"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Riik hakkab hoiatama tegutsemiskeeluga arstide ja õpetajate eest (0)
07. jaanuar 2016
Scanpix

Eesti hakkab vastavalt Euroopa Liidu direktiivile ennetavalt hoiatama teisi liikmesriike nende tervishoiutöötajate ja õpetajate eest, kellel ametiasutus või kohus on keelanud kutsealal tegutseda.

 

Valitsus kinnitas neljapäeval eelnõu, millega kehtestatakse ametikohtade ja kutsealade loetelu, mille puhul rakendatakse Euroopa Liidu hoiatusmehhanismi, teatas valitsuse esindaja BNS-ile. Sisuliselt tähendab see, et Euroopa Liidu ja Euroopa majanduspiirkonna liikmesriikidele ning Šveitsile on tulevikus kättesaadav info isikute kohta, kes on saanud oma ameti või kutsealal tegutsemise keelu.

Hoiatusmehhanismi rakendatakse järgmiste ametikohtade ja kutsealade puhul: arst, hambaarst, õde, ämmaemand, proviisor, veterinaararst, farmatseut ja õpetaja. Hoiatusmehhanism tähendab seda, et pädev asutus teavitab Euroopa Liidu liikmesriigi, Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigi või Šveitsi Konföderatsiooni pädevaid asutusi siseturu infosüsteemi (IMI) kaudu juhtumitest, kui kohus on seadnud vastavale kutsetöötajale ametikohal või kutsealal tegutsemise keelu, ajutise piirangu või kui isik on kutsekvalifikatsiooni tunnustamise taotlemisel esitanud kvalifikatsiooni tõendamiseks võltsitud dokumente. Pädevad asutused eelnõus nimetatud kutsealade osas on terviseamet, veterinaar- ja toiduamet ning haridus- ja teadusministeerium.

Hoiatusmehhanismiga soovitakse välistada esinenud juhtumeid näiteks arstide osas, kellel on keelatud oma päritoluliikmesriigis tegutseda ja lähevad seetõttu tööle välismaale, kuid teised liikmesriigid ei ole päritoluliikmesriigi keelust teadlikud. Samuti laieneb hoiatusmehhanism direktiivi järgi ka kutsetöötajatele, kelle tegevus mõjutab patsientidele tagatavat ohutust (farmatseut) ning ka neile kutsetöötajatele, kelle tegevus on seotud alaealiste haridusega.

Hoiatusmehhanismi regulatsioon on ettenähtud Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiivis, millega muudetakse kutsekvalifikatsioonide tunnustamise nõudeid. Direktiiv on Eesti õigusesse üle võetud välisriigi kutsekvalifikatsiooni tunnustamise seaduse muudatustega, mis jõustuvad käesoleva aasta 18. jaanuaril.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.