"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Pilv: Kiiliga ei tehtud tema vahi all olemise ajal menetlustoiminguid (0)
05. jaanuar 2016
Scanpix

Enam kui nelja kuu vältel, mil korruptsioonikahtluse alla langenud Tallinna Sadama eksjuht Allan Kiil vahi all viibis, ei viidud temaga läbi ühtegi menetlustoimingut, märkis tema kaitsja vandeadvokaat Aivar Pilv.

“Loomulikult oleme rahul, et kohus tõkendit muutis ja asendas vahistamise elektroonilise järelevalvega,” vahendas BNS Pilve sõnu.

Ta märkis, et Kiililt on uurijad võtnud ütlused vaid ühel korral, siis, kui ta kahtlustatavaks tunnistati, ning toona kinnitas Kiil, et pole süüdi. Pilv lisas, et Kiil ei ole menetlejatele öelnud, et ta ei soovi ütluseid anda ning hiljem pole neid talt soovitudki.

Pilv ei osanud öelda, kui kaua kohtueelne menetlus veel kesta võib, arvates, et ilmselt kevade või suveni. “Eks see on küsimus riigiprokuratuurile,” lisas Pilv.

Läinud aasta jõulude eel taotlesid Allan Kiili ja Ain Kaljuranna kaitsjad kohtult, et kahtlustatavate vahistamine asendataks elektroonilise valvega. Teisipäeval peeti Harju maakohtus kohtuistungid, kus prokurör nõustus tõkendi muutmisega.

„Kaljurand ja Kiil vahistati läinud aasta augustis prokuratuuri taotlusel selleks, et neil poleks võimalik panna toime õigusmõistmise vastaseid kuritegusid ehk mõjutada hulgalisi tunnistajaid. Kuna nelja viimase kuu jooksul on kaitsepolitsei hulgaliselt menetlustoiminguid juba läbi viinud, olen prokurörina nüüdseks nõus tõkendi muutmisega. Vahistamise asendamine elektroonilise valvega tähendab siiski, et piirame oluliselt kahtlustatavate liikumisvabadust,“ rääkis menetlust juhtiv riigiprokurör Laura Feldmanis.

Teisipäeva pärastlõunal vabastaski kohus Kiili ja Kaljuranna vahi alt, määrates nad elektroonilise järelevalve alla ehk mehed peavad kandma jalavõru.

Kaitsepolitsei pidas Tallinna Sadama juhatuse endised liikmed Allan Kiili ja Ain Kaljuranna kinni 26. augustil. Samal päeval peeti kinni ka kolm altkäemaksu andmises ja kolm selle vahendamises kahtlustatavat. Nemad pääsesid 28. augustiks kõik vabadusse. Hiljem on kahtlustuse saanud ka kaks Poola laevatehasega seotud isikut.

Riigiprokuratuuri kinnitusel käivitus kriminaalmenetlus Kiili ja Kaljuranna tegevuse uurimiseks küll tänavu, kuid kogutud tõendid annavad alust arvata, et võimalikud korruptiivsed tehingud ulatuvad juba aastasse 2009.

Kahtlustuse keskne tehing on riigiprokuratuuri kinnitusel parvlaevahange ning uurimisandmetel tekitab kahtlusi laevade tellimine just Poolast.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.