"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Kristiina Ojuland: Reformierakonna kontor ütleb, kellest saab president (4)
12. detsember 2015
Scanpix

Rahva Ühtsuse Erakonna (RÜE) juhi Kristiina Ojulandi meelest on Eestis tegemist näilise demokraatiaga, sest valimised võidab see, kel on kõige rohkem raha ja president pannakse paika Tõnismäel asuvas Reformierakonna kontoris. "Me võime siin arutada nii või teisiti, kes sobiks presidendiks, aga lõpuks otsustatakse ikka Tõnismäe kontoris, kes presidendiks saab," nentis ta.

“Nüüd olen ma saanud vabaks ja võin oma mõtteid piiramatult väljendada,” rõõmustas mõni aeg tagasi Reformierakonnast välja visatud Rahva ühtsuse erakonna juht Kristiina Ojuland Tallinna TV saates “Teie arvamus, palun”.

Ojulandi jutust jäi mulje, et Reformierakonnas ahistati tema initsiatiivi ja tsenseeriti ka väljaütlemisi. “Kas või niisugused lihtsad asjad nagu see, et kui ma kirjutasin artikli, siis pandi see erakonna poolt lihtsalt lauasahtlisse ja ei lubata avaldada,” tõi Ojuland ühe näite, kuidas Reformierakonnas teda kiusati.

Ei allunud EÜSi meeste diktaadile

Ojuland väitis, et tema ministriksoleku ajal olid välisministeeriumi juhtivad tegelased väga tugevalt EÜSi mõju all ja temal kui noorel naispoliitikul oli väga raske ennast EÜSi meeste seas maksma panna. “Ma püüdsin seal oma arvamust väljendada ja ei käinud välisministrina EÜSi poolt ette määratud raamistikus,” ütles Ojuland.

Sellega tekkisid tal mõnede alluvatega ka arusaamatused. Ojulandi sõnul põhjustas pahandusi isegi see, kui ta nõudis, et inimesed tuleksid õigel ajal tööle ega tarbiks ametiruumides alkoholi. “Eks see meeste võim ja tugev EÜSi vaim tegid mulle asja rakseks,” meenutas Ojuland oma tööd välisministrina.

Sellest ajast meenutas ta ka Euroopa Liitu astumise läbirääkimiste lõpusirget, kui laienemisvolinik Günter Verheugen istus ühel pool lauda ja tema koos Eesti delegatsiooniga teisel pool. “Meile püüti veel viimasel hetkel enne liitumist selgeks teha, et kuulge, sõbrad, selle ettevõtte tulumaksu jama peate küll siin nüüd ära lõpetama, muidu me teid ikka Euroopa Liitu võtta ei saa,” meenutas Ojuland.

“Selle pealekäimise peale ma ütlesin lõpuks, et me ei tulegi Euroopa Liitu, kui te seda juttu ei lõpeta.” Siis oli saabunud vaikus ning seda teemat enam kunagi ei puudutatud. Seega oli Ojulandi ultimaatumi üks põhjusi, miks täna välismaised suured pangad ja teised hargmaised suurfirmad saavad makse maksmata Eestist kamaluga raha välja viia.

Ojuland vabastati välisministri ametist ühe kapost tulnud ettekande põhjal, kuid tema enda väitel oli selle taga tookordne peaminister Juhan Parts. “Peaministri soov oligi mind ametist vabastada,” ütles Ojuland, kelle meelest oli Parts lihtsalt kade, et välisministri populaarsus ületas mäekõrguselt kolleegide ja ka Partsi enda oma. Teiseks põhjuseks oli Ojulandi meelest ka see, et Res Publica tahtis Reformierakonnale kohta kätte näidata.

Europarlamendi vasakpoolsus

“Euroopa parlamendis oli mul väga palju vastaseid, kuna ma tegelesin Euroopa Liidu ja Venemaa suhetega ja Venemaa jaoks väga ebameeldivate küsimustega, näiteks Magnitski juhtumiga,” rääkis Ojuland. “Minu eestvadamisel hääletas Euroopa parlament täiesti ühehäälselt selle poolt, et kehtestada teatud Vene ametiisikutele ja poliitikutele sanktsioonid.”

