"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Uuring: mullune miinimumpalga tõus mõjutas hõivet vähe (0)
17. detsember 2015
Scanpix

Sarnaselt teistes riikides läbi viidud uuringutega näitasid ka Eesti Panga korraldatud ettevõtjate küsitluse tulemused, et miinimumpalga tõstmise tagajärjel vähenes töötajate arv vaid mõningal määral, samas tõi see kaasa hinnakasvu ja palgakasu.

Ainult 0,7 protsenti ettevõtjatest ütles, et nad pidid selle tõttu töötajaid koondama. Samas 2,8 protsenti ettevõtetest ei saanud seetõttu uusi töökohti luua ning 1,6 protsenti jättis vabad kohad täitmata, kirjutab Eesti Panga majandusuuringute allosakonna juhataja Tairi Rõõm keskpanga blogis.

Kokku vähenes ettevõtjate hinnangul alampalga tõstmise tõttu Eesti ettevõtetes töötajate arv 0,2 protsenti. Tegelik mõju hõivele võis siiski olla suurem, kui küsitluse andmed näitasid: kogumõju hindamiseks hõivele peaks arvesse võtma ka töökohtade kadumist ettevõtete sulgemise tõttu, mida uuring aga teha ei võimaldanud.

Miinimumpalka saavate töötajate osakaal oli küsitluse põhjal 2014. aastal 4,6 protsenti. Miinimumpalga saajate protsent oli suurem väiksemates ettevõtetes ja teenindussektori firmades.

Ettevõtjate küsitlusest tuli ka välja, et osa ettevõtete jaoks tõi miinimumpalga tõstmine kaasa vajaduse suurendada töötajate tööviljakust ning nad viisid tootlikkuse suurendamiseks läbi konkreetseid tegevusi. 12 protsenti tööandjatest parandas tootlikkust organisatsiooniuuendustega, 11,4 protsenti protsessiuuenduste tegemisega ja 11 protsenti tänu toodete kvaliteedi parandamisele või sortimendi uuendamisele.

Ettevõtetest 8,5 protsenti pidi miinimumpalga suurenemise tõttu tõstma toodete hindu ning 8,3 protsenti ettevõtetest pidid vähendama kulusid, mis polnud tööjõuga seotud. Kokku reageeris 18,3 protsenti ettevõtetest alampalga tõusule mingil küsitluses väljapakutud viisil: tõstis toodete hindu, jättis uued ametikohad loomata, või muud sarnast.

Küsitluses uuriti, kas miinimumpalga tõus tõi kaasa ka sellest kõrgemat töötasu teenivate töötajate palkade tõstmise. 16 protsenti tööandjatest vastas sellele jaatavalt ning lisas, et selline palgatõus mõjutas nende ettevõttes ligikaudu poolt töötajatest. Kokku sai Eestis alampalga kasvu tulemusel palka juurde 9,8 protsenti töötajatest.

Kuna kahe järgmise aasta jooksul tõstetakse alampalka ligikaudu 10 protsenti, toob see keskpanga hinnangul tõenäoliselt kaasa miinimumpalka saavate töötajate osakaalu suurenemise. See omakorda võib tähendada, et edaspidi avaldab alampalga kasv hõivele tugevamat negatiivset mõju.

Eesti Pank viis 2014. aastal koostöös TNS Emoriga läbi ettevõtjate palga- ja hinnakujunduse küsitluse, kus osales 500 erasektori ettevõtjat.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.