"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Töötamise register pole lahendanud osalise ümbrikupalga probleemi (0)
02. detsember 2015
Scanpix

Eelmisel aastal said esimest korda ametlikku sissetulekut 21 000 varem ümbrikupalka saanud inimest, samas on lisandunud töötajate palk tihtipeale väiksem kui kogu tegevusala keskmine; seega on endiselt probleem osalise ümbrikupalga maksmine.

Maksu- ja tolliameti senise statistika järgi jääb lisandunud töötajate keskmine palk kogu tegevusala keskmisele alla. Näiteks ehituse tegevusala keskmine kuupalk oli 2015. aasta kümne kuu andmetel 939 eurot. Ent maksuameti vaatluse käigus tuvastatud töötamise registris registreerimata ning pärast vaatlust tulu- ja sotsiaalmaksudeklaratsioonile lisandunud töötajate töötasu oli koguni umbes kaks korda väiksem: 479 eurot, kirjutab Eesti Päevaleht.

Toidu ja joogi serveerimise tegevusalal oli keskmiste palkade vahe 220, jaekaubanduses 330 ja maismaaveonduses suisa 410 eurot.

Seetõttu on maksuamet tänavu kümne kuu jooksul teinud 262 kontrolli, millest 234 juhul said kahtlused kinnitust. Kokku tehti deklaratsioonide parandusi või määrati maksudena tasumiseks 4,1 miljonit eurot. Eelmisel aastal tegi maksuamet 674 kontrolli, millest andis tulemuse 424. Nendega määrati juurde makse või tehti deklaratsioonide parandusi 2,73 miljoni euro ulatuses.

Maksu- ja tolliameti kontrolliosakonna juhataja Kaido Lemendiku sõnul peitub ümbrikupalkade vähendamise võti kõikide osapoolte koostöös ja huvis ebaausat konkurentsi vähendada.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.