Venemaa propaganda edu selles seisnebki, et valesid tambitakse järjekindlalt, seal ainult jaburused ongi. Kõige krooniks on aga ütlemine, et Venemaa pole kunagi kellelegi kallale tunginud.

Toomas Alatalu, väliskommentaator
Välisdoktorant kaebas TÜ rahvuselise diskrimineerimise pärast kohtusse (1)
15. detsember 2015
Scanpix

Iraanlasest juhendajaga konflikti sattunud Armeeniast pärit doktorant kaebas Tartu Ülikooli (TÜ) rahvuselise diskrimineerimise pärast kohtusse.

Armen Sahakjan kandideeris 2014. aastal Tartu ülikooli tehnoloogiainstituudi doktorantuuri. Sahakyan valiti välja nelja tudengi hulgast ja sügisel asuski ta Tartu ülikoolis õppima õppejõud Gholamreza Anbarjafari juhendamisel. Juhendaja ja ülejäänud doktorandid on iraanlased, Sahakjan aga armeenlane, kirjutab Eesti Päevaleht.

Mõne aja pärast hakkas Sahakjan tundma, et Anbarjafari suhtub temasse teisiti kui ülejäänud kahte juhendatavasse doktoranti. Ta ei saanud piisavalt juhiseid, teda jäeti põhjuseta õppegruppidest välja ja samal ajal anti talle ülesandeid, mida Sahakjan ei saanudki osata.

Anbarjafari sõnul ei vastanud Sahakjani oskused ja teadmised Eestis nõutud tasemele ja selleks ajaks oli selgunud, et doktorant peaks kõigepealt läbima hoopis Eesti magistriõppe. Kui Sahakjan probleemidega osakonda ja dekanaati pöördus, rõhus ka Tartu ülikool tema ebapädevusele.

Detsembri lõpuks läksid kahe mehe suhted nii teravaks, et Anbarjafari soovitas Sahakjanil õpingud pooleli jätta ja kirjutada avaldus, milles lahkumispõhjuseks oleksid märgitud perekondlikud asjaolud.

Sahakjani ja teda esindava inimõiguste keskuse juristi Merle Albranti need põhjendused ei rahuldanud. “Kui ta valiti välja neljast kandidaadist ja katsete põhjal pädev oli, kuidas ta siis paari kuuga mittepädevaks muutus?” küsis Albrant.

Sahakjan pöördus kaebusega ülikooli poole. Kuigi rahvusvaheliste üliõpilastega tegelev nõustaja üritas poolte vahel kompromissi leida, ei hakanud ülikool diskrimineerimise kaebust sisuliselt arutama. Märtsis korraldati Sahakyani oskuste hindamiseks eraldi eksam. Sinna Sahakjan ei läinud.

“Selleks ajaks võeti talt ära ligipääs kooliarvutile, õppematerjalidele ja töökohale, tal polnud enam juhendajat – ta poleks isegi tahtmise korral selleks eksamiks õppida saanud, niisiis otsustas ta loobuda. Nüüdseks on õpilane ülikoolist eksmatrikuleeritud,” ütles Albrant.

Praeguseks Tallinnasse magistriõppesse läinud otsustaski Sahakjan Tartu ülikooli kohtusse kaevata, nõudes diskrimineerimise tunnistamist ja 7000 eurot valuraha. Esimene istung toimub 25. jaanuaril.

“[Sahakjani] vastuvõtt toimus esitatud dokumentide alusel. Üsna pea selgus aga, et doktorandi teadmised ja oskused ei võimaldanud tal õpingutes edasi jõuda ning juhendajad soovitasid tal õpinguid jätkata magistriõppes. Pärast seda tulid diskrimineerimissüüdistused,” sõnas Tartu Ülikooli loodus- ja tehnoloogiateaduskonna dekaan Peeter Burk ülikooli saadetud vastuses. Anbarjafari kommentaare anda ei soovinud.

Leht märgib, et inimõiguste keskuse poole on pöördunud ka Ladina-Ameerikast pärit tudeng, kel ei õnnestunud Tartus praktikakohta leida. Praktika on tema magistriõppe kohustuslik osa.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

K
7. märts 2022 17:04
Sisering kaitse ülikooli poolt.