"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Jaanus Karilaid kaitsevõimest: Soome võib miljon inimest viia maa alla, aga meie? (1)
15. detsember 2015
Scanpix

Riigikoguliige Jaanus Karilaid leiab, et Eesti kaitsevõimet tuleb tõsta, näiteks Soome on võimeline väga lühikese aja jooksul viima pea miljon inimest maa alla. "Loota ainult liitlaste abile ja jätta iseseisva kaitsevõime komponent väljaarendamata on sügavalt vastutustundetu."

Keskerakond esitas parlamendis eelnõu, millega soovib Eesti kaitsevõimet tugevdada. Riigikogu riigikaitse komisjoni liige Jaanus Karilaid selgitas Tallinna TV saates “Täna+” , et kuna maailm muutub ja äärmusislam on pead tõstmas, muutub ka Keskerakond ning sellest lähtuvalt esitas partei parlamendis ka eelnõu, mis puudutab nelja põhikomponenti.

“Üks on elanikkonna kaitse: kuidas kriisiolukorras käituda, kuidas peavad käituma omavalitsusjuhid, haiglad, kus asuvad varjendid, kuidas inimesi toidu ja puhta veega varustatakse. Taoline ettevalmistus ja väljaõpe täna puudub. Teine on militaarside. Kolmas õhu- ja tankitõrje. Neljas meie rannikujoon, mis täna on kaitseta. Puudub ka konseptsioon ja arengukava veealuse maailma kontrollimiseks ning sealt nähtuva teavitamiseks ja reageerimiseks.”

Karilaid märkis, et tänastel valitsejatel ei maksa rääkida julgeolekust, kui neli väga suurt julgeoleku auku on lappimata. Kaitseministeeriumi eelarve on piisavalt suur, tuleb vaid üle vaadata, mis on esmatähtis, leiab Karilaid. “Väga piinlik, et parlamendivalimisi tahetakse võita julgeoleku ratsuga, ometi on selleks rida komponente väljaarendamata.”

Karilaid rõhutas, et otsuse eelnõu pole sõja õhutamine, vaid oma rahva elementaarne kaitsmine. “Näiteks Soome ei kuulu NATOsse, ent riigi iseseisev kaitsevõime on Eesti omast mitu korda kõrgem. Soome on võimeline väga lühikese aja jooksul viima pea miljon inimest maa alla. Loota ainult liitlaste abile ja jätta iseseisva kaitsevõime komponent väljaarendamata on sügavalt vastutustundetu.”

Keskerakond loodab leida parlamendis ka teiste erakondade toetust. “Loodan, et IRL, Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid mõtlevad meie julgeolekule sisuliselt ja ei lükka eelnõud tagasi. Loodan, et sellest tuleb korralik debatt, kus saame lahti rääkida oma paiknevuse, valikud, riskid ja mida edasi teeme. Koolidesse riigikaitse õpetuse sisseviimisel on tähtsaim kaadri ettevalmistamine ja tasustamine,” rääkis Karilaid.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Jaan
15. dets. 2015 17:25
Kui ISIS-e mõrtsukad tulevad, siis võib ju välismaale peitu minna, eriti Brüsselisse põgeneda, aga lihtrahvast ei hooli keegi. Töötus ja vaesus kasvab.