"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ettevõtja: president peab olema oma rahvale eeskujuks, mitte ilvestama (3)
10. jaanuar 2016
Scanpix

"Presidendi kantseleil on kaks aednikku, kes töötavad äriühingu, OÜ Ermamaa, territooriumil, majas on hooldaja. Taolise olukorra jätkumisel tasub mõelda, kui järgmine president on põllumees, kel on 1000 lehma, kas presidendi katselei võtab siis ka lüpsjad tööle?" tõstatas ettevõtja Raivo Paala küsimuse, kas täna president Toomas Hendrik Ilvese, Ärma talu, OÜ Ermamaa ja presidendi kantselei ümber toimuv on üldse sünnis.

Ettevõtja Raivo Paala rääkis Tallinna TV saates “Mõtleme taas”, et suhted, mis on presidendile kuuluva kinnistu, OÜ Ermamaa ja presidendi kantselei vahel, ei näi korrektsed. “Ka Mihkel Mutt on seda olukorda iseloomustades märkinud, et olukord on skisofreeniline.”

Paala sõnul on fakt, et kinnistu, kus asub Ärma talu kuulub Toomas Hendrik Ilvesele. 19. augustil 2005 andis Toomas Hendrik Ilves kinnistu asjaõiguslepingu alusel 25 aastaks rendile või kasutada OÜ-le Ermamaa. “Sellega muutus kinnistu äriühingu põhivaraks. Seejärel otsustas OÜ hakata kinnistul arendama turismi ning võttis EAS-ilt 3 miljonit krooni abiraha. Investeeringud Ermamaasse olid 6,6 miljonit krooni, millesse jääb ka käibemaks. OÜ Ermamaa küsis investeeringutelt tagasi käibemaksu 100-protsendiliselt ehk miljon krooni. Käibemaks aga tagastatakse, kui seda kasutatakse majandustegevuseks, mille raames tekib maksustatav käive.”

Paala lisas, et OÜ Ermamaa peaks asjaõiguslepingu järgi maksma Toomas Hendrik Ilvesele kinnistu kasutamise eest raha. Kui vaadata aga Ilvese majanduslike huvide deklaratsiooni, seisab seal muude laekumiste all – ei ole. “Ehk OÜ Ermamaa pole Ilvesele midagi maksnud, et võttis 88 hektarit 25 aastaks tasuta rendile. Nagu presidendi kantselei väidab, on OÜ Ermamaal majutususlepingToomas Hendrik Ilvesega. Mis see täpset on, ei tea. Ärma talu saab kuus renditasu 11 500 eurot, aga käibemaksu summalt tasunud ei ole.”

Paala jätkas: “On teada, et mingil hetkel oli presidendi kantselei sõlminud OÜ Ermamaa nimel rendilepingu Eesti Energiaga. Millisel õiguslikul alusel? Kliendisuhe saab Eesti Energial olla ainult OÜ-ga Ermamaa, seega anti kinnistu rendile.”

Paala meenutas saates Leon Glikmani sõnu, mille järgi on Eestis tekitatud hirmufoon, mis on päris ohtlik, sest sellega kaasneb valitsejate karistamatuse tunne. “Läbi selle saab inimestes tekitada hirmu oma seisukohtade avaldamise ees ja lõpuks viib see, nagu on öelnud Ülo Vooglaid, rahva võõrandumiseni riigist. Selle vältimiseks tulebki taolistest asjadest, mis toimuvad OÜ Ermamaa ja Ärma talu ümber, rääkida ja saada selgeid vastuseid. Miks president kasutab vaikimisõigust, kui tal on kõik korras? Ta ei näi ausana. Kui president Ilves muutis äriplaani ja tahtis äriühingut Ermamaa kasutada oma isiklikul otstarbel, mitte maksustava käibe jaoks, pidi ta EAS-ile tagastama 3 miljonit ja maksuametile miljon krooni.”

Paala lisas, et teda kodanikuna häirib maksuameti variserlikkus ning vaid jutt, et tahetakse luua ausat keskkonda. “President peab olema oma rahvale eeskujuks, mitte ilvestama. President Toomas Hendrik Ilvese kõlblusnormid kehtivad ainult pidupäevakõnedes, aga mitte igapäevaoludes. Kõlbeline inimene käitub mitte ainult oma sõnades, vaid ka konkreetsetes oludes sündsalt. Küsimus on presdendi käitumises. Kui tegid, ikka juhtub. Vabanda ja nii lihtne see ongi.”

