"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Savisaar: kapo poisse on Hundisilma metsas nagu puravikke (3)
20. november 2015
Scanpix

Edgar Savisaar kinnitas saates "TeleTallinn", et tema tervis on hea ning poliitikas vanus ei ole oluline. "Kaks põhilist USA presidendi kandidaati- Hillary Clinton ja Donald Trump – on 68 aastased ja alles alustavad poliitilise karjääri tippu minekut. Usun Platonisse, kes ütles, et poliitikut tuleb tõsiselt võtta alles siis, kui ta saab 70-aastaseks," sõnas ta ja lisas, et uue noore põlvkonna tulemisest poliitikasse on omaette kultus saanud, kuigi seni pole ükski erakond sellest võitnud. "Mul on ka energiat, oi kui palju veel."

“Käisin kuu aega tagasi paar korda Hundisilma metsas, kapo poisse oli metsas nagu puravikke. Ka olen näinud seal emasid lapsevankriga jalutamas, aga vankrist last ei paista, ainult antenn on püsti. Praegu on neid näha vähem, sügis ikkagi, külm hakkab,” rääkis Savisaar ja nentis, et tegelikult on vaid ühel korral kohtunud uurijaga. “Temal polnud mulle midagi öelda ja minul temale ka mitte. Nii me lahku läksime – nagu laevad merel. Nii et, midagi toimunud ei ole ja nüüd pole enam kiiret ka. Kära on piisavalt tehtud ja nüüd on vaja aega venitada kuni kohalike valmisteni.”

Savisaare hinnangul tahavad IRL-i poliitikud saada Tallinnas võimu enda kätte, mistõttu uurimine kestab kohalike valimisteni. “Nad püüavad linnavalitsusest saada mõnda sellist inimest, kes tunnistaks nende poolt, aga minu teada pole nad teda leidnud,” sõnas ta ja lisas, et et ei usu, et tema erakonnakaaslased käituksid ebaõiglaselt mehega, kes valimistel kõige rohkem hääli sai. “Rahva hääl on jumala hääl,” sõnas ta.

Savisaar, kes ajutiselt ei täida linnapea kohuseid, kiitis linnavalitsust ja uut Tallinna eelarvet. “Taavi Aas, nagu ka teised linnavalitsuse liikmed, on tublid inimesed ja jätkavad poliitikat, mille oleme linnas ühiselt paika pannud. Jätkatakse kõikide ühiste prioriteetidega, alates Tallinna uue haigla ehitusest, linnahalli renoveerimisest, munitsipaalmajade rajamisest. Kõik need tähtsad objektid on eelarves kajastatud ja neile on ka rahad eraldatud.”

Samuti on Savisaar rahul, et Tallinnas on teede ehituseks ja remondiks arvestatud tuleval aastal kaks korda enam raha, ca 50 miljonit eurot. “Võrreldes riigieelarvega, mis ametlikult kasvab ca 3-4%, kasvab Tallinna eelarve üle 7%. Tallinna seis on hästi edenemas.”

Oma argipäevades kohta rääkis Savisaar, et tal on hetkel rohkem aega. “Hommikul olen Magdaleena haiglas treeningul, pärastlõunal sõidan Keskerakonna büroosse, kus toimivad kohtumised ja üritused, hilisõhtul liigun Hundisilmale tagasi. Treeningutel millegagi eputada ei ole, esimest korda kõndisin karkudega Põltsamaal erakonna konverentsil.”

Keskerakonna esimehe valimised on Savisaare hinnangul peaaegu nagu presidendi valimised. “See on põnev protsess. Esimehe kandidaatide rekordit me ei ületanud, seitse kandidaati on olnud ka varem. Priit Toobal on Keskerakonna peasekretär vähemalt kongressini. Peale kongressi langetab erakonna juhatus uue peasekretäri valikus ostuse. Sisuliselt on peasekretär erakonna aparaadi juht. Priit Toobal on öelnud, et tema suunas esitatud süüdistuse on laim. Ma ei välista seda üldse, sest enne Keskerakonna kongressi, nagu ka enne valmisi, on ikka niisuguseid lugusid olnud. Ma ei imesta, kui Toobali lugu lõpeb fiaskoga.”

Savisaar nentis, et võis olla Toobali loos ka ise osaliselt süüdi, sest kolm-neli päeva enne seda andis Savisaar intervjuu Kesknädalale, kus muuhulgas rääkis Ott Lumist. “Praegu on ta Simsoni kampaania üks nõuandja või eestvedaja. Tegin intervjuus ühe käigu, mida ma väga tõsiselt ei mõelnud. Nimelt oli Lumi Res Publica üks kõvemaid tegelasi, põhiideolooge. Tuletasin meelde mõningaid võib olla tema kalduvusi, ehkki ma ei taha üldse kellegi peale näpuga näidata. Kolm päeva hiljem tehti Toobalile samas küsimuses ära. Ma ei välista, et see on Ott Lumi sõprade kättemaks. Kahju küll, kui see nii on. Eesti poliitika ei tohiks nii väiklane olla.”

