“Mind häirib, et enamik lugusid “Eesti laulul” on inglise keeles. Elementaarne lugupidamine oma emakeele vastu võiks ikka olla!”

Voldemar Kuslap, laulja
IDEEVÕISTLUS: Linna tühermaadel kasvagu viljapuud ja porgandid (0)
07. detsember 2015
Albert Truuväärt

Kopli liinidel võiks esimesena katsetada GPS-i abil orienteeruvaid juhita autosid, mida iga soovija saab endale kohale tellida ja sõita siis sinna, kuhu süda lustib. Nii kõlas parim linlaste ideedekonkursile laekunud mõte.

Äsja lõppes uuenduslike ideede konkurss, kus linlased said teha ettepanekuid linnaelu arendamiseks. Esikoha vääriliseks pidas žürii GPS-i abil isesõitvate autode ideed – sellist autot saaks iga soovija endale tellida ja lasta end siis ükskõik kuhu sõidutada.

Võidutöö kannab nimetust “Isesõitvate autode pilootprojekt” ja selle autoriks on Tallinna Tehnikakõrgkooli kolmanda kursuse 21-aastane logistikaüliõpilane Kristjan Salumaa. Tema mõtte järgi võiks Kopli liinid kui uue arenduspiirkonna muuta isesõitvate autode testrajooniks. “See on kahtlemata tulevikku vaatav projekt ja ma olen veendunud, et kümne aasta pärast umbes nii see asi ongi,” ütles žürii esimees Andres Kollist.

Projekt sündis kahe sekundiga

Salumaa sõnul teadis ta Kopli liinide arendusprojektist juba varem ning selle seos ideekonkursi ja isesõitvate autodega tekkis tal väga kiiresti.
“Inspiratsioon tuli ainsa hetkega ja panin isesõitvate autode projekti kokku umbes kahe sekundiga,” ütles Salumaa.

“Eelkõige on projektiga seoses silmas peetud tulevasi Kopli liinide elanikke, kuid kindlasti hakkab isesõitvaid autosid nägema ka mujal linnas. Projektiga tahetakse koguda infot selle kohta, milliseid muutusi isesõitvate autode kasutuselevõtt endaga kaasa toob. 2030. aastaks peaks Kopli liinide rajoon olema selliselt üles ehitatud, et isiklike autode asemel sõidaksid inimesed isesõitvate autodega, ühistranspordiga ei tahaks praegu veel konkureerima hakata. Kogu linnas läheb isesõitvatele autodele üleminekuks vähemalt kolmkümmend aastat.”

Teise koha sai projekt “Linnapõllumajandus Tallinnas”, mis tahab pakkuda linlastele võimalust kasvatada otse linnas aiasaadusi. “See idee meeldis mulle sellepärast, et linnas on päris palju tühermaid, kus inimesed võiksid põllumajandusega tegeleda ja midagi kasvatada,” rääkis Kollist. “Kui projekt õnnestub, on sellel väga oluline kogukonda ühendav ja inimestele rõõmu valmistav aspekt.”

Konkursil kolmanda koha saanud idee kohaselt paigaldatakse linna huvitavamatesse kohtadesse seade, kust on võimalik laadida oma mobiiltelefoni infot vaatamisväärtsuse kohta ja niiviisi seal ringi liikuda.

Võitjatele preemia

Kollisti sõnul toetab Euroopa Liidu ühtekuuluvusfond Eesti kaasajastamisprojekte. “Minu idee oli selles, et leida ka Tallinna linna jaoks suuri kandvaid ideid, mis võiksid olla pikas perspektiivis olulised,” rääkis Kollist. “Oluline on rõhutada, et me otsisime mitte paljusid, vaid kandvaid ideid. Igatahes on olulisimad kümmekond ideed ja ma oleksin väga õnnelik, kui sealt õnnestuks kas või mõni ellu viia.”

Kokku jõudis konkursile hindamiseks 51 ideed. Konkurss kuulutati välja tänavu 6. oktoobril ja selle tähtaeg oli 16. novembril. Võidutöö autoreid ootab 5000 euro suurune preemia, teine koht saab 3000 eurot ja kolmas 2000 eurot. Lisaks kolmele esimesele preemiale anti välja seitse eriauhinda. Parimate tööde autorid teeb žürii teatavaks lähiajal.

Žüriisse kuulusid lisaks linnaametnikele teaduspargi Tehnopol, rahastu Prototron, Linnalabori, Arengufondi ja Arhitektuurikeskuse esindajad.
Tutvu linlaste ideedega www.tallinn.ee/est/ideed
————————–

Parimad tööd ja nende autorid

I auhinna, 5000 eurot sai “Isesõitvate autode pilootprojekt”, mille autor on Kristjan Salumaa.
II auhinna, 3000 eurot sai “Linnapõllumajandus Tallinnas”, mille mõtles välja Liis Pihl.
III auhinna, 2000 eurot pälvis “Tallinn kõneleb!”, mille autor on Raul Allikivi.
1000-eurosed eriauhinnad said Bike-ID OÜ “TallinnBike”, Villem Küti ja Kristina Pintsi “Taaratasku”, Villem Tomiste ja Stuudio Tallinna “Paat” ja Silver Sternfeldti “Psühholoogiline linnaruum”.
500-eurose tunnustuse said Adventurers Club OÜ “Tallinn. The Game”, Sylvia-Johanna Annuse “Doktor” ja Massimeedia heategevusfond MTÜ “Jonnipunn”.

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.