See ei meeldinud Ojulandi hinnangul vasakpoolsetele saadikutele ja mõnedele teistelegi, kes püüdsid teda mustama hakata, näiteks püüti leida tema sidemeid Aserbaidžaani ladvikuga, kelle kulul ta olevat seda riiki külastanud. Ojuland lükkas kõik sellised kahtlused resoluutselt ümber, kinnitades, et tal pole olnud mingeid korruptiivseid sidemeid Aserbaidžaani võimudega.

Ojuland ütles ka, et Euroopa liberaalide koonderakonnas Aldes, kuhu kuuluvad ka Reformierakond ning Keskerakond, domineerivad praegu vasakliberaalid ja tal oli nende maailmavaate jagamisega probleeme.

“Kui ilmnesid probleemid euroga, hakkas enamik minu fraktsioonikaaslasi kaasa laulma vasakliberaalide ja sotsidega, et peab olema parem sotsiaalabi ja tuleb kunstlikult töökohti luua,” kurtis Ojuland ja teatas, et tema vaade on kogu aeg olnud selge ja kindel – raha teenivad riigile ettevõtjad. “Ettevõtjale tuleb anda suurem vabadus tööjõudu paindlikult kasutada ja selles läksid meie mõtted seal lahku. Ma olen kogu aeg olnud konservatiivne liberaal nagu oli enamik minu aegsetest reformierakondlastest,” kinnitas Ojuland.

Eestis on näiline demokraatia

Ojulandi arvates demokraatia Eestis ei toimi ja rahva arvamusest meil ei hoolita. Seda koges ta korjates allkirju oma erakonna üleskutsele keelata sundmigratsioon.

“Väga paljud inimesed on mulle allkirjade andmise ajal öelnud, et pole õige, kui rahvas ei saa presidenti valida,” rääkis Ojuland.

“Me võime siin arutada nii või teisiti, kes sobiks presidendiks, aga lõpuks otsustatakse ikka Tõnismäel Reformierakonna kontoris, kes presidendiks saab.” See on Ojulandi arvates väga vale. Kui Eesti riigi jaoks nii tähtsad otsused tehakse väga kitsas ringis.

Väga kriitiline oli Ojuland ka meie valimispraktika suhtes. “Kui selline valimiste korda naguon praegu Eestis veel jätkub, siis tekitab see palju küsimärke. Alates e-valimistest ja minu jaoks põhiseadusega täielikus vastuolus olevast pikast valimiste ajast. Põhiseadus ütleb, et Eestis on valimised ühel päeval, aga nii ju tegelikult ei ole. Selline valimistega mängimine ja igasuguste mustade aukude jätmine valimiskorda, tuleks lõpetada.”

Ojuland tunnistas, et kui kunagi oli ta suur e-valimiste pooldaja, siis nüüd enam mitte. “Praegu häkitakse isegi Pentagoni arvutitesse sisse. See süsteem, mis enne paistis turvaline, ei ole minu jaoks enam usaldusväärne,” ütles Ojuland ja lisas, et tehnika ja häkkerite oskused on kümne aastaga palju edasi arenenud. Ojulandi arvates ei valitse Eestis mitte demokraatlik kord, vaid üksnes raha. “Kellel on kõige rohkem raha, see võidab ka valimised,” oli Ojuland nördinud.

Praeguste arengute jätkudes muutub Eesti tulevikus tundmatuseni. “Kui sundimmigratsiooni ei peatata siis on 2046. aastal Eestis islamiriik,” ennustas naispoliitik.

 

Kommentaarid (4)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Egle
14. dets. 2015 13:57
Meeldis see et Väli ei rünnanud Ojulandi ja oli pigem positiivne. Et siin aastla 2046 islamiriik oleks ei suuda kuidagi uskuda. Pigem ikka mitte aga me peame ise olema tugevamad. Mingid jobud juhivad meid nagu lambakarja ja me teeme mää-mää-mää.
ttv
14. dets. 2015 13:21
http://www.tallinnatv.eu/index.php/saated-sarjad/arutelu/teie-arvamus-palun
onu uno
12. dets. 2015 12:35
Kellest saab tulevane Eesti president, selle otsustab ühe teise riigi president, teate isegi kes ..
drebla
12. dets. 2015 11:26
Hea saade oli. Atakeerimise asemel arutleti. Tubli Jakko ja edu!