"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Ravimikatse Prantsusmaal lõppes katseisiku ajusurmaga (0)
15. jaanuar 2016
Scanpix

Prantsusmaal lõppes kanepipõhise valuvaigisti katsetus "tõsise õnnetuse" tõttu ühe inimese ajusurmaga ja veel viis paigutati haiglasse, ütles tervishoiuminister Marisol Touraine reedel.

Minister ütles, et kuus kannatanut võtsid osa Loode-Prantsusmaal Rennes’is “ühes Euroopa laboris väljatöötatava suukaudse ravimi katsetusest”, vahendas BNS.

“Rennes’i lähedal juhtus ravimikatsetuse ajal tõsine õnnetus,” ütles minister ja lisas, et katse peatati ja kõik selles osalenud vabatahtlikud kutsuti tagasi.

Juhtumile lähedase allika sõnul oli tegemist valuvaigistiga, mis sisaldas kannabinoide.

Õnnetus juhtus neljapäeval kliinilise katsetuse esimeses faasis, kus terved vabatahtlikud võtavad prototüüpravimit, et “hinnata selle kasutamise ohutust, talumisvõimet ja molekuli farmakoloogilist profiili”, lisas minister avalduses.

Teadetest ei selgu, kui palju vabatahtlikke katses osales.

Kliinilistes katsetes on harilikult kolm etappi, esimene keskendub ohutusele ja sellest võtab osa väike rühm vabatahtlikke. Teine ja kolmas faas on laiema osalejaskonnaga, sageli on vabatahtlikke sadu või tuhandeid ning huvi tuntakse ravimi toime tõhususe vastu.

Touraine kinnitas, et uurimine toob päevavalgele, mis katsetuse juures valesti läks.

Ravimikatsetest võtavad vabatahtlikena osa tuhanded inimesed, sageli tudengid, keda huvitab lisaraha teenimine. Katsetusi peetakse üldjuhul ohutuks ja viperusi juhtub harva.

2006. aastal sattus Londonis haiglasse kuus meest, kes võtsid osa autoimmuunhaiguste ja leukeemia vastu mõeldud ravimi katsetusest.

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.