"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
President: Süüria ei pea USA survel terroristidega läbirääkimisi (0)
12. detsember 2015
Scanpix

Süüria presidendi Bashar al-Assadi sõnul ei pea tema juhitud valitsus läbirääkimisi relvarühmituste ja terroristidega. Päev varem lõppes Saudi Araabias toimunud konverents, milles sooviti eelseisvaid kõnelusi lõpetamaks Süürias pea viis aastat kestnud konflikti.

Saudi Araabia on oluline toetaja Süüria sunniitlikele opositsiooniblokkidele, kes soovivad Assadi kukutada.

Nende hulka kuuluvad käremeelsed islamistlikud rühmitused Jaysh al-Islam ja Ahrar al-Sham. Mõlemad viibisid ka neljapäeval lõppenud konverentsil, kuid Ahrar al-Shami esindajad lahkusid varakult protestimaks nende sõnul Süüria valitsusele lähedalasuvatele rühmitustele kõnelustel antud rolli vastu.

Konverentsi lõpus avalikustati rühmituste delegatsiooni koosseis, mis peaks avama läbirääkimised Assadi valitsusega. Samas rõhutati, et Assad peab astuma tagasi poliitilise üleminekuprotsessi algul, mis peaks rakenduma 1. jaanuaril.

Assad ütles Hispaania uudisteagentuurile EFE, et Saudi Araabia, USA ja mõned lääneriigid “tahavad terrorirühmituste liitumist läbirääkimistega”.

Eelmainitud riigid soovivad, et Süüria valitsus “peaks läbirääkimisi terroristidega ning see on asjaolu, mida minu hinnangul ei aktsepteeri keegi”, lausus Assad.

“Oleme valmis alustama läbirääkimisi opositsiooniga… ning mis tahes inimesele maailmas ei tähenda opositsioon relvastatud” rühmitusi, lisas ta.

Novembri keskpaigas jõudsid 17 riiki, ÜRO, Araabia Liiga ja Euroopa Liit Viini kõnelustel kokkuleppele Süüria üleminekukavas, mis näeb ette kõneluste alustamist režiimivägede ja opositsiooni vahel 1. jaanuaril.

Seejärel tuleb jõuda kuue kuu jooksul kokkuleppele “usutavas, kõikehõlmavas ja mittesektantlikus” üleminekuvalitsuses, mis peab panema paika ajakava uue põhiseaduse koostamiseks ning vabade ja õiglaste valimiste korraldamiseks 18 kuu jooksul ÜRO egiidi all.

USA tahab korraldada 18. detsembril New Yorgi linnas järgmise kõnelustevooru Süüria konflikti lõpetamiseks. Diplomaatide sõnul on kohtumise toimumiseks vaja esmalt lahendada mõned osapooltevahelised erimeelsused.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.