Savisaar austa kõiki Keskerakonna esimehe kandidaate võrdselt ja peab neid tublideks. “Panete tähele, kuidas Simson puikleb kõrvale ega taha Karilaiuga debateerida. Karilaid ongi kõva mees debattide korraldamisel, mina hindan teda kõrgelt. Näen, kuidas Simson teeb mida iganes, et Karilaiuga debateerima mitte minna. Mul on sellepärast natukene piinlik. Karilaid on täiesti arvestatav konkurent. Ka Yana Toom on väga tõsiselt võetav konkurent. Minu seadis üles 15 piirkonda, lisaks noortekogu, kultuurikogu ja lugematul hulgal üksikinimesi. Simsoni seadis üles 5 piirkonda, Karilaiu seadis üles Hiiumaa ja üsna palju inimesi keskerakondlasi. Kuus piirkonda pakkus välja nii minu kui Kadri Simsoni, seda ei saa neile ette heita. Ütleksin küll, et need piirkonnad, mis pakuvad välja mitu kandidaati, ei taha otsustada. Nad lükkavad otsuse edasi, aga see on nende õigus. Kui palju kellelgi toetajaid on, selle järgi saab juba midagi otsustada, kui palju keegi hääli saab.”

Oma tervise kohta rääkis Savisaar, et ta on piisavalt seda demonstreerinud, ning vanadus ei saa olla vastuargument. “Tuletan siikohal meelde, et kaks põhilist USA presidendi kandidaati – Hillary Clinton ja Donald Trump – on 68-aastased ja alles alustavad poliitilise karjääri tippu minekut. Usun Platonisse, kes ütles, et poliitikut tuleb tõsiselt võtta alles siis, kui ta saab 70-aastaseks. Tal on siis piisavalt kogemusi ja ta saab maailmast piisavalt aru.”

“Öeldakse, et poliitikasse on uut põlvkonda vaja, aga mis on saanud neist erakondadest, mis on noorte juhtide kätte läinud?  Karel Rüütli sai Rahvaliidu esimeheks, teatavasti Rahvaliitu enam ei ole. Margus Tsahkna sai IRL-i esimeheks, praeguseks on nende reiting kukkunud 8%-le. Nii madalat reitingut pole neil minu teada kunagi olnud. Võib olla oli see nii ammusel ajal, et minagi ei mäleta. Või Jevgeni Ossinovski, kelle tulekuga ennustati, et tuleb noor särav põlvkond ja sotsid saavad uue hingamise. Uut hingamist pole aga kuskilt tulnud. Nii et ei maksa noortest liigset kultust kujundada, neil puuduvad kogemused.”

Küll nõustab Savisaar, et noortel on palju energiat, ent see ei tähenda, et vanadel poleks. “Mul on ka energiat, oi kui palju veel.”

Päevapoliitikat kommenteerides mainis Savisaar, et mitte riik pole halb peremees, vaid Ansip ja Rõivas. “Usun, et Estonian Airi käsi võinuks palju paremini käia. Tookord, kui Estonian Air oli kasumis, kuulus 60% aktsiatest SAS-ile, 34% riigile, ülejäänu CresComile, mis oli ka SAS-i lähedane. Meilt taotleti, et müüksime Estonian Airi maha, meie keeldusime. Me polnud sellest huvitatud, kuna ettevõte oli kasumlik.” Nüüd aga on Estonian Airi lennud lennatud ning Savisaar kardab, et ka uut firmat ei saada edu, mis siis, et riik sinna investeerib.

“Praegu näib, et riigi rahakott oleks riigi firmade toetamiseks justkui põhjatu, aga samal ajal väga vajalike asjade jaoks, nagu töökohtad ja palgad, raha ei jätku. Riik oma kohustusi tegelikult ei täida, vaid heidab need omavalitsuste kaela,” nentis Savisaar.

 

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

kekskerakondlane
24. nov. 2015 15:21
Teate pole seal Hundisilmal mitte ühtegi nuhki lapsevankriga ringi liikumas,Edgar nägi seda lihtsalt unes või näeb niisama nägemusi sellest kuidas keegi alati luurab tema järgi.
Albert
20. nov. 2015 16:11
Kui suureks see kodanike järele nuhkimise organisatsioon siis võib minna? Kas riigil mujale ei ole raha suunata?
no näe
20. nov. 2015 11:55
MAKSUAMETIST LAHTI LASTUD VÕETAKSE KATSEAJATA OTSE KAPOSSE &HUNDISILMA PUNTI