"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ilvi Jõe-Cannon: meie presidendi eraelu matkib 18. sajandi kuningakoda ja võib olla ohuks julgeolukule (0)
09. detsember 2015
Scanpix

"See, kuidas Masso kirjeldas oma sisulist vallandamist töökohalt, et tuletas meelde, kuidas mind visati praktiliselt samamoodi välja sotsiaaldemokraatide erakonnast kohe peale seda, kui ma olin tõstnud küsimuse Ilvesega seotud korruptsioonist erakonnas," kommenteeris politoloog Ilvi Jõe-Cannon presidendi endise nõuniku Iivi Masso äsjast kirjutist, milles too väitis, et meedias kujutati teda presidendi nn tüdruksõbrana, varjamaks Toomas Hendrik Ilvese tegelikku suhet Läti küberkaitseametniku Ieva Kupcega.

Iivi Masso avaldas 7. detsembril inglisekeelses võrguväljaandes UpNorth kirjutise presidendi kantseleist nõuniku kohalt koondamise tagamaadest tänavu märtsis, mille tõlkena avaldas võrguväljaanne nihilist.fm.

Masso hinnangul lekitati presidendi kantseleist kõmumeediasse märtsis-aprillis 2014 kuulujutt, et ta olevat president Ilvese tüdruksõber. Kuulujutt päästeti valla, varjamaks presidendi tegelikku suhet Läti kaitseministeeriumi ametniku Ieva Kupcega, kellega abiellumisest president  hiljuti teada andis. 2014. a poleks tohtinud see suhe veel välja tulla, sest siis saanuks avalikkus presidendist teada kui kahenaisepidajast.

Ajal mil Massot meedias presidendi tüdruksõbrana kujutati, oli Ilvesel veel lisaks väidetavale nn sõprusele lätlannaga käsil abielu Evelin Ilvesega, kellest lahutamisest teatati tänavu aprillis. Nõnda lekitati meediasse 2014. a kevadel kuulujutt, et hoopis Masso semmivat president Ilvesega.

Aus peegeldus Kadriorust

“Infosõdade kontekstis on kõige kurjem vanasõna “kus suitsu, seal tuld”,” kirjutas Masso. “Vale visatakse õhku ja inimesed eeldavad, et selles peab mingi tõde olema. Selle rahvatarkusega pealkirjastas Õhtuleht oma järjekordse laimuartikli minu aadressil septembris 2015, pärast Kupce rambivalgusse toomist. Jälle tuli vanu valesid korrata kui oleks need tõesed, taas kord nulliti ära tehtud töö ja tehti tegijast palgaline seltsidaam.”

Oma artikli lõpuosas märkis Masso: “Ajal, mil maailma kasvav jõhkrus tungib Euroopasse, kus süütutel inimestel lõigatakse päid otsast ja neid notitakse kuulipildujatega, on sotsiaalne lintshimine vale abil suhteliselt leebe saatus. Aga kuidas luua turvalisemat maailma, kui rünnakud algavad lähedalt, sealt, kus sõnades ollakse igati õigete poolel? Kui kõigist, kes vaatavad pealt, kuidas inimest vale alla maetakse, ükski ei tee avalikult piuksugi? Eesti ühiskonda valitseb koolikiusamise loogika: hoiame kiusaja poole, või vähemalt oleme vait, et mitte olla ise järgmine.”

Politoloog Ilvi Jõe-Cannon, kes samamoodi nagu Toomas Hendrik Ilves, on saanud hariduse ja elanud suure osa elust Ameerika ühendriikides, märkis Masso kirjutist kommenteerides, et tegemist on ausa peegeldusega Kadriorus toimunust. “Arvan ka, et ta tegi õigesti, kui sellest rääkis,” lisas Cannon. “Iivi Masso kirjutis näitab, kui halb on töökeskkond presidendi kantseleis.  Vaevalt oli ta tööle asunud, kui juba algasid kuulujutud, sosistamine jne.  Jääb ka mulje, et ta ei saanud pöörduda oma ülemuse poole, mis oleks tavaline, kui õhkkond olnuks töökohas korras: et ülemus teeks lõpu sellisele pahatahtlikule kõmule.” 

Jõe-Cannon nentis, et talle tuleb Massoga käitumise käekiri tuttav ette.

“See kuidas Masso kirjeldas oma sisulist vallandamist töökohalt,  et “mu e-postkast oli juba mulle teadmata suletud…, mind visati mu töökohalt välja nagu ohtlikku kriminaali, mingit põhjust või selgitust andmata,” tuletas meelde, kuidas mind visati praktiliselt samamoodi välja sotsiaaldemokraatide erakonnast kohe peale seda, kui ma olin tõstnud küsimuse Ilvesega seotud korruptsioonist erakonnas. Tol korral oli Postimehest võimalik lugeda, et “kahjuks on Ilvi Jõe-Cannon lähtunud oma kirjas väärinformatsioonist.”  Just nõnda oli BNS-ile teatanud Toomas Hendrik Ilves, lisades, et tal puudub igasugune teadmine Jõe-Cannoni võimalike käitumismotiivide kohta.

2006. a väitis Jõe-Cannon, et Toomas Hendrik Ilves on kokkuleppel sotsiaaldemokraatidega maksnud palka oma abikaasale Evelin Ilvesele, kuigi naine tegelikult tööd ei tee. Ilves lükkas väite ümber ja kinnitades, et Evelin Ilves ei ole kunagi tema nõunikuna töötanud.

Ameerikas käivitunuks eriuurimine

Kuidas oleks käitutud selliste andmete ilmumisel, nagu Masso artiklis, meie suureks eeskujuks olevates Ameerika ühendriikides? Kui süüdistatuks näiteks president Obamat kahenaisepidamises, kellest n-ö ebaseaduslik pärinenuks näiteks naaberriigist Mehhikost, mille varjamiseks ja tähelepanu kõrvale juhtimiseks on presidendi kantselei sättinud meedia löögi alla oma kaastöötaja?

“Arvan, et riigi julgeoleku nimel oleks korraldatud eriuurimine,” märkis Cannon.  “Kui ma mullu kirjutasin artikli Evelin Ilvese käitumise kohta, siis oli mul samamoodi küsimuseks riigi julgeolek.” Teisisõnu, Cannoni arvates ei oleks tohtinud riigijuhi abikaasa, kes Evelin Ilves nn suudlusskandaali ajal 2014. a veel oli, lubada endale tiivaripsutamist tundmatute meestega.

“Kui mõned kuud tagasi saime teada Ilvese  “sõprusest” lätlannaga, mõtlesin, et riigipea ei tohiks endale lubada intiimsuhteid välismaa naisega,” märkis Jõe-Cannon.  “Ma pole sellest veel kirjutanud, aga see on teema, millele võiks mõelda just riigi julgeoleku aspektist. Tundub aga, et Ilves enam ei mõtle selliste asjade peale ja tema eraelu matkib 18. sajandi Prantsusmaa kuningakoja tavasid, ja mitte neid, mis on kohased 21. sajandi vabariigis.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.