse mitte kuuluva riigi pensionifondide tootlused, millest nähtub, et Eestis paremad olid nii 4,9-protsendilise tootlusega Läti kui ka 7,5-protsendilise tootlusega Leedu.

Eesti pensionifondide viimase viie aasta keskmine reaaltootlus ehk inflatsiooniga korrigeeritud tootlus oli 0,9 protsenti, mis annab tagantpoolt kolmanda koha.

Kui aga vaadata veel pikemat perioodi, kümmet aastat, siis on kõikide OECD riikide pensionifondide kümne aasta tootlused plussis ja Eesti ainsana on 1,7 protsendiga miinuses, märgib leht.

Fondijuhtide sõnul on teistega võrreldes kehvema netotootluse üheks põhjuseks Eesti suhteliselt kõrge inflatsioon, mis fondide reaaltootlust vähendab. Samuti kritiseerivad fondihaldurid raporti metoodikat ja usaldusväärsust.

“Mulle tundub, et tootlus on Eesti fondide kohta valesti arvutatud, sest 2014. aastal kasvas EPI indeks 5,1 protsenti, mis teeb mulluseks reaaltootluseks 5,6, mitte 4,7 protsenti, nagu seal uuringus on näidatud,” ütles SEB Varahalduse juhatuse liige Sven Kunsing lehele.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

oik
18. nov. 2015 14:36
2015-> euroopa kehvemad 2013 -> Euroopa kehvemad http://epl.delfi.ee/news/eesti/eesti-pensionifon... 2009 -> Euroopa kehvemad http://epl.delfi.ee/news/eesti/ansip-pensionifon... Eks sellise arenguga loeme 10-20a pärast meie kõrgelttasustatud ja haritud pankurite saamatust sambaid kasvatada ning kriitikat kõigi ja kõige kohta kes mingeidki alternatiive nendele pakuvad. AInus mida nad teha oskavad on euroopa kõige kõrgemat haldustasu küsida oma olematu töö eest. Kõige selle eest aga tänagem meie sotsiaaldemokraate, kes taolise maffialiku süsteemi teatud osale ühiskonnast sunniviisiliseks teinud on.