Kodanikuaktivist Teet Raatsin nentis, et võib olla täiesti korrektne, et presidendi kantselei ei rendi midagi Toomas Hendrik Ilveselt, ent Ilves, olgu ta ametiülesannetes või füüsilise isikuna, on OÜ Ermamaa ainuosanik ja lõplik kasusaaja. Ärma talu aga kuulub täielikult antud äriühingule. “Kui president käib oma Ärma talus või võtab seal vastu kõrgeid riigikülalisi, tekib paratamatult küsimus, kes katab võõrustamise kulud?”

Raatsin lisas, et vastuseta on ka küsimus, miks presidendi kantselei tasub OÜ Ermamaa elektriarveid? Kas need tasutakse osaliselt või tervikuna ja millise perioodi kohta? “Olen aru saanud, et äriühingu OÜ Ermamaa tegevsu seisneb selles, et president käib kodus, mis kunagi talle kuulus, OÜ majandustegevuse maksab aga kinni presidendi kantselei ehk maksumaksja.”

Raatsini sõnul saab vaid inimeste abil, kes julgevad oma suu lahti teha ja öelda, et see pole päris nii, nagu olema peaks, kahjutuks teha olukorra, millele viitas president Lennart Meri, kes on öelnud, et tal on hirm, et Eestis võib tekkida huvigruppide diktatuur. “Selle saame vaid üheskoos kahjutuks teha. Probleemi president Toomas Hendrik Ilvese, OÜ Ermamaa, Ärma talu ja presidendi kantselei ümber toimuva osas poleks tekkinud, kui prokuratuur või mõni muu korrakaitseorgan avanuks ja viinuks läbi nõuetekohase menetluse, selgitanud asjaolud ja tuvastanud, kas on rikkumine või mitte. Probleem tekib varjamisest, vassimisest ja ümmarguse jutu ajamisest, mida on teinud presidendi kantselei.”

Raivo Paala meenutas saate lõpus ka Lennart Meri tsitaati, et “Eesti Vabariigi põhiseadus pole vaid selleks, et me põhja ei vajuks, vaid et me tõuseksime tippu.” Paala lisas, et kui võitlesime end vabaks,oli Eestis käibel fraas – ma pole turist, ma elan siin. Kui vaadata aga ärmatalutamist, tekib pigem riigiväljend- ma olen turist, ma ei ela siin. “Seda tuleb ära hoida,” märkis Paala.

Tallinna TV saade “Mõtleme taas” esitas president Toomas Hendrik Ilvese, OÜ Ermamaa, Ärma talu ja presidendi kantselei ümber toimuva kohta päringu, millele sai alljärgneva vastuse: “See, et Tallinna TV saatejuht ja külalised ning seejärel ka ajaleht Pealinn asja õigesti ei mõistnud, pole vabandatav, aga siiski arusaadav. Ilmselt tuleb aru saada ka sellest, miks eesti keele mõistmine käib neile järsku üle jõu.

Presidendi kantselei teada vastas Riigiprokuratuur Tallinna TV-le ammendava selgusega, et Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves ei rendi läbi presidendi kantselei endale kuuluvat kinnistut. Ärma talu rendikulude üksikasjad on seotud Toomas Hendrik Ilvese kui füüsilise isikuga ega ole seotud tema tegevusega Vabariigi Presidendina ning need ei tekita rendisuhet riigipea ja presidendi kantselei vahel.

Seega on eksitav ja vale väita, et presidendi kantselei rendib president Ilveselt Ärma talu või on muul moel riigipeaga mingites rendisuhetes,” vastas Vabariigi Presidendi avalike suhete nõunik Toomas Sildam.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Aleksander Habak
12. jaan. 2016 15:03
Sea(siga-) duslik " JOKK"
Marju Õunpuu
11. jaan. 2016 20:28
Või nii. Rendikulud on seotud Toomas Hendrik Ilvese kui füüsilise isikuga, presidentuur on seotud tema kui... kellega? Juriidilise isiku? või eeterlik-esoteerilise isikuga? Kas on meil tegemist teisikutega, kellest üks on reaalne ja füüsiline, teine aga virtuaalne isik või koguni lõhenenud isiksusega?
jah
10. jaan. 2016 22:02
rahvale on eeskujuks keskerakondlased kes purjuspeaga kaklevad ja autoga avariisid teevad.