"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
VIDEO! Senitundmatu planeedi avastanud teadlane: me ei ole hullud, meil on seekord tõesti õigus (0)
22. jaanuar 2016
Scanpix

"Me oleme leidnud tõendeid, et meie päikesesüsteemi äärealadel on hiiglaslik planeet," rääkis teadlane Mike Brown oma meeskonnaga tehtud avastusest. "Hiiglasliku all mõtleme me sama suurt, kui Neptuun ja äärealade all mõtleme seda, et ta on 10 kuni 20 korda kaugemal kui Pluuto."

Teadlane, kelle uurimustöö viis Pluutolt planeedistaatuse äravõtmiseni, on alustanud meie päikesesüsteemist uue, praegu Planeet X-ina tuntud planeedi otsinguid.

Astronoom Mike Brown koos uurimispartneri Konstantin Batyginiga teatasid, et on kogunud piisavalt ammendavaid tõendeid, mille kohaselt on meie päikesesüsteemi äärealadel peidus veel üks planeet. Batygini ja Browni andmetel on Planeet X-i mass Maaga võrreldes kümme korda suureb, tema aasta pikkuseks on 15 tuhat meie aastat ning ta on umbes sama suur kui Neptuun.

“Me oleme leidnud tõendeid, et meie päikesesüsteemi äärealadel on hiiglaslik planeet,” rääkis Brown väljaandele Popular Science. “Hiiglasliku all mõtleme me sama suurt, kui Neptuun ja äärealade all mõtleme seda, et ta on 10 kuni 20 korda kaugemal kui Pluuto.”

Teadlased järeldasid hiigelplaneedi Planeet X-i olemasolu läbi mitmete vaatluste ja hinnangute. Vaatlusel keskendusid nad erilise huviga kuuest taevakehast koosnevale kogumile, mille omavaheline asetus võib olla põhjustatud tundmatu planeedi gravitatsiooni tõmbest.

NASA ei jaga Browni ja Batygini entusiasmi nimetades Planeet X-i vaid “soovunelmaks”.

“Kui sa julged teadusringkondades tunnistada, et oled leidnud tõendeid Planeet X-i olemasolu kohta siis vaadatakse sind kui hullu, ja see on täiesti mõistlik reaktsioon,” ei lase Brown end NASA suhtumisest heidutada, lisades, et tõesti on olemas 0,007 protsendiline võimalus, et vaadeldud taevakehadekogumi asetus ei ole põhjustatud planeedi gravitatsioonitõmbe poolt. “Selle teema ümber on olnud viimase sajandi jooksul nii palju segadust, et pole ime, et tõestusmaterjali alguses skeptiliselt suhtutakse ja neid peast põrunuteks peetakse. Aga sel korral ma tõesti usun, et meil on pigem õigus, kui, et oleme hullud.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.